Nazewniczy absurd w Warszawie?! Kierowcy zgłupieją. Kurierzy będą wściekli

i

Autor: Paweł Dąbrowski / Super Express; Adam Burakowski/REPORTER; Marek Zieliński / Super Express Nazewniczy absurd w Warszawie?! Kierowcy zgłupieją. Kurierzy będą wściekli

Nazewniczy absurd w Warszawie?! Kierowcy zgłupieją. Kurierzy będą wściekli

2022-05-25 15:59

To będzie nazewniczy absurd! Na Białołęce będą dwa skrzyżowania z takimi samymi nazwami ulic? Zarząd Transportu Miejskiego chce przedłużyć kończącą się na Winnicy jezdnię Światowida i przeciąć ją z Modlińską. Problem w tym, że taka krzyżówka już istnieje w okolicy dzielnicowego ratusza. Co na to urzędnicy?

Ulica Światowida aktualnie kończy się w polu, w okolicy niedawno oddanej pętli tramwajowej Winnica. Zarząd Transportu Miejskiego, który był głównym inwestorem przebudowy tej arterii właśnie ogłosił, że zrealizuje ostatni etap inwestycji. Urzędnicy we wtorek, 24 maja, podpisali umowę na budowę przedłużenia ul. Światowida i połączenia jej z Modlińską. Firma PORR S.A. za ponad 23 mln zł ma wykonać zadanie w ciągu półtora roku. Zatem w listopadzie 2023 roku pojawi się tam nowe skrzyżowanie. Problem w tym, że przecięcie ulic o takich nazwach już istnieje. Krzyżówka znajduje się tuż przy urzędzie dzielnicy Białołęka. Dwa identycznie nazywające się skrzyżowania z pewnością będą sprawiały kłopot kierowcom, w szczególności kurierom czy taksówkarzom.

Zobacz gdzie powstanie przedłużenie ulicy Światowida:

Sprawą zajmie się komisja

Zapytany o nazewniczy absurd rzecznik ZTM Tomasz Kunert odesłał nas do władz miasta. - My tylko mamy wybudować ulicę. Kwestia nazwy leży po stronie ratusza – odpowiedział. Gdy pytanie padło jednak w rozmowie z rzeczniczką miasta, w słuchawce na chwilę zapanowała cisza. - Nie zastanawialiśmy się nad tym. Dziękujemy za zwrócenie na taki problem uwagi. Prawdopodobnie sprawą nazwy zajmie się Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego – powiedziała po chwili Monika Beuth-Lutyk. Rzeczniczka miasta zwróciła również uwagę, na to, że tematem mogą zająć się też radni Białołęki. Może będzie to dobry moment, by upamiętnić którąś z zasłużonych osób, czekających w miejskiej bazie na swoje miejsce w stolicy?

Kilka pasów, światła, ścieżka i zieleń

W ramach budowy powstaną nowe chodniki i przystanki autobusowe – jeden na ulicy Modlińskiej w kierunku Żerania, za skrętem ze Światowida a drugi na ul. Światowida za zjazdem z Modlińskiej. Będzie także droga rowerowa, która zostanie połączona z już funkcjonującą infrastrukturą rowerową na Modlińskiej. Wzdłuż nowego fragmentu posadzone zostaną drzewa i krzewy. Nowa jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu z poszerzeniem przed nowym skrzyżowaniem do trzech, gdzie dwa będą przeznaczone do skrętu w prawo (w stronę ulicy Jagiellońskiej), a jeden do skrętu w lewo (w stronę granicy miasta). Na jezdnię w przeciwnym kierunku złożą się dwa pasy ruchu. Z ulicy Modlińskiej z kierunku Jagiellońskiej będzie można skręcić w Światowida dwoma pasami; od północy natomiast jednym pasem. Wyznaczone zostaną nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe – przez ulicę Światowida i przez Modlińską, po północnej stronie skrzyżowania; na skrzyżowaniu zaplanowano sygnalizację świetlną.

Rezerwa pod tramwaj

Nowy odcinek ulicy Światowida powstanie w sąsiedztwie pętli linii tramwajowej, która łączy Tarchomin i Winnicę z pierwszą linią metra. Dojeżdżają tam również autobusy linii 509 i N03. Inwestycja da nowe możliwości rozwoju układu komunikacyjnego w północnej części Warszawy. - Zostawimy rezerwę na budowę trasy tramwajowej, która w dalszej przyszłości będzie mogła się połączyć z planowanym przy ul. Modlińskiej centrum przesiadkowym – skomentował Tomasz Kunert z ZTM.

Sonda
Czy Rafał Trzaskowski wystarczająco inwestuje w infrastrukturę w Warszawie?
Przy Balatonie zielono! Posadzono drzewa i ogrody deszczowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają