Spowiedź - grzechy ciężkie i grzechy lekkie
Każdy katolik do spowiedzi po raz pierwszy przystępuje przed swoją Pierwszą Komunią Świętą. Podczas przygotowania do tej uroczystości uczy się, warunków dobrej spowiedzi, a także tego, z jakich grzechów koniecznie musi się wyspowiadać, a w przypadku których wystarczy spowiedź powszechna podczas mszy świętej.
Warunkami dobrej spowiedzi są:
- Rachunek sumienia
- Żal za grzechy
- Mocne postanowienie poprawy
- Szczera spowiedź
- Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu
Grzechy można podzielić na dwa rodzaje: ciężkie (śmiertelne) oraz lekkie (powszednie). Popełnienie tych pierwszych jest świadome, dobrowolne i dotyczy sprawy poważnej np. opuszczenie mszy św. w niedziele lub święto nakazane z własnej winy czy też oglądanie materiałów erotycznych z zaciekawieniem i czerpaniem z tego przyjemności. Popełnienie grzechu ciężkiego jest równoznaczne z utraceniem łaski uświęcającej i koniecznością pójścia do spowiedzi.
Z kolei grzechy lekkie, również czynione świadomie i dobrowolnie, dotyczą materii lekkiej. To np. drobna kradzież czy kłamstewko w błahej sprawie. Popełnienie takich grzechów nie wymaga spowiedzi.
Z tych grzechów musi spowiadać się każde małżeństwo
Przed każdą spowiedzią konieczny jest rachunek sumienia. Pomaga przy nim znajomość 7 grzechów głównych, 10 przykazań Bożych oraz 5 przykazań kościelnych. Często jednak jest tak, że nie do końca prawidłowo interpretujemy powyższe wskazówki. Dla przykładu: w czwartym przykazaniu Bożym, które brzmi "czcij ojca swego i matkę swoją", uwzględniono nie tylko powinność dzieci wobec rodziców, ale również rodziców wobec swoich pociech czy małżonków względem siebie.
Posiłkując się rachunkiem sumienia dla dorosłych, który został opublikowany na stronie Parafii Pw. Św. Katarzyny w Będzinie – Grodźcu, podpowiadamy, z jakich grzechów musi spowiadać się każde małżeństwo. To nie tylko przykazanie 4 i 6! Sprawdź w poniższej galerii zdjęć!