Noc Kupały 2021. Co to jest Noc Kupały i kiedy wypada? Przesądy na Noc Kupały [21.06.2021]

i

Autor: Pixabay Noc Kupały 2021. Co to jest Noc Kupały i kiedy wypada? Przesądy na Noc Kupały [21.06.2021]

Noc Kupały 2021. Co to jest Noc Kupały i kiedy wypada? Przesądy na Noc Kupały [21.06.2021]

2021-06-21 13:26

Noc Kupały 2021 wypada 21 czerwca. Czym jest i jakie tradycje wiążą się z Nocą Kupały? Dzień ten, w różnych regionach Polski znany jest także pod nazwą sobótką lub sobótkami. W Noc Kupały jedną z najbardziej znanych tradycji jest poszukiwanie kwiatu paproci oraz puszczanie wianków.

Noc Kupały 2021. Kiedy wypada? [21.06.2021]

Czym jest Noc Kupały? Jest to słowiańskie święto, które jest związane z letnim przesileniem Słońca. Obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku. Noc Kupały przypada około 21-22 czerwca. Inaczej zwana jest też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajów, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

Zobacz: Tropikalne upały i gwałtowne burze w Warszawie! Przerażające prognozy IMGW

Noc Kupały 2021. Co to jest Noc Kupały [21.06.2021]

Noc Kupały na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku nazywana jest się sobótką lub sobótkami, natomiast na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Czym jest Noc Kupały?

Jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Noc Kupały powszechnie obchodzona to tradycja kultywowana na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest wolnym od pracy świętem państwowym (23 i 24 czerwca). Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest wolny od pracy.

Święto to jest często opisywane i popularyzowane współcześnie jako rodzima alternatywa wobec zachodnich walentynek.

Zobacz koniecznie: Mateuszek wybiegł z domu wprost pod rozpędzonego opla. Babcia zemdlała z przerażenia… Dramatyczny wypadek na Bemowie [ZDJĘCIA]

Noc Kupały 2021. Przesądy na Noc Kupały [21.06.2021]

Wianki na Noc Kupały

Noc Kupały dawniej była również nocą łączenia się w pary. Kojarzenie małżeństw należało do głowy rodu oraz starszyzny rodu i wynajmowanych przezeń zawodowych swatów.

Niezamężne dziewczęta, które nie miały jeszcze narzeczonych i pragnęły uniknąć zwyczajowej formy dobierania partnerów, Noc Kupały była szansą zdobycia ukochanego. 

Młode kobiety plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki wodom rzek i strumieni.

Poniżej czekali młodzi mężczyźni, którzy próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W ten sposób dobrani młodzi mogli kojarzyć się w pary nie narażając się na złośliwe komentarze czy drwiny. Owej nocy przyzwalano im nawet na wspólne oddalenie się od zbiorowiska i samotny spacer po lesie.

Przeczytaj: Aktorzy, politycy, celebryci... zobacz jakie znane osoby poszły w Paradzie Równości 2021 [ZDJĘCIA]

Kwiat paproci w Noc Kupały

Podczas leśnego spaceru w Noc Kupały młodzi poszukiwali na mokradłach kwiatu paproci, wróżącego pomyślny los. O świcie wracali do płonących ognisk, by, trzymając się za dłonie, przeskoczyć przez płomienie. Skok ten kończył obrządek przechodzenia przez wodę i ogień, i w tym jednym dniu w roku swojego czasu stanowił podobnie rytuał zawarcia małżeństwa.

Sonda
Czy obchodzisz Noc Kupały lub sobótki?
Wianki 2020

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki