Polaków coraz mniej

i

Autor: Shutterstock(2)

Warto wiedzieć!

Niepokojące dane Eurostatu. Polaków jest coraz mniej. Czy czeka nas katastrofa demograficzna?

2024-07-16 10:40

W ostatnim czasie w sieci pojawiły się nowe dane Europejskiego Urzędu Statystycznego. Okazuje się, że choć populacja Unii Europejskiej wzrosła już drugi rok z rzędu, to sytuacja w Polsce nie przedstawia się tak kolorowo. Zgodnie z najnowszymi informacjami jest nas coraz mniej, a prognozy na kolejne miesiące i lata nie napawają entuzjazmem. Czy to początek katastrofy demograficznej?

Polska wyludnia się w zatrważającym tempie. Dane Eurostatu niepokoją specjalistów

Nowe dane Eurostatu pokazały, które kraje najszybciej tracą swoją populację, a które ją zyskują. Okazuje się, że z 40 analizowanych państw, aż w 11 odnotowano spadek liczby ludności. Największy widoczny regres jest między innymi w Mołdawii, Serbii oraz niestety w Polsce.

W ciągu ostatniego roku odnotowano spadek populacji w naszym kraju o 132,8 tys. osób. Statystyki w kwestii narodzin także nie są zbyt obiecujące, bowiem w 2023 roku urodziło się zaledwie 272,5 tys. dzieci, natomiast zmarło aż 409 tys. osób. Czy taka sytuacja w jakiś sposób może zagrażać nam jako społeczeństwu? Niestety okazuje się, że tak. Drastyczne zmniejszenie się populacji może wpłynąć na gospodarkę, w tym np. na ceny mieszkań. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Przeczytaj także: W tych dzielnicach Warszawy mieszka najwięcej mieszkańców. Czołówka rankingu zaskakuje

Największy przyrost ludności - gdzie w Europie odnotowano wzrost populacji?

Największy wzrost populacji odnotowano w Hiszpanii, gdzie liczba mieszkańców wzrosła o 525,1 tys. osób. Tuż za Hiszpanią znalazły się Niemcy oraz Francja, z przyrostem kolejno o 330 tys. i 229 tys. Według danych Eurostatu liczba ludności w całej Europie rośnie drugi rok z rzędu, co cieszy specjalistów, bowiem po okresie pandemii dane nie przedstawiły się zbyt obiecująco. Niestety nadal wielu niepokoi sytuacja w Polsce, gdzie widoczny jest największy regres liczby ludności w całej UE. Czy sytuacja się zmieni? Tego niestety nie wiemy, lecz miejmy nadzieję, że tak.

Gromadzili dane osobowe. Wykorzystywali je do popełniania przestępstw

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają