Dotąd piknikowanie odbywało się na podwórku przy ulicy Miłej, jednak czwarta edycja imprezy odbędzie się na rozległym skwerze, który pomieści liczne wydarzenia kierowane do małych i dużych mieszkańców miasta. Na gości będą czekały animacje, warsztaty, projekcje filmowe i koncerty, organizowane wspólnie m.in. ze Stacją Muranów, Domem Spotkań z Historią, Amnesty International, Spółdzielnią Socjalną Wola, grupą Noise For Refugees czy Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę".
O słowach, których źródła sięgają do języków jidysz i hebrajskiego, będzie można dowiedzieć się w trakcie zajęć z Gwarą Warszawską. Z kolei swoją wiedzą będzie można się wykazać podczas Muranowskiej Gry Miejskiej.
Na trawniku i w piknikowych namiotach będzie można spotkać miejskich aktywistów i działaczy społecznych: członków Spółdzielni Socjalnej Wola, Amnesty International, Noise For Refugees, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę", którzy podpowiedzą, jak skutecznie pomagać innym i jak zmieniać swoje otoczenie na lepsze.
Okazją do spotkania z przeszłością skweru będzie inauguracja Muranoteki, czyli tworzonego przez Stację Muranów społecznego archiwum fotografii związanych z Muranowem. Każdy może włączyć do niego swoje prywatne zbiory.
Nie zabraknie też muzyki: popołudniu rozpoczną się plenerowe koncerty. Zagrają Wilcze Jagody (Noise for Refugees) oraz The Ball. Będą też pokazy filmów dokumentalnych.
Najmłodsi mieszkańcy (do 14 lat) będą mogli wziąć udział w Muratonie, czyli biegu przez nieistniejące ulice Muranowa. Na zwycięzców czekają nagrody. Rejestracja uczestników odbywa się na stronie http://piknik.1muranow.pl/.
Mieszkańcy Muranowa będą mogli bezpłatnie zwiedzać Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum objęło piknik swoim honorowym patronatem.