Wanda Traczyk-Stawska kończy 96 lat
To już 99. urodziny Wandy Traczyk-Stawskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego. Media społecznościowe zalała fala najgorętszych i najserdeczniejszych życzeń składanych solenizantce. „Niezwykle dzielna. Bezkompromisowa. Cudownie uparta. Powstańczyni, nauczycielka, strażniczka pamięci. Jedyna w swoim rodzaju i niepodrabialna Wanda Traczyk-Stawska kończy dziś 96 lat. Pani Wando, cała Warszawa składa Pani najserdeczniejsze życzenia! Dużo, dużo zdrowia!” - czytamy we wpisie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Z kolei jego zastępczyni, wiceprezydent Renata Kaznowska, napisała: „Harcerka, członkini Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski. Wspaniała mądra kobieta. Dziś swoje 96. urodziny świętuje Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”. Pani Wando życzę Pani wszystkiego co najlepsze, a nade wszystko dużo zdrowia!”.
Pod tymi wpisami sypią się kolejne życzenia dla pani Wandy. Oto kilka z nich:
„Pani Wando jest Pani wielką Polką. Wielki autorytet dla pokoleń. Zdrowia, jeszcze raz zdrowia i miłości od ludzi”
„Wspaniała Kobieta, niezwykła postać. Autorytet dla wszystkich pokoleń. Zdrowia i sił do opowiadania kolejnym pokoleniom o tym, co ważne i czym są wartości”
„Pani Wando! Zdrowia i spełnienia marzeń! I żeby nigdy nie zabrakło Pani głosu w walce o wolność i równość!!!”
„Szanujmy i wspierajmy POLSKIE autorytety. Szanowna jubilatko jest Pani dla nas jak tlen. Pani Wando żołnierko RP Pani mądrość daje mi i naszemu narodowi sens życia, sens walki o nasz kraj, daje nam Pani wiele dobra i wsparcia”
Kim jest Wanda Traczyk-Stawska?
Wanda Traczyk-Stawska urodziła się 7 kwietnia 1927 roku. Gdy wybuchła wojna, miała zaledwie 12 lat i mieszkała na Mokotowie. Należała do 22. drużyny harcerskiej na Grochowie i tam uczestniczyła również w akcjach małego sabotażu. Malowała na murach znaki Polski Walczącej, swastyki na szubienicy i hasła „Tylko świnie siedzą w kinie”.
W Powstaniu Warszawskim Wanda Traczyk-Stawska brała udział jako strzelec i łączniczka. Walczyła w Śródmieściu Południowym i Powiślu. 6 września 1944 roku została ciężko ranna w starciach na ul. Smolnej.
Po kapitulacji powstania trafiła do niemieckiej niewoli. Do Polski powróciła dopiero w 1947 roku. Ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i podjęła pracę jako nauczycielka.
Wanda Traczyk-Stawska od 2017 roku jest honorową obywatelką miasta stołecznego Warszawy. Odznaczona m.in. Krzyżem Walecznych. Jest również laureatką konkursu Warszawianka Roku 2021, a podczas gali Telekamer 2022 otrzymała tytuł „Człowieka Roku”.
Mimo swojego wieku wciąż angażuje się w sprawy społeczne. W 2018 poparła protest osób niepełnosprawnych w Sejmie, a w październiku 2020 wsparła protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Z kolei 10 października 2021 roku minionego roku zabrała głos podczas protestu na placu Zamkowym w Warszawie, który odbył się po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości Konstytucji nad prawem Unii Europejskiej.
Polecany artykuł: