Narzeczeni mogą być zawiedzeni, nie będzie transmisji ze ślubów. Ratusz podjął decyzję

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Narzeczeni mogą być zawiedzeni, nie będzie transmisji ze ślubów. Ratusz podjął decyzję

2021-03-23 7:47

Pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w organizacji ślubów i wesel. Chociaż organizowanie przyjęć jest obecnie niemożliwe, to narzeczeni nie rezygnują z uroczystego przysięgania sobie miłości i wierności. Problem w tym, że w Urzędzie Stanu Cywilnego może być jedynie pięć osób. Pomysł darmowych transmisji online z sali ślubów spalił na panewce. Ratusz się nie zgodził na to rozwiązanie.

Ślub, czy to cywilny, czy konkordatowy jest wyjątkowym momentem w życiu każdej pary. Młoda Para ten dzień chce świętować z najbliższymi. Pandemia koronawirusa jednak skutecznie blokuje te plany. W czasie pandemii w stołecznych Urzędach Stanu Cywilnego wprowadzono ograniczenia dotyczące liczby osób mogących brać udział w uroczystym zawarciu związku małżeńskiego. W Sali ślubów oczywiście poza parą młodych, mogą być świadkowie oraz jeden gość. Łącznie maksymalnie pięć osób nie licząc urzędników. Nie ma więc nawet mowy o udziale rodziców panny młodej i pana młodego!

ZOBACZ TEŻ: Kierująca autobusu miejskiego omal nie ZASŁABŁA. Jest poważnie chora. Test pokazał, co jest przyczyną złego stanu zdrowia

Na ciekawe i bardzo wygodne rozwiązanie tego problemu wpadła Renata Niewitecka (KO), jedna z radnych stołecznych. Zwróciła się ona do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z interpelacją, w której wnioskowała, aby miasto, idąc za przykładem np. Gdyni, wprowadziło transmisje on-line z uroczystości ślubnych.

Tysiące par może być rozczarowanych. Odpowiedź ratusza była negatywna. Sekretarz miasta Marcin Wojdat wskazał, że USC nie może realizować transmisji, bo nie pozwalają na to przepisy RODO.

NIE PRZEGAP: HORROR pod Warszawą. Kobieta urządziła w piwnicy salę tortur! [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

"Pozyskując i przetwarzając jakiekolwiek dane osobowe, na każdym etapie jesteśmy zobowiązani do ich właściwego zabezpieczania i sprawowania nad nimi wyłącznej kontroli" - napisał. W jego ocenie "dotyczy to także stosowanych narzędzi cyfrowych takich jak platformy streamingowe".

"Platforma YouTube jako część Googla i zasady, na jakich przetwarza dane osobowe, znajdują się poza faktyczną kontrolą użytkowników, w tym naszą jako Urzędu m.st. Warszawy. Korzystanie z usług cyfrowych dostarczanych przez ten podmiot jest obarczone ryzykiem, ponieważ nie obowiązują go regulacje dotyczące przetwarzania danych osobowych zgodne z RODO" - tłumaczył.

"W świetle powyższych wyjaśnień działania polegające na transmisji uroczystości zawarcia związku małżeńskiego on-line pozostawiamy nupturientom" - oznajmił.

Warto podkreślić, że przez pandemię liczba zawieranych w stolicy ślubów znacznie zmalała. W 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 spadła aż o jedną czwartą!

Od marca 2020 r., kiedy zaczęła się pandemia COVID-19, do końca ubiegłego roku zawarto w stolicy łącznie 4220 ślubów cywilnych i konkordatowych. Więcej było cywilnych związków (2441) niż zawartych przed ołtarzem, czyli tzw. Konkordatowych (1779). Natomiast w analogicznym okresie 2019 r. związek małżeński zawarło w Warszawie 5625 par. Podobne jak w ubiegłym roku młodzi chętniej brali ślub w USC (3303) niż w kościele (2322).

Sonda
Czy rząd powinien odmrozić wesela?
Dr Paweł Grzesiowski podsumowuje rok pandemii i mówi, co nas czeka w przyszłości

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają