Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. O co chodzi?
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności. Celem spisu jest zebranie informacji o ludności (jej stanie i strukturze według ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych) w konkretnym momencie i na określonym terytorium.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, Spis Powszechny Ludności powinien spełniać trzy warunki:
- powszechności, czyli obejmować całą ludność
- jednoczesności, czyli musi być przeprowadzony w określonym czasie
- imienności, czyli każda osoba ma zostać spisana z imienia i nazwiska
Co więcej, w Polsce stosuje się również zasady:
- periodyczności - oznacza to, że spisy odbywają się według zaleceń ONZ co 10 lat
- bezpośredniości - oznacza to, że odpowiedzi na pytania spisowe udziela bezpośrednio osoba spisywana, a w wyjątkowych sytuacjach jej najbliżsi domownicy
"Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata" - tłumaczy na swojej stronie GUS.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jakie są kary?
Warto przypomnieć, że za kłamstwo lub odmowę udziału w spisie grożą kary. "Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej" - informuje na stronie GUS. Wówczas kara grzywny może zostać nałożona przez sąd, a jej wysokość może wynieść nawet 5 tys. złotych.
Jeszcze surowsza kara czeka osoby, które skłamią podczas spisu. Jak czytamy w art. 56 ustawy o statystyce publicznej: "kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak spisać się w Warszawie?
Podstawową metodą spisania się w tym roku jest odpowiedź na pytania przez internet. Jest to jednocześnie najszybszy i najwygodniejszy sposób wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Przez internet można spisać się w dowolnym terminie (między 1 kwietnia a 30 września) bez czekania na kontakt z rachmistrzem.
Aplikacja spisowa została udostępniona już 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl. Do elektronicznego formularza można zalogować się na dwa sposoby:
- korzystając z profilu zaufanego
- podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki
Osoby, które nie maję dostępu do komputera lub internetu, nie muszą się martwić. Udział w spisie można wziąć również telefonicznie. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinie pod numer 22 279 99 99 (opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora). W tym przypadku należy jednak pamiętać, że rachmistrzowie telefoniczni swoją pracę zaczną dopiero 4 maja.
ZOBACZ TEŻ: Odcinkowy pomiar prędkości na warszawskim odcinku S8 jeszcze W TYM roku! Znamy szczegóły
Innym rozwiązaniem jest udanie się do wyznaczonego przez miasto punktu samospisowego. W Warszawie powstało ich 18, po jednym w każdym Urzędzie Dzielnicy. - Na spisujące się osoby czekają specjalnie przygotowane stanowiska komputerowe z dostępem do sieci internetowej - informuje ratusz. Wybierając ten sposób spisania się, trzeba mieć na uwadze, że wcześniej chęć skorzystania z tej możliwości trzeba zgłosić do osób zajmujących się udzielaniem pomocy w wypełnianiu ankiety i umówić się na wizytę. Punkty samospisowe oraz dane kontaktowe do umówienia spotkania dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy.
Co więcej, w stolicy powstał jeden dodatkowy punkt z myślą o osobach głuchych, które komunikują się tylko z osobami posługującymi się polskim językiem migowym.
- Punkt ten jest czynny codziennie w Urzędzie m.st. Warszawy, przy ul. Kruczkowskiego 2, sala obsługi 0.28, stanowisko nr 5, w godz. 9.00-15.00. By skorzystać ze stanowiska samospisowego, należy wcześniej się umówić pod adresem e-mail: [email protected]. Stanowisko samospisowe dla osób głuchoniemych znajduje się na parterze budynku, w sali obsługi Biura Administracji i Spraw Obywatelskich - informuje ratusz.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Pomoc rachmistrza
Jeżeli z ważnych powodów nie udało się spisać przez internet, należy spodziewać się telefonu lub wizyty rachmistrza. Co ważne, jeśli dojdzie to takiej sytuacji, nie można mu odmówić udzielenia odpowiedzi! Dlatego warto wcześniej znaleźć chwilę czasu i samemu spisać się przez Internet.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Co z RODO?
Zarówno GUS, jak i stołeczny ratusz zapewniają, że dane osobowe podane podczas Narodowego Spisu Powszechnego są bezpieczne.
"Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia" - zapewnia GUS na swojej stronie internetowej.
Co więcej, osoby wykonujące prace spisowe, czyli rachmistrzowie i pracownicy statystyki publicznej, są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej złamanie grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.