NIEWINNI CZARODZIEJE - program festiwalu w Warszawie

2011-11-02 19:15

To będzie niesamowity tydzień! Od 2 do 7 listopada stolicą zawładną lata 70.! To za sprawą Festiwalu Warszawskiego "Niewinni Czarodzieje", który szósty raz zagwarantuje mieszkańcom wyjątkową rozrywkę w stylu retro.

Wydarzenia będą odbywać się w całej Warszawie. Impreza nawiązuje do barwnego okresu kultury polskiej, który rozpoczął się po roku 1956, patronami byli m.in. Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski czy Kalina Jędrusik.

Festiwalowy weekend otworzy koncert "Dla Ciebie jestem sobą" Ewy Bem.

W programie jest też Tymon Tymański z zespołem, który zagra na tradycyjnym dancingu.

Oto program imprezy:

2 listopada (środa)

•    Wystawa Warszawa Agnieszki Osieckiej godz. 19.00, Fotoplastikon Warszawski,
al. Jerozolimskie 51
W nawiązaniu do patronów VI Festiwalu Warszawskiego w Fotoplastikonie Warszawskim zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć Agnieszki Osieckiej autorstwa Jana Borkowskiego.
wstęp wolny


3 listopada (czwartek)
•    Premiera książki Mówi Warszawa
godz. 19.00, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79
Mówi Warszawa to pierwsza wielogłosowa powieść o współczesnej Warszawie. Na książkę pod redakcją Marka Kochana składa się 21 opowieści, tworzących wielowymiarowy portret Warszawy. W tomie publikują m.in.: Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Antoni Libera, Kaja Malanowska, Marek Nowakowski, Tomasz Piątek, Monika Powalisz, Krzysztof Varga. Książka ukaże się nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwa Trio. Spotkanie poprowadzi Maciej Orłoś.
wstęp wolny


4 listopada (piątek)
•    PRL na słodko-gorzko. Warszawa Gomułki i Gierka – opowiada Janusz Głowacki
godz. 18.00, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego,
Grzybowska 79
Rozmowę z Januszem Głowackim i Andrzejem Wernerem poprowadzi Grzegorz Sołtysiak. Niezwykła wyprawa w słodki czas młodości bohaterów prozy i dramatów Janusza Głowackiego i gorzkie dojrzewanie przełomu lat ’60 i ’70. Rozmowa o modzie, stylu życia i systemie wartości warszawskiej młodzieży. Spotkanie ilustrowane filmami i prozą Janusza Głowackiego.
wstęp wolny

Dla Ciebie jestem sobą – koncert Ewy Bem
godz. 19.00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. G. Holoubka, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1
W programie piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Przed koncertem prezentacja nowego wydawnictwa płytowego „Radiowy Kabaret Starszych Panów”. Z wokalistką wystąpi zespół w składzie: Wojtek Majewski – fortepian, Robert Murakowski – trąbka, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja.

Koncert przypomina bohaterów  V edycji Festiwalu Warszawskiego „Niewinni czarodzieje” – Starszych Panów, jednocześnie jest muzyczną zapowiedzią niezwykłego wydawnictwa Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Polskiego Radia – serii płyt CD pod wspólnym tytułem „Radiowy Kabaret Starszych Panów”. Wydawnictwo składać się będzie z czterech boksów płytowych o łącznej liczbie 13 płyt CD. Na płytach znajdą się niepublikowane dotąd, specjalnie nagrane dla Polskiego Radia Kabarety Starszych Panów, w tym 7 programów które nie zachowały się w archiwum Telewizji Polskiej.

Wstęp z zaproszeniami. Liczba miejsc ograniczona. Zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego (od 26 października, od godz. 12.00) oraz Teatru Dramatycznego. UWAGA: Jedna osoba może odebrać max. 4 wejściówki.


5 listopada (sobota)
•    Zrób sobie dobranockę – warsztaty plastyczne z Tomaszem Brodą, godz. 15.00 i 16.00, Warszawa Powiśle, ul. Kruczkowskiego 3BUdział po rejestracji na www.1944.pl/rejestracja

Podczas warsztatów wykonamy ulubione postaci z telewizyjnych dobranocek popularnych w latach 70. Lalki zrobimy z przedmiotów codziennego użytku, pod czujnym okiem Tomasza Brody, karykaturzysty i grafika. Zaprezentuje on, jak wielki i nieodkryty potencjał drzemie w rzeczach, które wydają się bezużyteczne. Do udziału zapraszamy dorosłych, młodzież i rodziny.

•    Labirynt okoliczności – gra miejska na podstawie książki Mówi Warszawa,
godz. 15.00, start rejestracji – 28 października: [email protected]

Gra miejska „Labirynt okoliczności” to opowieść o współczesnych warszawiakach, których historie zaczerpnięte zostały z książki „Mówi Warszawa” – wielogłosowej powieści o współczesnej stolicy.
Co jest gwarancją szczęścia? Sukces zawodowy? Pieniądze? Miłość? Przyjaźń? Uczestnicy gry będą podejmowali decyzje związane z historiami bohaterów stworzonych m.in. przez Monikę Powalisz, Jacka Dehnela czy Kaję Malanowską.
Jak zwykle podczas gry, trzeba będzie wykazać się zdecydowaniem, spostrzegawczością, wyobraźnią. Na zwycięzców zabawy czekać będą nagrody, a na wszystkich uczestników – spotkanie z autorami książki.

•     No i jak tu nie… śpiewać? – wspólne śpiewanie Starszych Panów z zespołem Kalorynki,
godz. 17.00, Restauracja „Lotos”, ul. Belwederska 2

Aby przypomnieć klimat zeszłorocznego Festiwalu w rytmie Kabaretu Pana A i Pana B, odwołamy się do ich niepowtarzalnego repertuaru i wspólnie odśpiewamy choć małą jego część. Zespół kameralny Kalorynki Towarzystwa Muzycznego Artos im. Władysława Skoraczewskiego pod kierunkiem Danuty Chmurskiej zainspirowany twórczością Kabaretu Starszych Panów zaprezentuje ciekawe aranże piosenek takich jak „Bądź mi tatą”, „Śnieg”, czy „W czasie deszczu dzieci się nudzą”. Śpiewniki z utworami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego oraz prowadząca imprezę – Monika Wasowska –  pomogą uczestnikom przypomnieć sobie niepowtarzalny klimat występów Kabaretu Starszych Panów.

wstęp wolny

•    Miłość na słodko-gorzko – filmy Janusza Morgensterna „Jowita”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Do widzenia, do jutra” (wybrane fragmenty). godz. 18.00, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79
Retrospektywna prezentacja najciekawszych filmów niedawno zmarłego reżysera, pokazująca losy kolejnych pokoleń młodych Polaków i ewolucje postaw w PRL czasów Władysława Gomułki i Edwarda Gierka. Prowadzenie – Grzegorz Sołtysiak.
wstęp wolny

•    Barka stoi, Wisła płynie. Rejs 2011 – dancing i koncert Tymona Tymańskiego z zespołem Polish Yass Ensemble oraz DJ Zibi.
godz. 20.00, 514. kilometr Wisły, barki przy moście Śląsko-Dąbrowskim

„- Ma pan bilet? – A Pan Ma? – A skąd mam mieć? – No to wchodzimy. Służbowo, na statek”.

Popłyń z nami w rejs… przycumowaną barką. Przenieś się w klimat peerelowskiego absurdu. Poczuj się jak bohater „Hydrozagadki” czy „Rejsu”. Zatańcz do polskich i zagranicznych przebojów zaaranżowanych na nowo przez Tymona Tymańskiego & Polish Yass Ensemble w składzie Antoni „Ziut” Gralak – trąbka, tuba, Bronek Duży – puzon, Irek Wojtczak – saksofony, Alek Korecki – saksofony, Kuba Staruszkiewicz – perkusja oraz DJ Zibi – elektro muzyka. Baw się do białego rana na dancingu, gdzie nic nie będzie tym, czym się wydaje, a DJ Zibi z sopockiego Spatifu, zadba o to, żeby bujało. Wsiadając na statek, przeniesiesz się w świat z minionej epoki, którą przypomną wizualizacje Antka Vidżeja oraz menu przygotowane specjalnie na tę okazję.

Wstęp z zaproszeniami. Liczba miejsc ograniczona. Zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego (od 26 października, od godz. 12.00). UWAGA: Jedna osoba może odebrać max. 2 wejściówki.


6 listopada (niedziela)
•    Bajkoprzeźrocza – legendarne bajki wyświetlane z rzutnika
godz. 11.00, KredKafe, al. Wyzwolenia 14
Prowadzenie: Ewa Złotowska (niezapomniany głos Pszczółki Mai)

Czy pamiętasz bajki wyświetlane na ścianie z projektora i swoich dawnych, bajkowych towarzyszy z dzieciństwa – Kota w butach, Liska Chytruska czy Tomcia Palucha? Na tegorocznym festiwalu „Niewinni Czarodzieje” będziesz mógł na nowo odkryć ze swoim dzieckiem czar kliszowych bajek. W retropodróż zabierze nas Ewa Złotowska, właścicielka dobrze znanego głosu „Pszczółki Mai”, która nie tylko przeczyta wiele historii, ale również pobawi się z dziećmi w tworzenie nowych opowieści.
wstęp wolny

•    Co budował Czterdziestolatek?
godz. 16.00, Cafe Poczekalnia, Dworzec Centralny, Al. Jerozolimskie 54 Wykład Jarosława Trybusia o architekturze lat 70. w filmie.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się temu, co budował inżynier Karwowski, filmowy „Czterdziestolatek”. Lata 70. były w Warszawie okresem realizacji istotnych dla miasta inwestycji: powstawała Trasa Łazienkowska, Dworzec Centralny, dzielnica Ursynów, projektowano metro, którego budowę rozpoczęto pod koniec dekady, zainicjowano też czekającą od lat odbudowę Zamku Królewskiego. Wtedy też rozpoczęto budowę pierwszych od czasu wybudowania Pałacu Kultury i Nauki warszawskich wieżowców: Intraco, Intraco II, hotele Marriott i Forum, Błękitny wieżowiec. Był to ostatni okres wielkich inwestycji przed zapaścią lat 80, a ich ślady pozostały w popularnych filmach z tamtych czasów (by wymienić “Czterdziestolatka”, czy “Poszukiwany, poszukiwana”).

•    U pradziadka z patefonu. Klancyk improwizuje pod Alibabki
godz. 18.00, Restauracja Cafe Mozaika, ul. Puławska 53
Spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk, w którym inspiracją będzie muzyka i tekst wylosowanej przez publiczność piosenki z repertuaru zespołu Alibabki. Spektakl jest w całości improwizowany i jak zwykle w Klancyku wiele będzie zależało od widzów.

Teatr Improwizowany Klancyk zrodził się w kręgu koła naukowego studentów wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2004 roku zajmują się Impro, czyli formą teatralną, która powstaje na oczach widza. Zespół tworzą: Maciek Buchwald, Krzysztof Dziubak, Bartosz Młynarski, Magda Staroszczyk, Błażej Staryszak, Michał Sufin i Krzysztof Wiśniewski.  Grupę Klancyk mogliśmy oglądać w takich spektaklach jak: „Komora maszyny losującej jest pusta”, „Zaburzone osobowości” czy „Kto widział małpę trzymającą scenariusz?”
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

6 listopada (niedziela)
•  Kwiat Jednej Nocy… – salon mody i urody. Andrzej Sobolewski stylizuje na modę lat 70. Przynieś ciuchy z rodzinnej szuflady.

godz. 17.00, Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie, ul. Marszałkowskiej 3/5

Weź ciuch z rodzinnej szafy, przynieś 6 listopada o godz. 17:00 do Galerii Muzeum Drukarstwa w budowie, ul. Marszałkowska 3/5, i przedstaw swój pomysł na stylizację w stylu lat 70. Kwiat Jednej Nocy… – salon mody i urody lat 70. to okazja, podczas której każdy chętny będzie mógł przeobrazić się w warszawiaka z początku ery hippie. A pomoże im w tym Andrzej Sobolewski, znany polski stylista, który doradzi w ogóle i w szczególe, jak w sposób nowoczesny podejść do stylistyki z lat 70. O radę będzie można również zapytać Barbarę Hoff, znaną polska projektantkę mody z tamtych lat. Na autora bądź autorkę najlepszej stylizacji czekają nagrody. Stylizacje będą na bieżąco fotografowane przez Adama Plucińskiego, laureata tegorocznego Oskara Fashion w kategorii najlepszy fotograf.

Wstęp po rejestracji: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona. Udział dla osób pełnoletnich.

:: Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie, ul. Marszałkowskiej 3/5

A Ty się Bracie Nie Denerwuj – koncert zespołu Konie i Zespół Baaba ft. Gaba Kulka i m.bunio.s
godz. 20.00
o   Zespół Konie (Rogiewicz, Tyciński, Masecki, Zalewski, Gaba Kulka, Candelaria Saenz Valiente, Domagalski, Duda, Szuszkiewicz). Nowe aranżacje: Jerzy Rogiewicz i Bartek Magneto.
o    Zespół Baaba ft. Gaba Kulka i m.bunio.s
W programie piosenki repertuaru Alibabek, Niebiesko-Czarnych, Polan, Andrzeja Dąbrowskiego oraz filmowe przeboje z lat 60. i 70.

Specjalnie na VI Festiwal Warszawski „Niewinni czarodzieje” została powołana wielce warszawska formacja „Konie”, która przygotowała wielce indywidualne, ale także taneczno-słuchane wersje polskich piosenek z końca lat 60. i początku lat 70. W trakcie koncertu też usłyszymy warszawsko-czarodziejską BAABĘ w składzie: Bartosz Weber, Macio Moretti, Piotrek Zabrodzki, Tomek Duda oraz Gabriela Kulka i Michał „Bunio” Skrok z piosenkami z polskich seriali lat 60. i 70. Całość w piękne i klimatyczne ruchome obrazki ubierze VJ Robert Bęza związany m.in. z grupą ParisTetris.
A Ty się Bracie Nie Denerwuj – Silent Disco lat 70.
godz. 22.00
W słuchawkach największe światowe i polskie hity lat 70. w wersji oryginalnej i remixowej. Ekipa Dj’ska: DJ Oshowski, DJ Bold, DJ Tom. Scenografia –Anna Czarnota.

Uwaga! Obowiązkowy ubiór w stylu lat 70.
Wstęp na imprezy z zaproszeniami. Liczba miejsc ograniczona. Zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego (od 26 października, od godz. 12.00. UWAGA: Jedna osoba może odebrać max. 4 wejściówki).

Miejsce: Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie,
ul. Marszałkowskiej 3/5

6 listopada, postindustrialne wnętrza budowanej w centrum stolicy Galerii Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, zostaną przejęte przez VI Festiwal Warszawski „Niewinni Czarodzieje”.  Historia tego miejsca sięga 1892 roku, kiedy to powstały pierwsze zabudowania fabryki dywanów. W latach 30. prężnie działał tu Dom Prasy Polskiej. Po II wojnie światowej wyremontowane budynki zajęły redakcje „Życia Warszawy”, „Wieczoru” i „Rzeczpospolitej”. Dopiero w 1992 roku drukarnia zakończyła działalność. W 2010 roku został opracowany projekt architektoniczny adaptacji kompleksu na siedzibę Muzeum Drukarstwa. Obecnie, do czasu rozpoczęcia inwestycji, Muzeum Drukarstwa, we współpracy z partnerami: Falcman&Friends, Wydawnictwem Naukowym Semper, Iron Kurtain Projekts, Piotrem Bułasem oraz Fundacją.DOC., uruchomiło Galerię.


7 listopada (poniedziałek)

•    Mówi Warszawa w Teatrze, godz. 19.00, Teatr Powszechny, ul. J.Zamoyskiego 20
Aktorzy Teatru Powszechnego zaprezentują w formie czytania performatywnego fragmenty książki Mówi Warszawa. Opieka reżyserska – Ireneusz Janiszewski.
wstęp wolny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają