Niesporaczek, dafnia czy okrzemka. Wokół nas żyją organizmy tak małe, że w uchu igły mogłoby się ich zmieścić ponad milion. Ich fascynujący świat odkrywamy dzięki mikroskopom. Teraz przyjrzymy się im z bliska także na wystawie, którą od wczoraj można oglądać w Centrum Nauki Kopernik.
Mierzący pięć setnych milimetra niesporaczek potrafi przeżyć w temperaturze do minus 150 st. C, a nawet w próżni. Niestraszne mu także kwas siarkowy czy dwutlenek węgla. Z kolei muszki owocowe mają ten sam gen co człowiek, pozwalający zahamować rozwój nowotworu. - Oglądane w powiększeniu małe organizmy budzą różne skojarzenia. Wyglądają jak rzeźby lodowe albo barwne korale - przyznaje Magdalena Hejj (26 l.) z CNK.
Na niezwykłych fotografiach i filmach wykonanych przez hiszpańskiego zoologa i fotografa Rubena Duro można z bliska przyjrzeć się tym mikroorganizmom. Na interaktywnej wystawie można też samemu dobrać próbkę i obejrzeć z bliska ludzki włos, korę drzewa, płótno czy papier. Jest na to czas do sierpnia 2015 roku.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail