Mamy tu z jednej strony urokliwe, przedwojenne osiedla Stare i Nowe Włochy, które powstały w koncepcji miasta-ogrodu i pewnie dlatego znajdziemy tam głównie tonącą w drzewach niską, willową zabudowę, parki i zielone skwery. Od kilku lat zaczynają powstawać tu także kameralne apartamentowce.
Z drugiej strony znajdziecie u nas Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina i duże, nowoczesne osiedla mieszkaniowe.
Doceniają nas firmy i deweloperzy
Dzielnica położona jest w lewobrzeżnej, południowo-zachodniej części Warszawy. Od zachodu graniczy z Ursusem, od północy z Bemowem i Wolą, od wschodu z Ochotą i Mokotowem, a od południa z Ursynowem. Włochy zajmują obszar 28,63 km2.
Zyskują obecnie coraz większą popularność, stając się miejscem nowych inwestycji mieszkaniowych, biurowych i drogowych. Wiele renomowanych firm posiada siedziby właśnie na naszym terenie.
Deweloperzy także zdają sobie sprawę, że Włochy są dzielnicą z niewykorzystanym dotąd potencjałem. Świadczy o tym wzrost liczby budowanych osiedli i apartamentów, a tym samym wzrost liczby mieszkańców w każdym roku.
Dobre drogi i komunikacja miejska
Duże znaczenie dla rozwoju dzielnicy mają przebiegające przez nasz obszar dwie trasy wylotowe z Warszawy: al. Krakowska i Aleje Jerozolimskie, obwodnica Nowolazurowa, a także otwarta pod koniec 2013 roku Południowa Obwodnica Warszawy, które w znacznym stopniu przyczyniły się do usprawnienia komunikacji.
Bardzo dobrze rozwinięta jest także komunikacja miejska - oprócz kilkunastu linii autobusowych kursują linie tramwajowe oraz dwie kolejki - SKM i popularna WKD. Pozwala to na szybkie dotarcie do centrum w 15-20 minut.
Zobacz też: Warszawa: specjalny numer POLICJI dla ofiar oszustów! Zgłoś oszustwo!
Troszczymy się o dzieci
Jeśli chodzi o edukację - w sumie działa u nas 28 przedszkoli (w tym 18 niepublicznych), 8 podstawówek (w tym trzy niepubliczne), 6 gimnazjów (w tym trzy niepubliczne) oraz trzy szkoły średnie (w tym jedna niepubliczna). Swoją siedzibę ma tu także Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Henryka Wieniawskiego. Przeprowadzamy rokrocznie remonty i modernizacje naszych placówek oświatowych. W tym roku oddaliśmy do użytku nowy budynek przedszkola przy ul. Ryżowej.
Zielona dzielnica
Mocnym punktem dzielnicy Włochy jest duża ilość zieleni. Mamy dwa rozległe parki: stawy Cietrzewia z pięknym starodrzewiem oraz park Kombatantów ze stawami Koziorożca. Można tam przysiąść na ławeczce i odetchnąć w cieniu wiekowych drzew albo skorzystać z siłowni i poćwiczyć "pod chmurką". Z kolei najmłodsi mieszkańcy dobrze poczują się na naszych placach zabaw, z nowoczesnymi i atrakcyjnymi urządzeniami, umożliwiającymi wspólną zabawę z rodzicami.
Włochy kulturą stoją
Naszą dumą jest także nasz Dom Kultury Włochy usytuowany w Starych Włochach, który posiada aż dwie filie - Okęcką Salę Widowiskową na Okęciu i Artystyczny Dom Animacji ADA z kinem studyjnym w Nowych Włochach.
Nie można także nie wspomnieć o bibliotece publicznej, w której odbywają się liczne spotkania autorskie, imprezy kulturalne, zajęcia czy konkursy dla dzieci. W ten sposób w każdej części dzielnicy kwitnie życie kulturalne.
Sport - ważna sprawa
Pamiętając o zdrowym stylu życia naszych mieszkańców w 2010 roku zbudowaliśmy także Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Gładkiej na Okęciu, ze wspaniałym basenem, halą sportową i kręgielnią. Mamy u nas także sześć stacji rowerów miejskich Veturilo, w większości zbudowanych z funduszy naszej dzielnicy.
Zobacz też: Warszawa: Audi w krzakach na Wybrzeżu Szczecińskim
Czerpiemy z unijnych funduszy
Do tego roku zrealizowaliśmy - bądź jesteśmy w trakcie realizacji - kilkanaście projektów unijnych dla mieszkańców, firm i szkół.
Obserwujemy, jak powstają nowe osiedla, biurowce, hotele. Ale równie ważne dla nas są miejsca odpoczynku i relaksu, o które dbamy najlepiej jak potrafimy.
Od kilku lat Urząd Dzielnicy Włochy, we współpracy ze służbami konserwatorskimi, pieczołowicie odtwarza pierwotny kształt Fortu V Włochy. Staramy się przywrócić jego dawną świetność. Chcemy, by mógł on służyć w przyszłości jako ogólnodostępny obiekt rekreacyjno-sportowy. W tym roku pozyskaliśmy na to 500 tys. zł z unijnej dotacji.
Pielęgnujemy historię
Dbamy także o nasze dzielnicowe miejsca pamięci narodowej. We Włochach znajduje się ich ponad 30, w tym m.in. pomnik ofiar zbrodni stalinowskich czy katastrofy samolotu z 1980 roku - PLL LOT "Mikołaj Kopernik".
Naprawdę warto poznać nas bliżej! Zapraszamy!
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail