Jesteście zainteresowanie historią poszczególnych rejonów czy dzielnic Warszawy? Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na cykl wrześniowych spacerów pod okiem przewodników varsavianistów.
Polecany artykuł:
Pierwszy z nich odbędzie się w niedzielę, 6 września. Kolejne trzy wyruszą w tygodniowych odstępach. Każdy ze spacerów przeprowadzi inny, specjalizujący się w historii danego rejonu Warszawy przewodnik. Tym razem na celownik trafią 3 dzielnice: Mokotów (osobny spacer po Czerniakowie), Śródmieście (okolice Starego Miasta) oraz Żoliborz.
Udział w spacerach jest bezpłatny. Zbiórki odbędą się w różnych miejscach, w zależności od zwiedzanej okolicy (program poniżej). Każda z 4 grup wyrusza punktualnie w południe, w 4 kolejne niedziele września.
PROGRAM SPACERÓW:
Mokotów (6 września):
Mokotów: Masakra u Jezuitów – walki o koszary artylerii przeciwlotniczej przy Rakowieckiej – więzienie mokotowskie – szkoła przy ulicy Kazimierzowskiej – dom Wedla – Basy – Dworkowa.
Prowadzenie: Andrzej Komuda. Zbiórka: godz. 12.00 przed kościołem św. Andrzeja Boboli ul. Rakowiecka 61.
Stare Miasto (13 września)
Stare Miasto: Plac Zamkowy – Katedra św. Jana – Dziekania – Dom Profesorów na Brzozowej – Szpital w Kościele Benedyktynek Sakramentek – PWP.
Prowadzenie: Dariusz Zielonka. Zbiórka: godz. 12.00 przed Kolumną Zygmunta.
Żoliborz (20 września)
Pierwsze strzały na Suzina – bohaterska obrona Twierdzy Zmartwychwstanek – krwawe ataki na bunkier w Alei Wojska Polskiego – walki o Dworzec Gdański – zrzuty sowieckiej broni na Placu Lelewela.
Prowadzenie: Mirosław Czado. Zbiórka: godz. 12.00 przed Pomnikiem 1 Dywizji Pancernej przy Placu Inwalidów.
Czerniaków (27 września)
Walki o gmach YMCA – bohaterska obrona ulicy Wilanowskiej i Solec – Desant oddziałów I Armii Wojska Polskiego – walki na Ludnej – brawurowe przebicie się ulicą Książęcą przez żołnierzy „Zośki”.
Prowadzenie: Ilona Proć. Zbiórka: godz. 12.00 na Placu Trzech Krzyży przed Kościołem św. Aleksandra.