D'Arc  - opera w Muzeum Powstania

i

Autor: Marek Zieliński

Zagrają to tylko pięć razy!

Muzeum Powstania Warszawskiego szykuje największe widowisko w swojej historii. To będzie opera w plenerze

2024-07-04 14:08

To będzie wydarzenie połączone z wielu „pierwszych razów” - zdradza reżyser "D'Arc" opery. Po raz pierwszy opera zostanie wystawiona w muzeum. I to w plenerze! Będzie to pierwsza opera o Powstaniu Warszawskim. Pierwszy raz wiolonczelistka Dobrawa Czocher zmierzy się tu z zadaniem aktorskim i po raz pierwszy śpiewaczka operowa Gabriela Legun będzie w przedstawieniu jeździć na koniu. No i będzie to największe widowisko teatralne w 20-letniej historii istnienia Muzeum Powstania Warszawskiego! Znamy szczegóły przedsięwzięcia.

Premiera opery w Muzeum 1 sierpnia 2024

1 sierpnia o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera opery site-specific pt. „D’ARC” w reżyserii Krystiana Lady. Będzie to największa produkcja teatralna w historii tej placówki zorganizowana na 20. urodziny MPW i na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ale niestety, zostanie zagrana tylko 5 razy. Od 1 do 6 sierpnia. Taka jest specyfika przedstawień przygotowywanych specjalnie na obchody powstańczego zrywu.

- W tym roku zaprosiliśmy do przygotowania dzieła wybitnych artystów, którzy na co dzień występują na deskach teatrów na całym świecie. Międzynarodowa skala tego przedsięwzięcia pokazuje, jak ważna jest dla nas pamięć o Powstaniu Warszawskim i złożenie hołdu tym, którzy 80 lat temu oddali życie za wolność, jaką możemy się cieszyć dzisiaj. Ale też pokazaniem, jak o powstaniu można mówić w ogólnym, międzynarodowym przekazie – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Bohaterkami są kobiety - trzy Joanny

To będzie przedstawienie wyjątkowe z wielu powodów. Plenerowa opera według koncepcji i w reżyserii Krystiana Lady jest rozpisana na trzy plany czasowe oraz sny, w których spotykają się trzy Joanny - bohaterki opowieści: Joan (Agnieszka Grochowska) – fotografka z Paryża, córka polskich emigrantów; Joanna (Dobrawa Czocher) – warszawska wiolonczelistka, a zarazem uczestniczka Powstania, oraz Giovanna (Gabriela Legun) – francuska bohaterka narodowa, Dziewica Orleańska.

- Tym, co łączy postacie tej historii, jest gotowość poświęcenia się wizji większej niż życie. A tytuł „D’Arc” to nie tylko nazwisko bohaterki, ale też skojarzenie z ciemnością, która może wyzwolić. Ale tu „W” będzie znaczyć nie tylko wolność i wyzwolenie, ale i wrażliwość – mówi reżyser Krystian Lada.

Widowisko w którym wiele rzeczy zdarzy się po raz pierwszy

Widzowie zgromadzeni w Muzeum Powstania Warszawskiego będą mogli oglądać sceny rozgrywające się na balkonie pobliskiej kamienicy, w budynku biurowca i w Parku Wolności. To będzie też - jak zauważa reżyser - przedstawienie "wielu pierwszych razów"

Pierwszy raz wiolonczelistka Dobrawa Czocher zmierzy się tu z zadaniem aktorskim i po raz pierwszy śpiewaczka operowa Gabriela Legun będzie w przedstawieniu jeździć na koniu.

- Tak się trochę zastanawiam jak to się stało, że reżyser powierzył mi to zadanie aktorskie i zaufał, że to uniosę - mówi Dobrawa Czocher.

Quiz o Powstaniu Warszawskim. Ile o nim wiesz?
Pytanie 1 z 10
Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają