Rozpoczęła się przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Północny wiadukt na wysokości parku Agrykola został zamknięty dla ruchu. Ruch został przeniesiony na wiadukt południowy. Na odcinku od ronda Jazdy Polskiej do węzła z Wisłostradą wprowadzony został zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych i aut o szerokości powyżej 2,2 m. Zalecany dla nich objazd prowadzi ulicami: Waryńskiego, Goworka, Spacerową i Gagarina do ul. Czerniakowskiej.
ZOBACZ TEŻ: Remont Trasy Łazienkowskiej to horror i głupota. Urzędnicy, myślcie! Błagam! Kraj o Warszawie. Felieton
Możliwość przejazdu Trasą Łazienkowską będzie zachowany przez cały czas trwania robót. Kierowcy jadący od strony Pragi-Południe zjechali na przeciwległą nitkę za węzłem z Wisłostradą, a na właściwą jezdnię wracają na wysokości pl. Na Rozdrożu. Na południowym wiadukcie wytyczone zostały cztery pasy ruchu – po dwa w każdym kierunku. Dla osobówek przeznaczone są dwa skrajne pasy o szerokości 2,2 m. Dla pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego i innych dopuszczonych (DOP) są dwa wewnętrzne pasy, o szerokości 3 m.
Jak ominąć korki podczas remontu Trasy Łazienkowskiej? Część kierowców przeniesie się na pewno na inne przeprawy przez Wisłę, ale utrudnienia i tak będą. Najlepszą z opcji objazdu jest wybór mostu Siekierkowskiego: ul. Puławską i Goworka, Alejami Ujazdowskimi lub Waryńskiego i Spacerową do Gagarina i Czerniakowskiej. Trasę będzie można także ominąć, jadąc: aleją Niepodległości, Wilanowską, Trasą Siekierkowską, Czerniakowską. Kolejną opcją jest przeniesienie ruchu na południe stolicy. Można wykorzystać otwartą w grudniu 2021 Południową Obwodnicę Warszawy.
Priorytet w czasie przebudowy trasy ma komunikacja miejska. Urzędnicy tak zaplanowali całe przedsięwzięcie, aby ułatwić poruszanie się autobusom po mieście podczas remontu. Pomóc mają w tym liczne buspasy. Będą obowiązywały w alei Stanów Zjednoczonych w obu kierunkach od ronda Wiatraczna do Przyczółku Grochowskiego, na ul. Ostrobramskiej w kierunku zachodnim na odcinku od Lotniczej do Przyczółku Grochowskiego, na ul. Krzyckiego na odcinku od Wawelskiej do Filtrowej, ul. Marynarskiej w kierunku wschodnim na odcinku od stacji PKP Służewiec do ronda Unii Europejskiej i na ul. Łopuszańskiej w kierunku wschodnim od wiaduktu nad torami kolejowymi do Kolneńskiej.
Funkcjonowanie komunikacji miejskiej podczas remontu, nie uległo zmianie. Autobusy będą jeździły trasą Łazienkowską bez zmian. Lekką korektę przeszła jedynie linia 143 – autobusy dojeżdżają do Pomnika Lotnika, czyli skrzyżowania trasy z ulicą Żwirki i Wigury. - Aby usprawnić przejazd autobusów w kierunku Pragi, przystanek Metro Politechnika 01 (ten, który do tej pory był na jezdni prowadzącej na Rondo Jazdy Polskiej) został przeniesiony na główną jezdnię trasy, czyli na tę pod rondem. Z chodnikami na rondzie połączyły go nowo wybudowane schody. Na tym przystanku zatrzymują się autobusy linii 143, 182, 187, 188 i 523 .