Warszawa po zniszczeniach w Powstaniu Warszawskim

i

Autor: Jan Morek /Forum Warszawa po zniszczeniach w Powstaniu Warszawskim

ZNISZCZONA STOLICA

Nigdy nie widzieliście takich zdjęć! To fotorelacja z niszczenia Warszawy. To białe kruki fotografii!

2023-02-25 19:34

W lutym 1945 roku w wielkopolskim Lesznie odnaleziono niesamowite fotografie. Autorem odbitek jest architekt Alfred Mensebach, członek tzw. Sprengkommando – oddziału odpowiedzialnego za wysadzanie warszawskich budynków. Wszystko to, co się działo podczas wojny w stolicy, mężczyzna uwiecznił na fotografiach.

Fotorelacja z wysadzania Warszawy. Zdjęcia z 1944 roku

Zdjęcia zrobione przez Alfreda zostały dostarczone Muzeum Powstania Warszawskiego w 2019 roku. Wszystkie odbitki przedstawiają relacje z niszczenia miasta. Niektóre z nich przedstawiają ostatnie tchnienia budynków: chwile przed wysadzeniem, moment wysadzania i finalne zdjęcie jego ruiny.

Sam Alfred Mensebach urodził się w 1905 roku na Pomorzu w Bytowie. W 1940 roku został wydalony z ZSSR i zamieszkał w Poznaniu. W 1944 roku przeprowadził się do Leszna.

We wrześniu 1944 r. przebywał w Warszawie jako członek tzw. Sprengkommando, oddziału działającego w strukturach Technisches Nothilfe odpowiedzialnego za wysadzanie warszawskich zabytków i kamienic (koszary oddziału znajdowały się przy ul. Płockiej 13). Wyjechał z niej w pierwszych dniach października. Po powrocie do Leszna sporządził kartotekę, opisując każdą fotografię (po nalepieniu jej na tekturę) datą wykonania i komentarzem dotyczącym przedstawionego widoku. Nie jest znany cel wykonania zdjęć, ani sporządzenia kartoteki. Nie są również znane dalsze losy samego Mensebacha. Podejrzewa się, że zginął w styczniu 1945 r. w Lesznie – napisało o mężczyźnie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wszystkie zdjęcia, które opublikowało muzeum dostępne są na ich stronie.

Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki