Przesyłkę znaleziono na początku marca, w I celnym oddziale pocztowym w Warszawie.
Jak informują funkcjonariusze, zawartość paczki nie posiadała wymaganych dokumentów. Podczas kontroli stwierdzono brak zezwoleń eksportowych oraz informacji o pochodzeniu skór węży. Nie wiadomo, czy zostały one zabrane z naturalnego środowiska czy też były hodowane w celach handlowych.
Pyton siatkowy (Pythonidae) ze względu na oryginalne wzory na skórze, jest wykorzystywany do produkcji odzieży, obuwia oraz galanterii skórzanej. Nielegalny przewóz tego zagrożonego gatunku jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
- Wnikliwe kontrole i zatrzymania, to nie jedyne środki zapobiegania nielegalnemu handlowi zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin. Edukatorzy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie prowadzą liczne akcje edukacyjne i informacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko po to, by świadomość społeczeństwa w zakresie zwierząt i roślin objętych ochroną była coraz większa – podsumowuje Anna Szczepańska – Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie
Zobacz też: Zakończono poszukiwania pytona