Depresja, wahania nastroju, niepokój...

i

Autor: Getty Images

Nie radzimy sobie z pandemią? Wizyty u psychologów i psychiatrów wzrosły o 30 proc.

2020-06-16 16:55

Trudne czasy pandemii odbijają się na zdrowiu psychicznym warszawiaków. Niektórzy zmagają się nawet z myślami samobójczymi. Warszawska sieć klinik psychologicznych i psychiatrycznych opublikowała dane, które wskazują na 30-procentowy wzrost liczby przedsiębiorców wymagających wsparcia psychologicznego.

Izolacja, niepewność finansowa i lęk przed zakażeniem dotyczą nie tylko osób starszych i schorowanych, ale także młodzieży, a przede wszystkim – przedsiębiorców. Ostatnie dane są naprawdę przerażające! Okazuje się, że według raportu ONZ z 13 maja, pandemia COVID-19 spotęgowała i tak już ogromne problemy ze zdrowiem psychicznym na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Przerażające dane: Osoby od 18 do 24 roku życia mają najsilniejsze objawy depresji i lęku w czasie epidemii!

30-procentowy wzrost liczby przedsiębiorców wymagających wsparcia psychologicznego

Koronawirus przewrócił nasze życie do góry nogami. Upadły setki tysięcy przedsiębiorstw, w korporacjach były masowe zwolnienia i mnóstwo stresu związanego z cięciami budżetowymi. Okazuje się, że kłopoty finansowe, niedokończone inwestycje, problemy z pracownikami, trudności z organizacją pracy wszystkich domowników w czasie izolacji to tylko przykłady problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy zgłaszający się po wsparcie do psychologów i psychiatrów.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa: Pasażerowie METRA zabiegali o to od kilku lat! Co się zmieni?


Statystyki sieci klinik psychologicznych Gedeon Medica wskazują, że sytuacja ta to efekt pogarszającej się sytuacji gospodarczej w obliczu pandemii COVID-19. - Niestety, już niebawem zaczniemy obserwować zwiększoną liczbę chorych na depresję, osób z zaburzeniami lękowymi, a także uciekających od problemów w uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków, zwłaszcza uspakajających, a także w seksoholizm, czy pornografię. Będzie też dochodzić do większej liczby najtragiczniejszych przypadków prób samobójczych i samobójstw – zauważa dr Elżbieta Bonder.

Wakacje bez tłumów? Propozycje z okolic Warszawy

Jednak to nie wszystko. Z danych ONZ wynika, że na depresję cierpi 264 mln ludzi na świecie, samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci u osób w wieku 15–29 lat. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili internetowe badanie, z którego wynika, że to właśnie młodzi dorośli, czyli osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia, są najsilniej dotknięci stanami lękowymi i objawami depresji w czasie epidemii.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa. SMUTNA wiadomość z zoo. ODSZEDŁ nosorożec Jung


30-procentowy wzrost liczby pacjentów w klinikach psychologicznych Gedeon Medica potwierdza niepokojące światowe statystyki. - Trudności z pracą w domu zgłasza ogromna liczba przedsiębiorców, zwłaszcza jeśli są rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Konieczność łączenia pracy na odległość z organizacją prac domowych i panowaniem nad młodszymi dziećmi bywają niezwykle uciążliwe. Wiele osób ma kłopot z pogodzeniem niezliczonych obowiązków domowych i zajęć lub musi wygospodarować kilka godzin na to, aby pomagać najmłodszym w szkolnych zajęciach online. Rodzicom brakuje czasu, cierpliwości i spokoju – dodaje dr Elżbieta Bonder.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki