Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Przekonuje się o tym wielu mieszkańców Warszawy. Rządowe obostrzenia mówią jasno – nie wychodź z domu! Niestety wielu warszawiaków łamie te przykazanie mimo apeli przekazywanych przez służby i instytucje m.in. w mediach, na portalach społecznościowych czy z głośników radiowozów. Tego nie da się nie zauważyć czy nie usłyszeć. Nadal jednak są tacy, którzy się wyłamują. - Postanowili umyślnie naruszyć obowiązujące czasowo do 11 kwietnia ograniczenia, a potem byli zdziwieni ukaraniem – twierdzą policjanci.
Warszawski Transport Publiczny otworzył nowy Punkt Obsługi Pasażerów! Zobacz gdzie
Zdziwienie mimo apeli
99 procent autorytetów naukowych ze świata medycyny tłumaczy, że pandemię najlepiej powstrzymać poprzez ograniczenie kontaktów z innymi podczas przemieszczania się i grupowania. - Ponad 90 procent ludzi rozumie to i zgadza się z tym oraz decyduje wytrzymać te kilka dni, ale niestety te kila procent dalej zdziwiona… - dodali funkcjonariusze, którzy podkreślili, że jak apelują, ostrzegają i proszą to nikt nie rozumie. Jak zaczynają karać to wtedy wielu reaguje, na to tak, że są łamane ich prawa.
Pijany kierowca tłumaczył, że nic nie pił tylko wziął leki na przeziębienie
Na jakiej podstawie prawnej?
Warto więc wiedzieć, jakie grzywny i na jakiej podstawie mogą być na nas nakładane przez Państwowego Inspektora Sanitarnego, bo to od niego w pierwszej kolejności zależy ocena sytuacji po otrzymaniu informacji o naruszeniu wprowadzonych ograniczeń. Policjanci oceniając daną sytuację mogą również nałożyć mandat karny za wykroczenie określone w ustawie – kodeks wykroczeń. - Mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu, co wiąże się ze skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Nikt nie działa pod żadne statystyki, nie jesteśmy rozliczani za mandaty w związku z naruszeniem prawa – celem nadrzędnym jest nasze zdrowie – stwierdzili policjanci.
Drogowcy ZBUDUJĄ DWA RONDA na ulicy Kadetów. Właśnie ruszył przetarg
Podstawy prawne wymierzenia grzywny przez Państwowego Inspektora Sanitarnego to art. 48a w zw. z art. 46 lub 46b ustawy z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi!
- To tak, gdyby ktoś myślał, że grzywny wymierzane są w myśl rozporządzenia itp. Nie - to określa ustawa uchwalona w 2008 roku zgodnie z Konstytucją RP! Zgodna z polską Konstytucją RP! - dodali policjanci, którzy stwierdzili, że zdrowego rozsądku póki co jeszcze nikt w Konstytucji nie zapisał.