Organizują i wspierają różne programy sprzyjające ich aktywności. Specjalnie z myślą o starszych osobach realizowany jest program „Aktywny i bezpieczny senior". Na terenie dzielnicy działa wiele klubów seniora i uniwersytetów trzeciego wieku. W ramach UTW odbywają się liczne wykłady z różnych dziedzin, nauka języków obcych, warsztaty artystyczne i zajęcia sportowe. W klubach seniora starsze osoby mogą spotkać nowych przyjaciół, pobawić się przy dobrej muzyce czy mile spędzić czas na grach towarzyskich (np. w klubie brydżowym). Organizowane są też zajęcia aerobiku, ćwiczenia gimnastyczne czy kursy komputerowe.
Specjalny program
Burmistrz Dzielnicy Mokotów powołał zespół koordynacyjny ds. opracowania projektu zintegrowanej strategii polityki senioralnej w dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Efektem jego prac jest dokument „Kierunki polityki senioralnej w dzielnicy Mokotów na lata 2016–2023", przyjęty przez zarząd dzielnicy. Program kładzie nacisk na promowanie aktywności i integracji seniorów, ma również na celu zmianę sposobu postrzegania osób starszych przez społeczeństwo, w szczególności przez dzieci i młodzież.
Potrzebne poradnictwo
Wiele zrealizowanych już projektów było nastawionych na przygotowanie seniorów do poruszania się w zawiłościach współczesnego świata, np. akcja „Dobre życie całe życie" miała za zadanie pokazanie osobom starszym, jak wyjść obronną ręką ze stresujących sytuacji, a „Bezpieczny senior" uczył, jak unikać wszelkiego rodzaju zagrożeń, jakie niesie ze sobą mieszkanie w dużym mieście. W listopadzie odbywa się w Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Sadyba" cykl spotkań poświęconych problematyce zdrowotnej, m.in. profilaktyce różnych schorzeń. W siedzibie Polskiego Związku Emerytów i Rencistów seniorzy mogą uzyskać porady prawne, informacje o domach opieki i pomocy społecznej.