Akcja #NieKłamRatownikom zaczęła się w Radomiu, ale niezależnie podobną akcję - #NieKłamStrażaka #NieKłamPolicjanta #NieKłamMedyka - rozpoczęto też w Łodzi. W obu chodzi o to samo: aby nie narażać służb na zarażenie koronawirusem. Wystarczy wzywając pomoc poinformować o ryzyku: pomoc zostanie udzielona, ale ratownicy będą zabezpieczeni. I dzięki temu będą mogli potem ruszyć do akcji, by pomóc innym.
Oto pełny tekst apelu - pamiętajmy o nim!
Wzywasz nas na interwencję... powiedz nam prawdę. Pamiętaj, że ukrywając fakty o swoim stanie zdrowia, kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną czy przebywaniu w strefie zakażenia, utrudniasz nam niesienie pomocy innym. Dlatego przypominamy - #NieKłamRatownikom.
Przypominamy, że na numer alarmowy 112 dzwonimy tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie lub mogliśmy mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, mówimy o tym od razu dyspozytorowi. Mówiąc zatem szczerze o swoim stanie zdrowia pomagasz nam pomóc innym. Przyjeżdżając na interwencję będziemy mogli użyć odpowiedniej odzieży ochronnej. Chory ratownik nie pomoże już innej osobie...
Powiadomienie o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.