Nie wiem, jaki był Kubuś

2009-10-02 3:00

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski (37 l.) ma twardy orzech do zgryzienia. Jego chluba, wóz pancerny "Kubuś", może niedługo pójść pod pędzel i zmienić barwy z moro na szary.

Powód? Coraz więcej dowodów, że "Kubuś" na ulicach Warszawy podczas powstania jeździł pomalowany właśnie na taki kolor. Ołdakowski chciałby, żeby to Czytelnicy "Super Expressu" zgłaszali się do muzeum i pomogli podjąć mu decyzję.

Dyrektora Ołdakowskiego zastaliśmy w muzeum późnym popołudniem. Doglądał "Kubusia", czyścił go i przymierzał się z pędzlem. Okazało się, że zastanawiał się nad przemalowaniem go na kolor szary. - Mam coraz więcej przesłanek, by sądzić, że powinniśmy zmienić kolor z moro na szary - mówi Ołdakowski.

W ostatnich dniach szef muzeum gromadził dokumenty, wycinki i informacje o tym, jaki kolor faktycznie miał oryginalny "Kubuś". Poseł PiS chce, by dylemat pomogli mu rozwikłać Czytelnicy "Super Expressu", którzy znają od podszewki historię słynnego wozu pancernego.

Przypomnijmy: pomysł budowy "Kubusia" zrodził się 8 sierpnia 1944 roku na Powiślu w oddziale "Krybar". Wóz skonstruowali plutonowy Jan Fernik ps. Globus i Walerian Bielecki ps. Jan. Pojazd był opancerzony blachą odporną na ostrzał z broni maszynowej i granatów, a dodatkowo uzbrojony w pistolety maszynowe i miotacze ognia. Bazę konstrukcji stanowiła ciężarówka Chevrolet 157.

W muzeum stoi replika "Kubusia", którą skądinąd po akcji "Super Expressu" i Muzeum Powstania Warszawskiego zbudował Juliusz Siudziński (†75 l.). Powstała na bazie podwozia stara 25. - Liczę znowu na Czytelników "SE", że jeszcze raz pomogą mi podjąć właściwą decyzję - kończy Ołdakowski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki