W ciągu pierwszego miesiąca do Muzeum napłynęło ponad 100 prac, przeprowadzonych zostało kilkaset rozmów telefonicznych, przysłano kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów, a kilkanaście osób przyniosło swoje pamiątki osobiście.
– Akcja jest dla jej uczestników wielką szansą na ocalenie od zapomnienia cennych rodzinnych opowieści, okazją do wielu wzruszeń i wspomnień – mówi dyrektor MHP Robert Kostro.
Jedna z rodzin z Zabrza opisuje, jak upamiętniła w Tatrach tragedię z kopalni Wujek. Kolejna zdradza, co babcia ukrywała w schowku zrobionym w kawałku drewna na opał. Jeszcze inna opisuje, dlaczego nauka pisania w języku polskim odbywała się węglem na ścianie...
- Otrzymujemy wiele wzruszających historii rodzinnych. Wiele z przesłanych prac to spisane drżącą ręką wspomnienia o rodzicach, dziadkach, czasem zapisane piórem w zeszycie, czasem napisane na maszynie albo złożone komputerowo. Bez względu na formę wszystkie są ilustrowane zdjęciami, listami czy dokumentami - mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka.
Te opowieści to żywa historia Polski zawarta w losach wielu polskich rodzin. Jedna z prac zawiera wielopokoleniową opowieść o rodzinie i jej patriotycznej działalności, począwszy od pra-pra-pradziadka walczącego u boku Napoleona, przez pradziadków- uczestników Powstania Styczniowego, dziadków broniących polskiej mowy w zaborze rosyjskim, aż po ojca - żołnierza obu wojen światowych.
Muzeum Historii Polski do 30 czerwca czeka na takie opowieści, okraszone fotografiami rodzinnymi, zdjęciami pamiątek, filmami wideo czy spisanymi esejami.
Szczegóły akcji Moja Pamiątka, której patronuje „Super Express” dostępne są na stronie projektu: mojapamiatka.muzhp.pl