Na ratunek ukraińskim zabytkom. Rusza kolejna zbiórka w Warszawie

i

Autor: um.warszawa.pl/pixabay Na ratunek ukraińskim zabytkom. Rusza kolejna zbiórka w Warszawie

Na ratunek ukraińskim zabytkom. Rusza kolejna zbiórka w Warszawie

2022-03-20 19:30

Wojna na Ukrainie trwa. Ratunku potrzebują nie tylko ludzie i zwierzęta. Należy zatroszczyć się również o przetrwanie ukraińskich zabytków. 4 marca zakończył się pierwszy etap zbiórki materiałów do zabezpieczenia dzieł sztuki na Ukrainie. W poniedziałek, 21 marca, rusza kolejny etap. Co i gdzie można przynosić, by pomóc ratować ukraińskie zabytki?

Koszmar za naszą wschodnią granicą trwa kolejny dzień. Ratunku potrzebują nie tylko przebywający na froncie. Ukraińskie miasta nadal potrzebują materiałów, które pomogą ochronić ich zabytki przed skutkami działań wojennych. 4 marca zakończył się pierwszy etap zbiórki darów organizowany przez miejskich konserwatorów oraz Fundację Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

"Jako pierwsze do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków (BSKZ) przy Nowym Świecie trafiły gaśnice przywiezione przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. W kolejnych dniach dary docierały zarówno od miejskich konserwatorów, firm jak i osób prywatnych. Wszystkie towary zostały następnie przewiezione na teren MPWiK, gdzie po załadunku na tiry pojechały do przejścia kolejowego w Medyce. Stamtąd już koleją dotarły do ukraińskich miast" - poinformował stołeczny ratusz.

Jak dodał, w pierwszych transportach, które dojechały do Lwowa, do którego dotarł także transport wysłany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, Czerniowców i Kijowa były 1922 gaśnice, 529 koców gaśniczych oraz 369 opakowań wełny mineralnej. Paczki zawierały też taśmy mocujące, płyty OSB i agregaty.

To jednak wciąż za mało. W poniedziałek, 21 marca, rusza kolejny etap zbiórki. Zbierane będą m.in. wełna mineralna, koce gaśnicze, gaśnice i agregaty gaśnicze, tkaniny niepalne. Można także przynosić sznury i taśmy niepalne, worki na piasek, rusztowania, worki budowlane na materiały sypkie czy wodoodporne płyty OSB, a także kartony na eksponaty muzealne.

Dary można dostarczać do siedziby Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20 w godzinach 8:30-15:30.

Sonda
Czy uchodźcy z Ukrainy są dobrze przyjeci w Warszawie?
Pomoc uchodźcom w halach Expo w Nadarzynie. Przedsięwzięcie na ogromną skalę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają