Miesiąc od początku inwazji na Ukrainie. Tak Warszawa przyjęła uchodźców

i

Autor: ADAM BURAKOWSKI / REPORTER &TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Miesiąc od początku inwazji na Ukrainie. Tak Warszawa przyjęła uchodźców

Miesiąc od początku inwazji na Ukrainie. Tak Warszawa przyjęła uchodźców

2022-03-24 15:38

W czwartek (24 marca) minął równo miesiąc, odkąd Rosja napadła na Ukrainę. Fala uchodźców, którzy uciekają przed konfliktem dotarła także do stolicy i bardzo zmieniła życie mieszkańców. Ratusz zrobił podsumowanie tego, jak Warszawa wygląda 30 dni od początku dramatycznych wydarzeń za wschodnia granicą.

To już miesiąc odkąd rosyjskie bomby spadły na ukraińskie miasta i zmusiły miliony ludzi do ucieczki. Wielu z nich przekroczyło granicę z Polską, a głównym kierunkiem, w którym się udali jest Warszawa. Jak podaje stołeczny ratusz, liczba ludności Warszawy wzrosła w tym czasie aż o 17%. - Według szacunków w stolicy zatrzymało się około 300 tys. uchodźców – przekazali w czwartek (24 marca) urzędnicy.

Mieszkańcy i władze miasta oraz województwa stanęły przed gigantycznym wyzwaniem. Warszawiacy, podobnie jak ludzie w całym kraju, zaangażowali się w pomoc uchodźcom na własną rękę organizując zbiórkę darów i opiekę na warszawskich dworcach. Wiele osób przyjęło uchodźców pod swój dach. W Warszawie powstały punkty recepcyjne, w których przenocowało 41 tys. Ukraińców. Od 16 marca ruszyło w Warszawie nadawanie uchodźcom numeru PESEL. Na Stadionie Narodowym otwarto specjalny punkt, w którym nadają numer identyfikacyjny.

Otwarcie pierwszej w Polsce przychodni dwujęzycznej z której mogą korzystać uchodźcy

Punkty recepcyjne dla uchodźców

Wielkie punkty recepcyjne powstały m.in. na Torwarze i w hali PTAK w Nadarzynie. Ogromnym wysiłkiem wolontariuszy i ludzi dobrej woli udaje się pomagać potrzebującym uciekinierom.

Kolosalny namiot WOŚP dla uchodźców 

We wtorek (22 marca) ruszył też ogromny namiot przy Dworcu Wschodnim, który zbudowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Obiekt może zapewnić tymczasowe schronienie i nocleg nawet 700 osobom. Na wspólnej konferencji prasowej przed gigantyczną halą spotkali się Rafał Trzaskowski, Jurek Owsiak i Andrij Deszczyca. - Nie spodziewałem się tak wielkiej pomocy dla moich rodaków - powiedział wzruszony ambasador.

Praca dla uchodźców

Ratusz utworzył także punkt pośrednictwa pracy dla uchodźców z Ukrainy. W pośredniaku przy ul. Marsząłkowskiej 77/79 zarejestrowało się od 16 marca 409 osób. Reporterzy "Super Expressu" byli na miejscu i rozmawiali z chętnymi do podjęcia pracy Ukraińcami.

Sonda
Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę z Ukrainy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają