Statystyki polskiej policji budzą grozę - w 2017 roku doszło do 32 760 wypadków drogowych, w których zginęło aż 2 831 osób. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na polskich drogach jest tak niebezpiecznie? My znamy odpowiedź na to pytanie - kierowcy popełniają wiele trywialnych błędów!
Płyny, oleje? Komu to potrzebne...
Kiedy po raz ostatni sprawdzałeś poziom oleju, lub płynu do spryskiwaczy? A co z oponami - wiesz w jakim są stanie? Spójrzmy prawdzie w oczy! Kontrola płynów eksploatacyjnych, piór wycieraczek, czy sprawdzanie ciśnienia i stanu bieżnika opon to rzeczy często pomijane przed jazdą.
Droga to nie miejsce walki!
Kultura jazdy to coś czego kierowcy z naszego kraju powinni się uczyć od zachodnich sąsiadów. W Niemczech niekulturalne, czy wręcz agresywne zachowania na drodze są niedopuszczalne. - Powinniśmy pamiętać, że droga to nie miejsce walki, współpracujmy z innymi kierowcami. Jeżeli ktoś chce się włączyć do ruchu - pozwólmy włączyć mu się do ruchu - mówi Karolina Pilarczyk, kierowca driftingowy (Queen of Europe in Drifting”) i ambasador akcji "Drogowe ABC". Podobnie powinniśmy przystąpić przy zmianie pasa - kultura jazdy przede wszystkim!
Skoro mówimy o kulturze, należy pamiętać o jednej prostej zasadzie, o której polscy kierowcy zapominają najczęściej - o używaniu kierunkowskazów! To tak dziecinnie prosta i nieskomplikowana zasada, która sprawia że na drodze czujemy się bezpieczniej. Znając zamiary innych uczestników ruchu drogowego możemy uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, m.in. stłuczek czy wymuszeń pierwszeństwa. Dlatego tak ważne jest, byśmy nie lekceważyli innych kierowców i wzajemnie ze sobą współpracowali.
Niespodziewane sytuacje na drodze - jak się zachować?
Kurs na prawo jazdy uczy nas przepisów ruchu drogowego i łopatologicznej umiejętności użytkowania samochodu. W praktyce możemy spotkać się z wieloma niespodziewanymi sytuacjami. Co zrobić kiedy wpadniemy w poślizg?
- Aby nabyć taką umiejętność warto zapisać się do najbliższej akademii jazdy - podkreśla Karolina Pilarczyk, ambasador akcji "Drogowe ABC". Posiądziemy tam zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę, co pozwoli nam odpowiednio zareagować w nieprzewidywalnych okolicznościach. Praktyka czyni mistrza!
Gdy poczujemy się zmęczeni...
Za kierownicą absolutnie NIE WOLNO nam lekceważyć nawet pierwszych objawów zmęczenia. Kiedy często ziewamy, mamy ociężałe powieki czy trudności ze skupieniem uwagi powinniśmy natychmiast przestać jechać, bowiem zignorowanie oznak znużenia może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Jeżeli za kierownicą poczujemy się zmęczeni powinniśmy zatrzymać się, odpocząć i napić się kawy, zrobić kilka przysiadów, dotlenić umysł i dopiero wtedy jechać dalej.
Warto dodać, że z każdej kawy, herbaty lub czekolady z kawiarki, zakupionej na stacjach Circle K na terenie Polski w okresie od 16 stycznia do 20 marca 2019 sieć stacji paliw przekaże 10 groszy na realizację programu „Drogowe ABC”.
Czym jest "Drogowe ABC"?
Drogowe ABC to program edukacyjny organizowany przez Polski Czerwony Krzyż we współpracy z firmą Circle K Polska, którego celem jest promowanie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci poprzez połączenie nauki i zabawy zdobędą informacje na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, numerów alarmowych oraz poznają podstawy udzielania pierwszej pomocy.
Maluchy biorące udział w zajęciach otrzymają zeszyty edukacyjne w formie kolorowanek oraz odblaski, które zwiększają widoczność dziecka na drodze. Program wspomaga również pracę nauczycieli poprzez zaoferowanie darmowych materiałów edukacyjnych w postaci gotowych scenariuszy lekcji do pobrania ze strony internetowej programu.
Artykuł Sponsorowany