Moja Mała Ojczyzna: Budżet partycypacyjny - krok w stronę społeczeństwa samorządowego

2014-05-28 17:38

Wywiad ze Sławomirem Antonikiem, burmistrzem dzielnicy Targówek

- Budżet partycypacyjny to wyzwanie dla samorządów. Czy działania z nim związane to rozdział, który trzeba napisać wspólnie z mieszkańcami?

- Budżet partycypacyjny jest jednym ze sposobów, w jaki mieszkańcy mogą artykułować swoje potrzeby. Jego założenia stanowią wyzwanie dla obydwu stron. Po pierwsze urząd musi wygospodarować środki. Z drugiej strony mieszkańcy muszą wykazać się inicjatywą i przedsiębiorczością. Ale najważniejsza rzeczą jest współpraca. Mieszkańcy przychodzą z pomysłem. My - urzędnicy - musimy wpisać zadanie w ramy prawne. Jeśli strony rozumieją swoje racje, wszystko zaczyna się układać.

- Czy budżet partycypacyjny nałożył dodatkowe obowiązki na pracowników urzędu?

- Oczywiście, ale to nasza praca. Szybko stworzyliśmy dzielnicowy zespół ds. budżetu partycypacyjnego, wyznaczyliśmy cele i plan działania. Sprawna organizacja umożliwiła wybór członków zespołu, w skład którego weszło pięciu przedstawicieli mieszkańców, pięciu przedstawicieli DKDS Targówek, pięciu przedstawicieli radnych Targówka oraz pięciu urzędników. Budżet podzieliliśmy na cztery obszary: Bródno, Targówek Mieszkaniowy, Targówek Fabryczny, Zacisze. Na każdy z obszarów przeznaczyliśmy po 340 tysięcy złotych. Łącznie to 1 360 000 złotych.

- Czy od początku założenia i zapisy budżetu partycypacyjnego były jasne i zrozumiałe?

- Sami musieliśmy się ich uczyć. Rozpoczęliśmy współpracę z lokalnymi liderami i to przyniosło efekty. Mieszkańcy chcą aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji.

- Dobre kontakty to jedno, a efekty?

- Na efekty nie trzeba było długo czekać. W dzielnicy Targówek mieszkańcy złożyli 112 projektów. Jeśli przyjmiemy, że przy każdym projekcie pracowało tylko 10 osób, to w zadania związane z budżetem zaangażowało się ponad tysiąc mieszkańców. To nasz wspólny sukces. Obecnie trwa proces weryfikacji wniosków. Akceptację uzyskały 73 projekty. Teraz przystępujemy do prezentacji projektów na otwartych spotkaniach konsultacyjnych z mieszkańcami.

- Czy budżet partycypacyjny oprócz dobrze wydanych pieniędzy przyniesie jakąś wartość dodaną?

- Mam nadzieję, że przyczyni się do powstania świadomego społeczeństwa samorządowego, które mądrze wybiera i mądrze stanowi. Właśnie tak jest na Targówku.

Zobacz: Moja Mała Ojczyzna: Sukcesy Warszawy

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają