Najdroższa kawa w Warszawie. Ile zapłacimy za najdroższą kawę w stolicy? Takie pytanie postanowił zadać portal o2, który sprawdził cenę najdroższej kawy świata - Kopi Luwak - w centrum Warszawy.
Najdroższa kawa świata. Kopi Luwak w Warszawie
Kopi Luwak trafia do menu luksusowych restauracji i kawiarni na całym świecie, a w Warszawie dostaniemy ją m.in. w restauracji CAVA na Nowym Świecie. Sama kawa niejednokrotnie trafiała na świecznik, będąc przedmiotem sporu i kontrowersji dotyczących procesu produkcji.
Kopi Luwak powstaje bowiem z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów zwierzęcia nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak. Te zwierzęta w południowo-wschodniej Azji trzymane są w ciasnych klatkach, a ich śmiertelność - w związku z hodowlą - jest bardzo wysoka.
Najdroższa kawa na świecie w Warszawie. Ile kosztuje Kopi Luwak?
W Warszawie za filiżankę Kopi Luwak (podwójne espresso) zapłacimy 90 zł. Cena robi wrażenie głównie w zestawieniu z resztą kawowego menu, według którego za zwykłą kawę - espresso doppio - zapłacimy...14 zł! - Tańsze od kopi luwak było nawet pożywne śniadanie dla dwóch osób – i to w pakiecie z inną luksusową kawą, jamaica blue mountain, za którą trzeba dać bagatela 40 zł. - czytamy.
Pomijając kontrowersyjny proces powstawania kawy, związany z niehumanitarną hodowlą, cena wcale nie musi przecież przeszkadzać. Na dobry samochód też jesteśmy w stanie wydawać ogromne pieniądze i mimo to, nie żałować. Według portalu, za ceną kawy nie stoi jednak jej jakość.
- Ta drogocenna, serwowana z pietyzmem [...] kopi luwak, smakuje mniej więcej tak jak każda inna kawa - czytamy. Na stronach internetowych producentów kawy możemy trafić na obietnice niepowtarzalnego, łagodnego aromatu, który kawa zawdzięcza właśnie swojej nietypowej produkcji. Jak powstaje Kopi Luwak?
Cyweta zjada owoce kawowca, ale nie trawi jego nasion, a jedynie miąższ. Po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie produkujące kwas mlekowy ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane. Zwierzę zjada tylko najlepsze owoce, a przez przejście przez przewód pokarmowy łaskuna ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, łagodny aromat. Po oczyszczeniu kawę przetwarza się w typowy sposób.
Wiele wskazuje więc na to, że cena kawy wynika bardziej z pięknej legendy, która wokół niej narosła, niż z faktycznych i niepowtarzalnych walorów smakowych. Amerykańskie Stowarzyszenie Kawy Specjalistycznej twierdzi bowiem - podobnie jak portal o2 - że kopi luwak to kawa jak każda inna, a kupując ją, płacimy nie za jakość, a właśnie jej "historyjkę".
Miano najdroższej kawy świata w zestawieniu z faktem, że zanim trafiła do nas, przeszła przez przewód pokarmowy zwierzęcia potrafi pobudzić wyobraźnie. I otworzyć portfel.