Teren przy ul. Prądzyńskiego 14A wraz z zabytkowymi, XIX-wiecznymi zbiornikami gazu przeszedł w prywatne ręce w 1991 r. Umowa użytkowania wieczystego nakładała na właścicieli obowiązek utrzymania terenu w należytym porządku oraz modernizacji zabytkowych zbiorników gazu. Budynki od wielu lat ulegają degradacji, są opuszczone i zaniedbane.
– Kontrola wykazała, że użytkownik wieczysty nie przeprowadził adaptacji budynków, a na terenie nieruchomości nie są prowadzone żadne prace modernizacyjne – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Użytkownik korzysta z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie – dodaje. W związku z wynikami kontroli terenu Zarząd Dzielnicy Wola podjął uchwałę, w której wnioskuje do Urzędu m.st. Warszawy o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego zabytkowych obiektów.
– Mamy nadzieję, że ten krok zapobiegnie dalszemu niszczeniu wolskiego Koloseum – mówi Adam Hać, zastępca burmistrza dzielnicy Wola. Kwestią XIX-wiecznych zbiorników zajmą się również wolscy radni. – To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów znajdujących się na terenie Woli, który może stać się wizytówką całej Warszawy. Trzeba zrobić wszystko, aby zabytkowe zbiorniki gazu jak najszybciej zostały zrewitalizowane. W Europie jest kilka przykładów na to, jak tego typu obiekty można wykorzystać – mówi Krystian Wilk, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego i Nieruchomości Rady Dzielnicy Wola. Stołeczny Ratusz podziela argumenty dzielnicy i przychylił się do wniosku o wszczęcie procedury rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. Jeżeli użytkownicy wieczyści nie zgodzą się na dobrowolne rozwiązanie umowy, sprawa trafi do sądu.