Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatr TR Warszawa doczekają się nowych siedzib. Obydwie instytucje "zamieszkają" na placu Defilad. Będą to klasyczne, eleganckie bryły. - Zlokalizowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i uznanego nie tylko w kraju teatru TR Warszawa w obiektach w samym sercu Warszawy, w jej centralnej przestrzeni urbanistycznej, stwarza wielką szansę na jeszcze wyraźniejsze zaakcentowanie roli kultury w funkcjonowaniu nowoczesnej metropolii - wyjaśnia Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. I dodaje: - Budynki, wkomponowane w najbliższe sąsiedztwo kojarzonego z naszym miastem Pałacu Kultury i Nauk, wyróżniają się transparentnością architektury i prostotą. Mogą stać się kolejnymi elementami, współtworzącymi markę Warszawy i budującymi jej wizerunek w świecie.
Za projekt odpowiada Thomas Phifer. MSN będzie mieć około 15 tys. mkw., zaś teatr TR Warszawa prawie 11 tys. mkw. MSN będzie jednolitą, białą bryłą pokrytą półprzezroczystą tkaniną z włókna szklanego, zaś gmach teatru zostanie pokryty ażurową siatką z odlanych z metalu elementów.
Budynki połączone będą otwartym forum, stanowiącym częściowo zadrzewioną przestrzenią, na której będą odbywały się imprezy artystyczne. - Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy - powiedział Thomas Phifer.
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa rozpocznie się w sierpniu 2017 roku i potrwa prawie 3 lata.
Budżet na projekt oraz budowę części muzealnej wynosi 270 mln zł bez wyposażenia. Natomiast koszt budowy teatru, również bez wyposażenia, to 125 mln zł.
Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury mówi o nowych inwestycjach. Materiał zebrała Agata Sulińska, reporterka Radia ESKA.