Najpierw dziki, teraz wilki. „Ich populacja się zwiększa.” Czy powinniśmy się martwić?

i

Autor: PIXABAY Najpierw dziki, teraz wilki. „Ich populacja się zwiększa.” Czy powinniśmy się martwić?

JAK REAGOWAĆ?

Najpierw dziki, teraz wilki. „Ich populacja się zwiększa.” Czy powinniśmy się martwić?

2022-10-10 11:45

Ich obecność w granicach Warszawy nie jest niczym niezwykłym! Musimy jednak pamiętać, że wilki to duże i dzikie zwierzęta. – Jeżeli chodzi o wilki pojawiające się w okolicy Warszawy to musimy być świadomi, że te zwierzęta będą coraz częściej występowały w obrębie i w okolicy miasta, ponieważ populacja wilków w całej Polsce się zwiększa – mówiła Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasy Miejskie.

Warszawa. Gdzie ostatnio były widywane wilki?

Musimy brać pod uwagę, że obecność tych zwierząt nawet w granicach miasta stołecznego nie jest niczym niezwykłym. Oczywiście, spotykając zwierzę, które może nam przypominać wilka, musimy odrzucić współczesne mitologizowanie wilków i mieć zawsze z tyłu głowy, że to jest duże i dzikie zwierzę. Zwierzę, które może być niebezpieczne, jeżeli będzie postawione w sytuacji bez wyjścia. A ta reakcja może być różna – mówiła dyrektor.

W ostatnim czasie, jak informują internauci w mediach społecznościowych, w ostatnich dniach wilki były widywane na Wilanowie, Bemowie i chociażby Bielanach. – Bardzo ważne jest aby wilków nie przyzwyczajać, nie oswajać, i nie pokazywać im, że np. mogą w mieście łatwo znaleźć pokarm i że w pobliżu człowieka łatwo się żyje. Bo to może w dalszym życiu tych zwierząt być dla nich po prostu wyrokiem śmierci. Te wilki, które się za bardzo oswoją z obecności człowieka, podchodzą zbyt blisko zabudowań i stanowią potencjalne zagrożenie - bywa, że muszą zostać wyeliminowane – wyjaśnia Gackowska.

Wilki to nie pluszowe zwierzęta, to nie są psy. Mają prawo żyć w naszym pobliżu i tego musimy być świadomi!

Wilki póki co unikają ludzi i raczej ich nie atakują, bo nie jesteśmy w ich spectrum pokarmowym. Ale przez to, że one tak często podczas swoich wędrówek spotykają się z człowiekiem, a są bardzo inteligentne i widzą że nie jesteśmy dla nich zagrożeniem, to ten naturalny dystans się skraca. Zachowanie wilków się zmienia, to proces dzięki któremu zwierzęta dostosowują się do środowiska, które stale ulega przekształceniu. Wilki również dostosowują się do naszej stałej obecności – powiedziała Andżelika Gackowska.

Jak reagować, kiedy spotka się wilka na swojej drodze?

Na stronie Lasów Państwowych znajduje się krótki „poradnik”, w jaki sposób powinniśmy reagować, kiedy faktycznie na swojej drodze spotkamy wilka.

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
Sonda
Czy widzieliście kiedyś wilka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki