Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w czwartek, 24.06.2021, ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia o burzach z gradem dla całej Polski. IMGW ostrzegał także przed upałem na wschodzie kraju. Ostrzeżenia objęły niemal całą Polskę. Dla sześciu województw IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem.
Zobacz koniecznie: Straszna wizja jasnowidza Jackowskiego. To ma stać się już we wrześniu!
Sprawdź: Gdzie jest burza? Mapa burzowa. Kiedy będzie burza w Warszawie? Radar burz
Burze w Polsce. Dramatycznie długa lista strat i zniszczeń. Podsumowanie
Skutki frontu burzowego to 291 uszkodzonych dachów i poszyć dachowych – poinformował w czwartek Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej zniszczonych dachów było w woj.: małopolskim – 73, lubelskim – 72, mazowieckim – 59, śląskim – 42 i łódzkim – 30. Dodał, że straż pożarna odnotowała 2039 interwencji, najwięcej w woj.: mazowieckim – 570, małopolskim – 321 i lubelskim – 271 – podaje Polska Agencja Prasowa.
Nawałnice przetaczały się nad Polską niemal przez cały dzień, powodując ogromne straty i zniszczenia oraz zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców wielu miejscowości. Noc z czwartku na piątek ma być nieco spokojniejsza, ale burze nadal będą obecne na ogromnym obszarze kraju.
Zobacz: Pogoda na piątek, 25 czerwca 2021. Nieprzewidywalny front. Prognoza pogody 25.06
godz. 22.42 Burze nie słabną. IMGW ostrzega
Najbardziej intensywne burze będą w pasie od Górnego Śląska i Małopolski po Podlasie – podał w czwartek wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od Mazowsza i Lubelszczyzny, przez Kielecczyznę, Górny Śląsk i Opolszczyznę występują burze, miejscami gwałtowne Opady deszczu mają natężenie ulewne i nawalne (20 mm/10min). Godzinowe sumy opadów przekraczają nawet 50 mm – informuje Instytut.
Według IMGW w obszarach występowania opadów o charakterze burzowym mogą wystąpić lokalne, gwałtowne i na ogół krótkotrwałe wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej. Niewykluczone przekroczenia stanów ostrzegawczych, miejscami alarmowych – podaje Polska Agencja Prasowa.
godz. 22.29 Nawałnice i burze z gradem. Strażacy walczą ze skutkami pogody
Do czwartkowego wieczora strażacy interweniowali ponad dwa tysiące razy. Są uszkodzenia dachów i budynków oraz podtopienia. Jedna osoba jest poszkodowana – podaje na Twitterze Państwowa Straż Pożarna. To wczesne podsumowania. Burze nadal trwają, a bilans strat będzie rósł.
godz. 22.08 Burza nad Warszawą. To kolejna nawałnica?
Mieszkańcy stolicy boją się kolejnej dramatycznej nawałnicy. Front komórek burzowych z południa kraju dotarł już do Warszawy. Czytaj więcej: Potężna burza nad Warszawą. Ludzie panikują! „Aż mi się podłoga trzęsie”.
godz. 22.04 Burze objęły pół Polski! Co dalej?
Nie widać końca nawałnic i burz z gradem, które przetaczają się przez Polskę. Grzmi i błyska się już nie tylko na południu, ale też na wschodzie i w centrum kraju. Jak obecnie wygląda obszar burz w Polsce?
godz. 21.58 Burze dotarły do stolicy. To jeszcze nie koniec!
Front komórek burzowych dotarł do stolicy. Nadal grzmi na południu kraju i na Lubelszczyźnie, a teraz coraz mocniej także na Mazowszu. Taka wędrówka komórek burzowych i towarzyszących im odpadów oraz porywistych podmuchów wiatru – będzie trwała jeszcze wiele godzin!
– Od południowego zachodu na północny wschód kraju przemieszczał się będzie płytki niż, który pod wieczór dotrze nad Mazury i Podlasie. Burze wystąpią na przeważającym obszarze kraju. Najbardziej intensywne będą w pasie od Górnego Śląska i Małopolski po Podlasie – przewidują synoptycy IMGW.
godz. 21.42 Małopolska szacuje straty po nawałnicach
Gwałtowny front burzowy objawiający się ulewami i gradem, który przeszedł nad Małopolską, poczynił największe szkody w południowej i północnej części regionu. W okolicach Nowego Sącza przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła kilkadziesiąt budynków, w powiecie olkuskim grad podziurawił 40 dachów. Jak poinformował w czwartek wieczorem wojewoda Łukasz Kmita, małopolska straż pożarna odnotowała do tej pory ponad 300 interwencji. Najwięcej – 84 w powiecie nowosądeckim i 80 w powiecie olkuskim.
godz. 21.22 Śląskie. Krajobraz po burzy
Tylko do godz. 20.00 w czwartek straż pożarna odnotowała ok. 90 głoszeń związanych z obfitymi opadami deszczu i burzami w woj. śląskim. Najwięcej pracy strażacy mają w powiecie będzińskim i zawierciańskim. Burze, którym towarzyszy obfity deszcz, czasem także grad, od czwartkowego popołudnia przetaczają się nad regionem. Po godz. 21.00 nad Śląskiem nadal przechodzą nawałnice.
Mieszkańcy niektórych części woj. śląskiego donoszą o olbrzymim huku towarzyszącym gradobiciom i dużych stratach – uszkodzonych dachach, oknach, autach i uprawach oraz połamanych drzewach. Po gwałtownej burzy, która przeszła w czwartek nad Częstochową, na Jasnej Górze zalana została podłoga w Kaplicy Matki Bożej.
godz. 20.50 Gradobicie w Radomiu. Uszkodzone dachy
Strażacy usuwają skutki ulewnego deszczu z gradem, który w czwartek po południu przeszedł nad Radomiem i okolicami. Kulki gradu uszkodziły około 10 dachów, podtopione są niektóre ulice i wiadukty – informuje PAP. Strażacy przyjęli kilkadziesiąt zgłoszeń. – To głównie podtopienia piwnic, posesji, ulic, uszkodzenia dachów w wyniku gradu, konary drzew blokujące ulice – przekazał dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.
Strażacy podkreślają, że jak zwykle, gdy dochodzi do ulewnych deszczy, tak i tym razem zalany został tunel przy ul. Grzecznarowskiego. Strażacy wypompowują też wodę na al. Wojska Polskiego.
godz. 20.35 Burzowy Kraków. Nie widać końca burz w Małopolsce
godz. 20.28
– Żadnego z mieszkańców Sądecczyzny, którzy ucierpieli w wyniku przejścia trąby powietrznej przez Piątkową, Librantową, Koniuszową i inne miejscowości, nie zostawimy bez wsparcia – zapewnił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do dramatycznych zdarzeń pod Nowym Sączem. W całym powiecie – jak wynika z najnowszych danych – uszkodzonych zostało nawet 60 budynków. Jedna osoba została ranna.
Więcej: Trąba powietrzna pod Nowym Sączem. Ważna deklaracja Mateusza Morawieckiego.
godz. 20.03 Jedna osoba ranna, 60 uszkodzonych budynków. Bilans trąby powietrznej
Dramatyczny bilans strat po przejściu trąby powietrznej w powiecie nowosądeckim w Małopolsce. W różnym stopniu uszkodzonych zostało ok. 60 budynków. Jedna osoba jest ranna. To najnowszy, aktualny bilans strat. Na miejscu cały czas pracują służby ratunkowe.
– Strażacy przystąpili już do zabezpieczenia domów plandekami, aby uchronić nieruchomości przed zalaniem – relacjonuje wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.
godz. 19.45 Ostrzeżenie III stopnia przed burzami z gradem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie III stopnia – najwyższe w trzystopniowej skali – dla województw: śląskiego, małopolskiego oraz części opolskiego i świętokrzyskiego. W najbliższych godzinach prognozowane są tam burze z opadami deszczu, silnym wiatrem i gradem.
W czterech województwach południowej części kraju przewidywane są burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu. W niektórych miejscach można spaść nawet do 60 mm wody. IMGW ostrzega, że porywy wiatru mogą dochodzić do 110km/h, a miejscami nawet do 130 km/h. Synoptycy przewidują też, że burzom będą towarzyszyć opady gradu o średnicy dochodzącej nawet do sześciu centymetrów.
godz. 19.28 Podtopienia po burzach – IMGW ostrzega
Poziom wody w rzekach może się niebezpiecznie podnosić, a lokalnie może dochodzić do podtopień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega nie tylko przed samymi burzami z gradem i porywistym wiatrem. Na przeważającym obszarze kraju obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne.
– Widoczne są wzrosty na rzekach w miejscach pojawienia się opadów burzowych. Spływ powierzchniowy w zlewniach zurbanizowanych podczas opadów burzowych prowadzić będzie do podtopień i tworzenia się rozlewisk – prognozuje IMGW.
godz. 19.07 Potężna burza za chwilę w Lublinie!
Duża komórka burzowa zbliża się do Lublina od zachodu. Zagrożona może być zwłaszcza centralna Lubelszczyzna. – Z zachodu zbliżają się burze. Towarzyszą im opady deszczu 20-30 mm, lokalnie do 40 mm i porywy wiatru od 70-90 km/h, lokalnie możliwe porywy do 100-110 km/h. Możliwy grad o średnicy 2-4 cm – zapowiada IMGW w komunikacie meteorologicznym wydanym dla Lubelszczyzny.
godz. 18.58 Burze z gradem i ulewny deszcz
– Nawalne opady deszczu wraz z gradem przechodzą w Małopolsce oraz na pograniczu woj. małopolskiego i świętokrzyskiego. W ciągu godziny w Sielcu spadło 57 mm deszczu, a to prawie tyle, ile powinno spaść przez cały czerwiec – informuje IMGW.
Gdzie obecnie występują burze z gradem i nawałnice? Zobacz aktualne wskazania radarów synoptyków!
18.37 Superkomórki burzowe. Nawałnice w kolejnych regionach
– Aktualnie burze występują na południu Mazowsza, na zachodzie Kielecczyzny i w Małopolsce. Obserwuje się tam struktury wielokomórkowe – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Burze z południa Mazowsza przesuwają się na wschód – nad Lubelszczyznę. Potężne burze wciąż występują w Małopolsce.
godz. 18.21 Blisko 20 uszkodzonych dachów pod Nowym Sączem
Trąba powietrzna uszkodziła blisko 20 dachów w Librantowej i Koniuszowej pod Nowym Sączem. – Zostało uszkodzonych: w całości 10 dachów na budynkach mieszkalnych, częściowo zniszczone cztery dachy na budynkach mieszkalnych, częściowo zniszczone cztery dachy na budynkach gospodarczych – podsumowuje wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.
Na miejscu cały czas pracują strażacy. Wzywane są kolejne jednostki. Zapowiedziano już zwołanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
godz. 18.10 Gradobicie w Krakowie
Ogromne kule lodu leciały z nieba prosto na mieszkańców Krakowa! Takie zdjęcia otrzymujemy od naszych Czytelników. Kule gradu miały kilka centymetrów średnicy.
18.03 Trąba powietrzna w Małopolsce!
Trąba powietrzna pustoszy miejscowości pod Nowym Sączem. Ogromne zniszczenia w Librantowej i Koniuszowej. Zerwane są dachy, uszkodzone budynki, połamane drzewa. Więcej: Trąba powietrzna pod Nowym Sączem. Ogromne zniszczenia w Librantowej i Koniuszowej.
godz. 17.44 Librantowa, Koniuszowa. Gigantyczne zniszczenia
Ogromne zniszczenia pod Nowym Sączem w Małopolsce po przejściu trąby powietrznej. Żywioł niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze. Największe straty odnotowano w Librantowej i Koniuszowej. Zerwanych zostało przynajmniej kilkanaście pokryć dachowych, uszkodzonych w sumie kilkadziesiąt budynków. Połamanych drzew nikt już nawet nie liczy.
godz. 17.32 Trąba powietrzna w okolicach Nowego Sącza
Tragiczne skutki burz i zmieniającej się pogody w Małopolsce. W okolicach Nowego Sącza przeszła trąba powietrzna! Porywisty wiatr uszkodził dachy wielu budynków. Trąba powietrzna przeszła nad Librantową koło Nowego Sącza. Żywioł zrywał dachy budynków, łamał drzewa.
godz. 17.02: Koszmarna noc – burze i nawałnice
Zagrożenie związane z silnymi burzami z gradem przechodzącymi nad Polską nie skończy się po południu ani wieczorem. W nocy też będzie niebezpiecznie – zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Co nas czeka? Potężne burze z gradem, ulewy, nawałnice i wichury. Miejscami wiatr osiągnie w porywach prędkość 130 km/h – to niszczycielska siła. Szczególnie niebezpiecznie może być na południu Polski.
godz. 16.35
Wciąż grzmi w Małopolsce, woj. świętokrzyskim i na południu Mazowsza. Komórki burzowe, które pojawiły się ok. godz. 15.00 – rosną w siłę. Synoptycy zapowiadają nawałnice i lokalnie ulewne deszcze, a te z kolei mogą powodować zagrożenie hydrologiczne.
– W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia – istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych – potwierdza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
godz. 16.07: Gigantyczny grad na Sądecczyźnie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o gradobiciu na Sądecczyźnie. Z nieba w czasie burzy leciały kule lodu o średnicy kurzych jaj! Grad miał ok. 5-7 cm. Komórki burzowe nadal rozwijają się w pasie od Małopolski, przez woj. świętokrzyskie, po Mazowsze i Warszawę.
godz. 15.46
Burze zaczynają się znów nasilać – ostrzega IMGW. Instytut wydał nowy komunikat o aktualnym stanie pogody, po tym, jak w pasie od Małopolski po Mazowsze i Warszawę w czwartek po godz. 15.00 zaczęły tworzyć się nowe i rozrastające się komórki burzowe.
– Pojawiają się pierwsze burze, w których systemy teledetekcji wskazują opady o natężeniu do 15 mm/10 min oraz lokalnie grad. W burzy, która wytworzyła się w rejonie Limanowej, w ciągu godziny spadło 25 mm deszczu. Komórki burzowe przemieszczają się powoli na północny wschód. Niewielka prędkość przemieszczania w połączeniu z ich dużą wydajnością opadową może punktowo generować sumy opadów do 60 mm. W najbliższym okresie zjawiska burzowe zgodnie z treścią ostrzeżenia będą się nasilać – zapowiada IMGW w najnowszym komunikacie.
godz. 15.14
Ogromny front burzowy, który przetoczył się w czwartkowe popołudnie przez północny wschód Polski – jest już nad Białorusią. To właśnie tam odnotowywane są obecnie potężne wyładowania atmosferyczne. To jednak nie koniec burzowego dnia w Polsce.
Nowe komórki burzowe tworzą się już teraz m.in. w Małopolsce (na północ od Nowego Sącza), na południu Mazowsza, a także na granicy woj. świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. Najważniejsze wiadomości o aktualnej sytuacji burzowej w Polsce publikujemy w tym artykule – w relacji na żywo.
godz. 14:54
W Bieszczadach panują bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.
- Obserwujemy rosnący ruch turystyczny. W ciągu dnia mogą pojawić się burze – powiedział w czwartek, 24.06.2021, w rozmowie z PAP, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Łukasz Derwich.
godz. 14:22
- W związku z ulewnymi opadami deszczu i burzami, które rano i przed południem przeszły przez woj. łódzkie strażacy interweniowali 66 razy. Nie ma informacji o rannych - podał w czwartek rzecznik straży pożarnej w regionie mł. bryg. Jędrzej Pawlak.
godz. 13:51
Warszawa: Opady na Bielanach wyniosły 37,4 mm. To połowa normy miesięcznej dla czerwca.
godz. 13:17
- Częściowo zablokowana jest droga krajowa nr 50 na odcinku Łochów - Ostrów Mazowiecka. W miejscowości Sadowne na jezdnię runęło drzewo. Ruch odbywa się wahadłowo, a utrudnienia mogą potrwać około godziny - poinformowała GDDKiA.
godz. 12:56
- Na godzinę 11:30 przechodzący front burzowy spowodował 258 zdarzeń na terenie województwa mazowieckiego. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w Warszawie (82), Legionowie (30), Wołominie (19), Węgrowie (19), Mińsku Mazowieckim (17) i Grodzisku Mazowieckim (11). Zdarzenia w głównej mierze dotyczą zalanych pomieszczeń, garaży oraz wiatrołomów - poinformował bryg. Karol Kierzkowski, oficer prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.
godz. 12:35
Do Białegostoku dotarła burza. Sytuacja w regionie może być niebezpieczna.
godz. 12:26
Od wczesnych godzin porannych ulice Opola zmieniły się w rwący potok. Jednostki straży pożarnych pracowały dziś od 3.50 - wtedy rozpoczęto pierwsza interwencję w związku ze zniszczeniami wywołanymi przez burze. Do godziny 10:00 na terenie całego województwa opolskiego odnotowano w sumie 85 zdarzeń związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Sprawdź koniecznie: Opolskie: Straty po niszczycielskiej burzy w stolicy regionu. Zalane przedszkole i Uniwersytet Opolski. Żywioł jeszcze nie skończył!
godz. 12:01
W nocy z czwartku na piątek (24/25.06.21) należy się spodziewać kolejnych gwałtownych zjawisk burzowych na Podlasiu. Lokalnie może też spaść grad. IMGW zastrzega, że ostrzeżenie może być kontynuowane.
Poznaj szczegóły, przeczytaj: Niszczycielski żywioł zmierza nad Podlasie. Zagrożenie życia i zdrowia. Alerty IMGW i RCB
godz. 11:40
Z powodu zablokowanego przejazdu nie kursują pociągi w Otwocku - informują Koleje Mazowieckie. Od godziny 10 wprowadzono wzajemne honorowanie biletów ZTM-KM we wszystkich pojazdach ZTM w strefie I i II.
godz. 11:21
"Uwaga! Dziś i w nocy (24/25.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Możliwe podtopienia. Zabezpiecz również rzeczy, które może porwać wiatr" - ostrzega alert RCB, który został rozesłany do kilku milionów Polaków.
godz. 11:14
W czwartek 24 czerwca rano burze dały o sobie znać w północnej części województwa śląskiego. Silny wiatr i ulewy nawiedziły m.in. Częstochowę, powiat kłobucki i lubliniecki. W miejscowości Boronowo w cztery drzewa zostały połamane i powalone na jezdnię. Groźnie było również wtedy, gdy kabel telefoniczny spadł na jeden z pojazdów.
Sprawdź: Burze i ulewy w Śląskiem. Połamane drzewa i ulice jak rwące potoki! To dopiero początek? [ZDJĘCIA]
godz. 11:02
- Udało się odblokować ruch na Wisłostradzie - informuje nasz reporter. Woda już opadła
godz. 11:00
Nawałnica dotarła do Wyszkowa i Łochowa na Mazowszu i kieruje się na północny-wschód. Wkrótce intensywne burze dotrą na Podlasie
godz. 10:52
W związku z ulewnym deszczem zamknięte zostało północne wejście do stacji metra Młociny - poinformował Warszawski Transport Publiczny. Czynne są inne wejścia na stację, a metro kursuje bez zmian.
godz. 10:50
Silne gradobicie przeszło m.in. w okolicach Żyrardowa. W Międzyborowie padały gradziny o wielkości nawet 2,5 cm.
godz. 10:46
- Zalana jest Wisłostrada na wysokości Cytadeli. Kierowcy jadą tam z minimalną prędkością, bo na jezdni jest pełno wody - relacjonują kierowcy, którzy utknęli w potężnym korku.
godz. 10:40
Szybki przejazd przez kałuże może się okazać bardzo kosztowny. Nawet, jeśli uda nam się przedostać przez wodną przeszkodę, rachunek w serwisie może okazać się słony. Samochód jest pełen podzespołów i urządzeń, które nie znoszą kontaktu z wodą, a skutki podtopienia auta trudno wyeliminować.
Przeczytaj nasz poradnik: Jak przejeżdżać przez kałuże? Podtopione drogi są groźne dla Twojego auta
godz. 10:32
Na warszawskich Bielanach w ciągu 30 minut spadło 37 litrów wody na każdy metr kwadratowy.
- To połowa miesięcznej normy dla czerwca - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Śródmieściu opady były słabsze - spadło 20 litrów wody na każdy metr kwadratowy - dodaje IMGW.
godz. 10:23
- W całym województwie mazowieckim odnotowaliśmy ponad 100 zgłoszeń, najwięcej w Warszawie, Legionowie i Grodzisku Mazowieckim - poinformował bryg. Karol Kierzkowski, oficer prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.
godz. 10:17
- Najwięcej zgłoszeń odnotowaliśmy na północnym-zachodzie Warszawy - to Bielany, Bemowo, Żoliborz i Białołęka. Burza skierowała się w stronę Nowego Dworu Mazowieckiego - dodał kpt. Kapczyński.
godz. 10:15
W północno-zachodniej Polsce wprowadzono I stopień ostrzeżenia, w pozostałej części kraju obowiązuje II stopień, zaś w powiecie Kłodzkim na Dolnym Śląsku obowiązuje czerwony alert! Województwo śląskie znajduje się w drugiej grupie.
Przeczytaj: Potężne wichury i burze z gradem. Pomarańczowy alert na Śląsku! Niepokojące prognozy [POGODA 24.06.2021]
godz. 10:08
- Obecnie w Warszawie odebraliśmy około 75 zgłoszeń. Głównie dotyczą one zalanych piwnic i podziemnych garaży. Na szczęście nikt nie został poszkodowany - relacjonuje kpt. Wojciech Kapczyński ze stołecznej straży pożarnej.
godz. 9:30
Od wczesnych godzin porannych ulice Opola zmieniły się w rwący potok, alarm w jednostkach straży pożarnych, liczne interwencje w Jędrzychowie (pow. nyski), Regulicach (nyski), Grabinie (opolski), czy Skorochowie (nyski). Połamane drzewa i zalane posesje!
godz. 9:18
Nad warszawę nadciągają pierwsze deszczowe chmury. Słychać zbliżająca się burzę.