Mojego Olusia uratowały pasy! Wstrząsająca relacja mamy 8-miesięcznego dziecka

i

Autor: MARCIN SMULCZYŃSKI / SUPER EXPRESS

Mojego Olusia uratowały pasy! Wstrząsająca relacja mamy 8-miesięcznego dziecka

2022-05-26 18:35

Ta mama miała niesamowite szczęście! We wrześniu zeszłego roku, ciężarna Natalia Hampf (26 l.) przeżyła bardzo poważny wypadek wraz ze swoim maleństwem w brzuszku. Dziecko urodziło się w pełni zdrowe, dzięki czemu Pani Natalia wczoraj mogła świętować dzień matki razem z 8-miesięcznym Aleksandrem.

Śmiertelne niebezpieczeństwo

- To było 10 września 2021 r. Razem z mężem i córeczką Michaliną (15 msc.) wyjechaliśmy do sklepu - wspomina 26-letnia mama. Ani ona, ani mąż Dawid (30 l.) nie spodziewali się, że tego dnia na ich drogę nagle wjedzie 78-letni mężczyzna. - Zderzyliśmy się przy prędkości 100 km/h, jak widać z naszego samochodu prawie nic nie zostało... - wspomina Natalia. Jak to się stało, że dziecku w łonie matki udało się przeżyć? - Gdy trafiłam do szpitala czułem ogromny stres, nie miałam pojęcia jaki jest czy moje maleństwo żyje. Lekarze powiedzieli, że dziecko uratowały poprawnie zapięte pasy - wspomina mama. Natalia zwraca uwagę, że zarówno w pierwszej, jak i na początku drugiej ciąży, do momentu aż nie trafiła na informacje przekazywane w ramach kampanii Ciąża i Pasy, błędnie zapinała tylko górną część pasa bezpieczeństwa, tzw. część barkową. Dolna część pasa, tj. część biodrowa znajdowała się pod nią. - Pamiętajcie przyszłe mamy, dla bezpieczeństwa dziecka konieczne jest zapięcie pasa górnego i dolnego! - apelowała podczas konferencji zorganizowanej przez fotelik.info.

Jak zrobić to poprawnie?

- Dolną część pasa, tj. część biodrową należy poprowadzić poniżej brzucha i kolców biodrowych przednich górnych, które znajdują się na miednicy każdej osoby dorosłej. Górna część pasa samochodowego, tj. część barkowa powinna zostać poprowadzona pomiędzy piersiami, przez środek mostka oraz środek ramienia, omijając brzuszek przyszłej mamy - tłumaczą organizatorzy.

Bezpieczeństwo to podstawa

Natalia opowiedziała swoją historię w czwartek, 26 maja, w Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Ryżowej 29. W trakcie wydarzenia eksperci z zakresu doboru fotelików samochodowych przedstawili uczestnikom prawidłową metodę zapinania pasów dla matek w ciąży oraz jak przeprowadzić RKO noworodkowi. - Kolejnym mitem z jakim walczymy dotyczy poduszek powietrznych. Wiele osób wierzy, że kobiety w ciąży powinny je wyłączyć. Nie jest to zgodne z prawdą - mówił ekspert z zakresu wypadków drogowych.

Poduszka powietrzna chroni kobiety w ciąży, tak jak każdą inną osobę dorosłą. Ale warto przypomnieć, że aby poduszka powietrzna zadziałała poprawnie i ochroniła życie każdego dorosłego pasażera, powinien mieć on: prawidłowo zapięte pasy, odpowiednio ustawiony fotel oraz nie może trzymać rąk/nóg na panelu deski, gdzie znajduje się poduszka powietrzna. Co więcej poduszka powietrzna znajduje się także w kierownicy i tu należy dodać, że kobiety które są w ciąży powinny zachować dystans między brzuszkiem a kierownicą, który wynosi 25 cm od centrum kierownicy. - Wraz z rozwojem ciąży i rosnącym brzuszkiem, przyszła mama może mieć problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu dlatego wtedy kiedy tego dystansu nie da się utrzymać, należy rozważyć przerwanie jazdy w roli kierowcy - informują organizatorzy kampanii Ciąża i Pasy.

Sonda
Czy byłeś świadkiem groźnego wypadku?
Mojego Olusia uratowały pasy! Wstrząsająca relacja mamy 8-miesięcznego dziecka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają