Zima nadciąga do Warszawy
Dla tych, którzy nie mogą doczekać się zimy, mamy dobre wieści. Tych, którzy tęsknią za letnim słońcem, niestety zasmucimy. Do Warszawy nadciąga totalne załamanie pogody. Temperatura drastycznie spadnie.
"Już w środę (16 listopada - re.) nad Polskę nasunie się wyż z centrum nad Szwecją, a z północnego wschodu zacznie napływać powietrze pochodzenia arktycznego. Synoptycy prognozują wystąpienie przymrozków" – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W środę, 16 listopada, w najcieplejszym momencie dnia termometry w Warszawie wskazywać będą 6 stopni Celsjusza. W sobotę (19 listopada) będzie to zaledwie 1 stopień Celsjusza, a w poniedziałek (21 listopada) 0 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że temperatura odczuwalna będzie kilka stopni Celsjusza niższa i osiągać będzie minusowe wartości. W sobotę będzie to -3 stopnie Celsjusza, a w poniedziałek nawet -5 stopni Celsjusza.
Meteorolodzy nie wykluczają również pierwszych opadów śniegu. W środę, 16 listopada, w godzinach popołudniowych i wieczornych przelotne opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej mogą pojawiać się miejscami m.in. na Mazowszu. Mapy pogodowe na kolejne dni śnieg w Warszawie pokazują w poniedziałek, 21 listopada.
IMGW ostrzega: trzeba się przygotować na spadek temperatura
Meteorolodzy ostrzegają, przed drastycznymi spadkami temperatur, które wpływać będą na funkcjonowanie organizmu. "Z takim scenariuszem pogodowym mieszkańcy Polski spotykają się pierwszy raz od kilku miesięcy, co będzie wymagało fizjologicznej adaptacji, polegającej m.in. na uruchomieniu procesów wewnętrznej termoregulacji, angażujących dodatkową energii i znacząco obciążających organizm. Typową reakcją skóry przy pobycie na zewnątrz, w warunkach silnego obciążenia organizmu zimnem, jest w odczucie szczypania. W przypadku wydłużonego pobytu w terenie otwartym mogą pojawić się także dreszcze (w ten sposób mięśnie wytwarzają dodatkowe ciepło potrzebne do ogrzania organizmu)" - przekazał IMGW.
Meteorolodzy radzą, by wcześniej przygotować odpowiednią odzież o większej termoizolacyjności. "Rano i wieczorem rekomenduje się stosowanie czapki i rękawiczek. Należy rozważyć zmianę obuwia (grubsza podeszwa). Warto zaopatrzyć się w kosmetyki ochronne do skóry. Należy również liczyć się z pogorszeniem się stanu aerosanitarnego, w tym zwiększenia się stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu pochodzenia grzewczego" - podaje IMGW.
Wychodząc z domu w najbliższych dniach, warto wziąć do serca rady meteorologów. Pora zrobić w szafach miejsce na zimowe swetry oraz ciepłe kurtki i płaszcze, a jesienne apaszki zastąpić grubymi szalikami.