Strefa płatnego parkowania jest cały czas rozszerzana. Ratusz konsekwentnie realizuje swój plan na walkę z "samochodozą" w Warszawie. Od 15 listopada płacić za legalne parkowanie samochodu muszą mieszkańcy Ochoty i Żoliborza. Kontrowersyjny pomysł nie wszystkim przypadł do gustu.
W czwartek, 9 grudnia, na sesji rady miasta radni głosowali nad nową uchwałą. Według projektu każdy, kto nie rozlicza swoich podatków w stolicy, nie ma prawa do wykupienia abonamentu mieszkańca lub obszarowego. - Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek uchwały bez poprawek - powiedziała zastępca dyrektora Komisji Infrastruktury i Inwestycji Iwona Wujastyk.
- Uchwała wprowadza uzależnienie wydawania abonamentów od płacenia podatków w Warszawie - dodała Dorota Jedynak z Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju. - To wyjście naprzeciw mieszkańcom, którzy uczestniczą w kosztach utrzymania miasta - przekonywała. Nową uchwałę przyjęto bez głosów sprzeciwu: 45 za, a 13 radnych wstrzymało się od głosu. Uchwała wejdzie w życie 1 lutego 2022 r. Co jeszcze zmieni się w ramach podjętej decyzji?
Rolnicy bez abonamentu
Na sesji rady podniesiono sprawę warszawskich... rolników. Okazuje się, że prowadzący rolniczą działalność gospodarczą nie mogą od teraz kupić abonamentu, bo nie rozliczają nigdzie PIT-u! - Rzeczywiście, ta grupa jest poszkodowana, ale to są pojedyncze przypadki - powiedział dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski.
Polecany artykuł:
Ułatwienia dla niepełnosprawnych
Zmienią się też zasady uzyskiwania karty N+, która daje osobom niepełnosprawnym możliwość darmowego postoju w całej płatnej strefie. Termin ważności kart został wydłużony do maksymalnie 5 lat, czyli tyle, ile jest ważna niebieska karta parkingowa. Znika wymóg posiadania prawa jazdy. Od teraz kartę będzie mogła dostać osoba niepełnosprawna, która nie ma prawa jazdy i jest wożona przez rodzinę lub asystenta. Wnioskując o kartę N+, nie trzeba też będzie przynosić orzeczenia o niepełnosprawności - wystarczy obowiązująca karta parkingowa.
Polecany artykuł: