Nie żyje Jerzy Mieciński „Sum”. Był bohaterem Powstania Warszawskiego

i

Autor: Artur Hojny/Super Express Nie żyje Jerzy Mieciński „Sum”. Był bohaterem Powstania Warszawskiego

WETERAN II WOJNY ŚWIATOWEJ

Nie żyje Jerzy Mieciński „Sum”. Był bohaterem Powstania Warszawskiego

2022-07-22 9:03

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał w mediach społecznościowych smutne wiadomości. Nie żyje Jerzy Mieciński. – Warszawa straciła kolejnego bohatera. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem. Panie Jerzy – dziękujemy za wszystko. Stolica zawsze będzie o Panu pamiętać – napisał prezydent.

Nie żyje Jerzy Mieciński, miał 93 lata

Prezydent Warszawy przekazał smutne informacje. Rafał Trzaskowski zamieścił krótki post w mediach społecznościowych na Twitterze dziękując zmarłemu Jerzemu Miecińskiemu, bohaterowi Powstania Warszawskiego za wszystko, czego za życia dokonał dla stolicy.

Jerzy Mieciński urodził się 17 kwietnia 1929 r. w Warszawie. Na łamach Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej pojawił się wywiad z bohaterem powstania. Tak Jerzy Mieciński opowiadał o swoim dzieciństwie, latach młodości i czasach wojny.

NIE PRZEGAP: Nie żyje Anna Jakubowska "Paulinka", sanitariuszka legendarnego batalionu „Zośka”. Miała 95 lat

Życie przed wojną było dla mnie bardzo szczęśliwe. Miałem bardzo fajnych rodziców, którzy nie tylko byli rodzicami, ale i przyjaciółmi. Ojciec pracował w Ministerstwie Telegrafów na placu Napoleona w Warszawie. Mama nie musiała pracować. Wówczas mieszkaliśmy na Powiślu, na ulicy Browarnej, w bardzo ładnym, wysokim domu, gdzie był świetny widok na ulicę Browarną, Karową oraz na „ślimak”, idący od Krakowskiego Przedmieścia do ulicy Karowej – opowiadał o swojej rodzinie.

Wywiad z Jerzym Miecińskim na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego

Na pytanie dotyczące wybuchu wojny i tego, czy spodziewał się czegoś takiego, odpowiedział: „No, wybuch wojny nas w pewnym sensie nie zaskoczył, bo wiedzieliśmy, że coś takiego nastąpi, z uwagi na mobilizację wojskową. Pamiętam, że jako smarkacz pomagałem przy kopaniu rowów przeciwlotniczych przy jakiejś szkole, która była na Powiślu, na ulicy Dobrej. Było duże boisko i duże tereny zielone. Kopaliśmy tam rowy przeciwlotnicze. To były pierwsze czynności, tuż przed wojną. No i później oczywiście wojna, naloty na Warszawę, chowanie się w piwnicach. Tak że to było straszne wszystko, ale jakoś, powiem szczerze, że nie stworzyło to jakiejś traumy. Sądziliśmy, że na skutek wiadomości radiowych, że Anglia, że Francja, że nadejdzie pomoc, że ta wojna się w miarę szybko skończy – byliśmy pełni optymizmu”.

Cały wywiad z Jerzym Miecińskim, który został przeprowadzony w 2019 roku, można przeczytać na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie. Kwiat Jabłoni i znani goście na koncercie w Muzeum Powstania
Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają