Filtry dostarczyły po raz pierwszy czystą wodę warszawiakom dokładnie 3 lipca 1886 roku. Kompleks zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya działa po dziś dzień i zachwyca odwiedzających.
- Zabytkowy kompleks budynków na terenie stacji uznawany jest za perłę architektury przemysłowej XIX wieku, a filtry powolne to współcześnie jedyny działający na świecie obiekt tego typu – czytamy na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Filtry Lindleya zostały uznane za pomnik historii, czyli zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Zbudowane z granitu i cegły funkcjonują do dziś w niezmienionym stanie.
Mimo że obiekt jest na co dzień niedostępny dla zwiedzających, MPWiK organizuje Dni Otwarte Filtrów Warszawskich w lipcu i sierpniu każdego roku. To właśnie wtedy warszawiacy mają wyjątkową okazję zobaczyć to niesamowite miejsce. Informacje o biletach i ewentualnych terminach będą pojawiać się na stronie stołecznego przedsiębiorstwa wodociągowego.