Wiecha to wieniec przystrojony kolorowymi wstążkami, który zgodnie z budowlaną tradycją, wiesza się na szczycie budowy. Symbolizuje zakończenie ważnego etapu prac.
Wiecha zawisła na nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Prace nad budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej w centrum Warszawy trwają od 2019 roku. Budynek stoi przy placu Defilad w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. We wtorek, 5 lipca, uroczyście zakończono prace przy konstrukcji żelbetowej zawieszeniem wiechy na najwyższym punkcie obiektu.
Konstrukcja budynku jest już gotowa
Jak poinformowało MSN, za sylwetkę budynku odpowiada nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners, współpracująca z architektami ze studia APA Wojciechowski.
"Dziś konstrukcja budynku jest już gotowa, podobnie jak znaczna część białej betonowej fasady, wieża kinowa czy przestrzenne ciągi komunikacyjne wraz z monumentalną, centralną klatką schodową" - podkreśla MSN.
Nowe muzeum z pracowniami, salami edukacyjnymi, a nawet kinem
Muzeum ma cztery kondygnacje nadziemne i dwie usytuowane w podziemiach. Muzeum zajmuje około 20 000 mkw. "We wnętrzach zaprojektowano ponad 4500 mkw przestrzeni ekspozycyjnych - 9 razy więcej niż w aktualnej siedzibie, w Muzeum nad Wisłą. W budynku znajdą się sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyn dzieł sztuki oraz kino z widownią na 150 osób" - przekazało MSN.
"Przeprowadzka MSN-u do nowej siedziby pozwoli na ogromne wzbogacenie naszego programu" - powiedziała dyrektorka Muzeum Joanna Mytkowska.
Podkreśliła, że nowe przestrzenie pozwolą na prezentację licznych i przyciągających publiczność wystaw. "Dzięki temu radykalnie wzrośnie dostępność sztuki i kultury współczesnej w Warszawie" - zaznaczyła Mytkowska.
Symbol nowej, otwartej Warszawy
"Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest wyjątkową inwestycją, bo to inwestycja w kulturę niezależną" - powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Podkreśliła, że MSN to centralne miejsce nowego centrum Warszawy.
"Głęboko wierzę, że to będzie symbol nowej, otwartej Warszawy" – powiedziała natomiast przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. "Jestem pewna, że to muzeum będzie nie tylko instytucją ponadnarodową, ale też bardzo ważną instytucją lokalną" - podkreśliła.
Przygotowania nowej wystawy. Kiedy otwarcie muzeum?
Muzeum planuje zakończenie prac budowlanych w drugiej połowie 2023 roku. Podkreśla, że obecnie trwają intensywne przygotowania do wystawy otwarcia, która zaprezentuje tworzoną od ponad 15 lat kolekcję Muzeum.