Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

i

Autor: Materiały Promocyjne Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

2021-05-14 0:00

Rusza XVII edycja Nocy Muzeów! Ze względu na obecną sytuację pandemiczną to wydarzenie będzie miało nieco inny charakter. Jak co roku będzie ciekawie, a przede wszystkim bezpiecznie, bo w tegorocznej edycji możemy uczestniczyć też online. Pojawiła się również nowa forma zwiedzania – w postaci spacerów i wydarzeń na zewnątrz. Bez obaw, organizatorzy zadbają o to, by nie było tłumów.

Już 15 maja 2021 r. muzea, galerie, instytucje kulturalne i zabytkowe obiekty otworzą swe podwoje dla zwiedzających! Aby wykluczyć ryzyko zakażenia, w obiektach będą obowiązywały limity gości, a do niektórych miejsc konieczne będą wejściówki. Zwiedzanie stacjonarne czy w formie spaceru – będzie wymagało przestrzegania trzech złotych zasad – noszenia maseczki, zachowania dystansu i dezynfekcji dłoni. Dzięki temu nie tylko „nocne marki”, lecz także miłośnicy sztuki, młodzież i dzieci będą mogli w ciekawej i bezpiecznej formie obcować z kulturą.

W nowej odsłonie

Po ponad rocznej przerwie warszawska Noc Muzeów znów zachwyci stałych bywalców oraz tych, którzy wezmą udział w wydarzeniu po raz pierwszy. Warto uczestniczyć w nim choćby raz, aby przekonać się, jaki charakter ma nocne zwiedzanie obiektów. Tym bardziej że wiele z nich w całości lub częściowo jest niedostępnych dla zwiedzających na co dzień. W tym roku planowane są trzy formy uczestnictwa: zwiedzanie online, Spacer z kulturą (poza murami instytucji kulturalnych) i stacjonarnie –z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i limitów osób. Jak udowadniają organizatorzy wydarzenia, ze sztuką obcować możemy zarówno odwiedzając wyjątkowe miejsca, jak i podziwiając wyjątkowe obiekty na świeżym powietrzu czy też z poziomu kanapy we własnym domu.

Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

i

Autor: Materiały Promocyjne

To będzie wyjątkowa noc

Noc Muzeów od 2004 r. skupia coraz większe rzesze zainteresowanych. To impreza, która odbywa się w całej Europie, jednak tylko tu, w naszym kraju, uczestniczą w niej placówki nie tylko kulturalne.  Najchętniej jednak odwiedzający kierują się do muzeów, by dotknąć historii, spojrzeć na nią z innej perspektywy. W tym roku Noc Muzeów w Warszawie rozpoczyna się od godz. 19 (w niektórych miejscach wcześniej) i potrwa do 1 w nocy. Na gości czeka ok. 170 instytucji kulturalnych, a zróżnicowany program każdej z nich na długo pozostanie w naszych wspomnieniach. Dodatkowo w Noc Muzeów miasto szykuje dla nas atrakcje w postaci parady i wystawy zabytkowych autobusów, zwiedzanie tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki oraz ozdobną instalację, którą będzie można podziwiać na pl. Defilad.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tej wyjątkowej nocy miasto zadba o to, by każdy uczestnik wydarzenia bezpiecznie dotarł na miejsce i wrócił do domu. W tym celu wiele linii autobusowych będzie kursowało dłużej niż zazwyczaj, zostanie także uruchomiona specjalna linia muzealna M. Organizatorzy wydarzenia zadbają również o nasze bezpieczeństwo pod kątem sytuacji pandemicznej. Tradycyjne zwiedzanie będzie wiązało się z limitami osób i regularną dezynfekcją powierzchni dotykanych przez odwiedzających. A do wyboru mamy inne formy uczestnictwa w Nocy Muzeów, takie jak Spacer z kulturą czy zwiedzanie online. Popularyzacja zbiorów sztuki, zwłaszcza w czasie pandemii, to ogromne wyzwanie. Jeśli każdy z nas dołoży wszelkich starań, by przestrzegać rządowych obostrzeń, to wspólnie odniesiemy sukces.

POBIERZ INFORMATOR I BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Warszawie 15 maja 2021 r.? Pobierz na komputer lub telefon informator z linkami do najciekawszych wydarzeń online! O tym, co się będzie działo w Noc Muzeów, dowiesz się także, korzystając z aplikacji Going! Na stronie www.um.warszawa.pl/nocmuzeow m.in. sprawdzisz, jakie atrakcje są dedykowane dla najmłodszych miłośników kultury. Wyszukiwanie ułatwi wybór formy uczestnictwa: online, Spacer z kulturą lub tradycyjne zwiedzanie.

Będzie się działo – zwiedzanie tradycyjne

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów będzie inna, bo w zaostrzonym rygorze sanitarnym. Maseczki, dezynfekcja i dystans społeczny - dzięki nim wreszcie mamy okazję wybrać się do najsłynniejszych w stolicy miejsc kulturalnych i historycznych. Warto, bo w tym roku po raz pierwszy dla uczestników wydarzenia otwierają się: Ambasada Szwajcarii oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

Ale to nie koniec atrakcji! Jak co roku, choć w ograniczonym zakresie, będzie można zobaczyć panoramę Warszawy z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki, a także wziąć udział w wystawie i niezwykłej paradzie zabytkowych autobusów i tramwajów. Długo czekaliśmy na tę magiczną noc! Organizatorzy zadbają o nasze bezpieczeństwo, jednak pamiętajmy, że w głównej mierze zależy ono od nas samych.

Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

i

Autor: Materiały Promocyjne
Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

i

Autor: Materiały Promocyjne

Parada przez miasto

Wystawa oraz parada zabytkowych autobusów i tramwajów organizowana przez miasto we współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz Tramwaje Warszawskie  – to stały punkt programu. O ile na wystawę może przyjść każdy, o tyle udział w paradzie mogą wziąć wyłącznie osoby posiadające bilety. O godz. 18.00 na pl. Narutowicza pojawią się tramwaje, a na pl. Defilad – autobusy. Po zajęciu miejsc, ok. godz. 18.15-18.20, zabiorą pasażerów w niezwykłą podróż! Choć trasy obu pojazdów się różnią, to odcinek od Dw. Wileńskiego do pl. Bankowego parady przejadą wspólnie.

Przejazd - tylko za okazaniem wejściówki

Jeśli zostałeś laureatem konkursu online (160 podwójnych wejściówek na przejazd autobusem i  wejściówki na tramwaj) masz niepowtarzalną okazję, by przejechać się zabytkowym pojazdem.

  • Trasa tramwajowa:

pl. Narutowicza – Grójecka – Aleje Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – pl. Narutowicza.

  • Trasa autobusowa:

pl. Defilad – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – al. Jana Pawła II – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Szwedzka – al. Solidarności – Marszałkowska – pl. Defilad.

Wjazd na Taras Widokowy PKiN o konkretnej godzinie

Na Taras Widokowy będą mogły wejść wyłącznie osoby posiadające wejściówki – tylko na godzinę wskazaną na bilecie. Wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki dla osób, które wygrały bilety wstępu, będzie możliwy od godz. 18.00 do 1.00. Ponadto ze względu na bezpieczeństwo, liczba zwiedzających została ograniczona do 40 osób na godzinę.

Wybrane wydarzenia stacjonarne

  • Ambasada Szwajcarii –Zwiedzanie 165-letni Pałacu Wilhelma Ellisa Raua w Al. Ujazdowskich i spotkania ze szwajcarskimi dyplomatami i pracownikami Ambasady.
  • Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy – wystawa WERKI. WAJDA. Renata Pajchel. Do obejrzenia zdjęcia z planów filmowych Andrzeja Wajdy zanim wystawa opuści Warszawę.
  • CSW Zamek Ujazdowski – ostatnia okazja, by zobaczyć wystawę „Ko-lekcja wyborów”, na którą obiekty wybrała publiczność; nocne oprowadzanie po wystawie.
  • Elektrownia Powiśle – W ramach nowej, hybrydowej formy Nocy Muzeów 2021 organizator zaprasza do poznania historii Elektrowni Powiśle w trakcie spaceru po Bulwarach Wiślanych. Podczas spaceru zwiedzający poznają najważniejsze wydarzenia z życia Elektrowni Powiśle oraz wiele historycznych ciekawostek dzięki specjalnie przygotowanej wystawie „Energia płynie z Powiśla". Wystawa stworzona została we współpracy z artystką graficzką Martą Pytel i można ją zobaczyć na Bulwarach Wiślanych w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
  • Fundacja Rodziny Staraków/ Spectra Art Space – wystawa „kobiecych” obrazów wybitnego Jerzego Nowosielskiego z kolekcji nie tylko Anny i Jerzego Staraków.
  • Galeria aTak – obrazy znakomitego Jarosława Modzelewskiego, w których zdradza cząstkę swojego dzieciństwa.
  • Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku – zwiedzanie stałej ekspozycji CIZ Stare Miasto pod tytułem „Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta” w towarzystwie dr. Olafa Kwapisa.
  • Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – dopiero od 2004 r. udostępniony zwiedzającym jako oddział MNW – pałac Bielińskich z XVII-XVIII w. malowniczo położony na wyspie na jeziorze Rokola.
  • Muzeum UM (Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) – spacer po terenie historycznym (Collegium Anatomicum) Szpitala Dzieciątka Jezus z latarką, który poprowadzi dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM – dr Adam Tyszkiewicz.
  • POLIN – wydarzenie pod hasłem „Pollywood w Polin”. O historii polskich Żydów, którzy mieli duży wkład w budowanie potęgi Hollywood.
  • Muzeum Warszawy, czyli muzeum w wyjątkowym miejscu – oprowadzanie – Muzeum zajmuje całą północną pierzeję Rynku Starego Miasta. 11 pieczołowicie zrekonstruowanych kamienic, połączonych ze sobą podczas powojennej odbudowy, stworzyło unikatową przestrzeń. Zwiedzanie kilkusetletnich piwnic oraz historia ocalenia najstarszych zachowanych sufitów Warszawy.
Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

i

Autor: Materiały Promocyjne

Spacer z kulturą w majowy wieczór

W trosce o nasze bezpieczeństwo – podczas tegorocznego wydarzenia skorzystamy z nowej formy zwiedzania. Pierwszy raz w historii Nocy Muzeów uczestnicy będą mogli wybrać się na „Spacer z kulturą”! Co to właściwie oznacza? Ze sztuką możemy obcować także poza murami instytucji kulturalnych – przebywając na świeżym powietrzu i przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

Spacer z kulturą to idealne rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają ruch, a jednocześnie pragną poczuć sztukę wszystkimi zmysłami! Specjalnie na tę okazję w Noc Muzeów będziemy świadkami kulturalnych wydarzeń „na zewnątrz” w całej Warszawie – oczywiście przestrzegając zasad bezpieczeństwa, czyli w maseczkach, z zachowaniem dystansu, przy częstej dezynfekcji.

Miasto nocą

Mówi się, że podróże kształcą – te piesze także, zwłaszcza gdy odbywają się w Noc Muzeów. W ramach Spaceru z kulturą do wydarzeń na zewnątrz przyłączyło się aż 80 placówek kulturalnych! Jeśli i ty wyobrażasz sobie nocne zwiedzanie stolicy – koniecznie wybierz się na taki spacer! Wszak w Warszawie jest wiele miejsc, które przyciągają niesamowitą architekturą, bogactwem roślinności, akwenami, w których można dostrzec rozmaite gatunki wodnej fauny i flory. To także doskonała okazja do tego, by zobaczyć spektakl w ramach „kina pod chmurką”, posłuchać koncertu na żywo czy obejrzeć wystawę plenerową.

Pobierz mapkę i wybierz się na Spacer z kulturą

Na stronie www.um.warszawa.pl/nocmuzeow, za pomocą aplikacji Going oraz w interaktywnym informatorze PDF. sprawdzimy, jakie wydarzenia organizowane są na zewnątrz. Dodatkowo miłośnicy nocnych wędrówek znajdą 2 mapy - każda z trasą spacerową w centrum Warszawy po wybranych punktach. Mapy ułatwią piesze wycieczki w Noc Muzeów. Trasy spacerowe obejmują tylko część z około 80 atrakcji dostępnych na świeżym powietrzu w Warszawie. Sprawdź, czy w twojej okolicy organizowany jest Spacer z kulturą!

Spacer z kulturą w praktyce

Nowa forma Nocy Muzeów to ciekawa alternatywa dla tych, którzy kochają nocne życie i kulturę w każdym jej wydaniu. Właśnie 15 maja, w niezwykłą majową noc, masz szansę usłyszeć głos kultury w samym centrum miasta! Spacer z kulturą to rozwiązanie, które będzie prawdziwą ucztą dla ciała i dla duszy!

Co czeka cię na trasie 1

Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

i

Autor: Materiały Promocyjne

Jeśli czujesz zew miasta i planujesz spacerować po centrum Warszawy, wybierz jedną z dwóch dostępnych tras i sprawdź, jakie atrakcje czekają Cię na każdym ze szlaków. Pierwsza trasa obejmuje:

  • Mauzoleum Walki i Męczeństwa, al. Szucha 25 – rekonstrukcje historyczne, wystawa zabytkowych pojazdów;
  • Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4 – nocne zwiedzanie;
  • Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 – obiekty oświetlone od zewnątrz będzie można zwiedzać podczas spaceru architektonicznego;
  • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 – kreatywny spacer wokół Zamku Ujazdowskiego ścieżką nieoczywistych obiektów sztuki współczesnej;
  • Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11 – dziedziniec, animacje, pokazy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, wystawa plenerowa;
  • Partnerstwo Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5 – kino, spotkania, koncert.

Trasa 2 – atrakcje          

Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

i

Autor: Materiały Promocyjne

Nocą Warszawa ożywa, a jeszcze więcej zobaczymy, usłyszymy i poczujemy w niezwykłą Noc Muzeów! Druga trasa piesza w ramach Spaceru z kulturą również znajduje się w centrum miasta i oferuje zwiedzającym:

  • Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11 – kino plenerowe na Foksal;
  • Muzeum Chopina, ul. Okólnik 1 – minirecitale na tarasie, mapping na elewacji;
  • Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 kampus główny   – atrakcje przygotowane przez Muzeum UW, Teatr Hybrydy, Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” oraz Chór Akademicki. Na telebimie przy gmachu Dawnej Biblioteki będzie można obejrzeć występy przygotowane specjalnie na Noc Muzeów;
  • BUW, ul. Dobra 55/66 – zwiedzanie ogrodu, trasy wg pobranych przewodników;
  • Archiwum Państwowe w Warszawie, ul. Nowomiejska – wystawa plenerowa na murach obronnych Starego Miasta przy Barbakanie;
  • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16 – wystawa w witrynie kamienicy przy Freta 16.

A może popołudnie z golfem na AWF

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie organizuje Noc Muzeów 2021. Zapraszamy w godz. 14:00-18:00. W programie jest m.in. spacer po terenie zielonym z uwzględnieniem zabytków AWF Warszawa. Jedną z atrakcji będzie minigolf i golf w bezpiecznej wersji. Przy torach do minigolfa będą dyżurować trenerzy z MINIGOLF CLUB Mazovia. Będzie także rozegrany turniej minigolfa. Wydarzenie uświetni Zespół Tańca AWF Warszawa, który pod kierunkiem pani kierownik Małgorzaty Włóczkowskiej. Premiera reportażu nagranego w przestrzeniach AWF Warszawa – „Golfowy księgozbiór – z wizytą w Bibliotece Głównej AWF Warszawa” będzie udostępniony o godz. 17:00 na stronie organizatora.

Przyjdź do Królikarni  

W Noc Muzeów od godz. 19.00 do 1.00 będzie można odwiedzić Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni na ul. Puławskiej 113a. Wieczorne zwiedzanie parku w Królikarni z latarkami i przewodnikiem to świetna rozrywka dla całej rodziny! Na zwiedzanie parku obowiązują zapisy! Godziny spacerów sprawdzisz na stronie www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/ oraz na Facebooku www.facebook.com/Noc.Muzeow.w.Warszawie. Podczas spaceru dorośli, młodzież i dzieci wysłuchają opowieści o rzeźbach i o tym, jakie tajemnice skrywają…

Noc Muzeów – bez wychodzenia z domu

Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko zakażenia, organizatorzy oferują nam zdalne uczestnictwo z Nocy Muzeów. Z takiego rozwiązania skorzystają osoby, którym stan zdrowia lub praca nie pozwalają na tradycyjne zwiedzanie oraz ci, którzy nade wszystko cenią sobie wygodę i bezpieczeństwo.

Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

i

Autor: Materiały Promocyjne

Jeśli 15 maja postanowimy rozsiąść się wygodnie przed ekranami naszych laptopów, komputerów czy smartfonów – na pewno się nie zawiedziemy! W sieci czeka na nas ok. 100 wydarzeń kulturalnych!

Najciekawsze wydarzenia kulturalne online

Siedząc wygodnie w fotelu z kubkiem ulubionego napoju w dłoni – możemy podziwiać sztukę online! To możliwość uczestniczenia w wykładach i pokazach filmowych niepublikowanych dotąd zbiorów Akademii Sztuk Pięknych. Jesteś ciekawy, jak powstał dzisiejszy banknot? Dowiesz się tego w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. W programie: filmy z udziałem ekspertów Centrum Pieniądza NBP, którzy zaprezentują najciekawsze eksponaty ze zbiorów. E. Wedel zabierze cię do gabinetu legendarnego Jana Wedla! Dowiesz się, jak powstaje czekolada, a także zobaczysz galerię rzeźb z czekolady. Fundacja Ziemiaństwa Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na koncert wraz z opowieścią na temat kobiecej strony twórczości muzycznej od XVIII do XX w. A może wolisz wirtualny spacer po gmachu GUS-u i Centralnej Bibliotece Statystycznej? Na zainteresowanych czeka niespodzianka! Gmina Wyznaniowa Żydowska organizuje spacer po Synagodze im. Małżonków Nożyków. W Muzeum Azji i Pacyfiku – Ajnuska Noc Muzeów: wystawa, wykłady i koncert.

Nie tylko dla dzieci i młodzieży

Zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy majowych wydarzeń znajdą coś interesującego tej nocy. Oto kilka propozycji online dla fanów fizyki, historii i biologii:

  • Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk – „Jak zrekonstruować dinozaura": warsztaty dla dzieci;
  • PAN Muzeum Ziemi w Warszawie – wykłady: „Wiedza o meteorytach na przestrzeni wieków” i „Najdziwniejsze wymarłe zwierzęta”;
  • CyrkOn – interaktywny, pełnometrażowy spektakl cyrkowy i zwiedzanie warszawskich i okolicznych muzeów;
  • Centrum Nauki Kopernik – nocny spacer. Eksponaty i wyjątkowe eksperymenty związane m.in. ze światłem, bioluminescencją, chemiluminescencją;
  • Plitechnika w Warszawie – spacer z przewodnikiem po obiekcie, pokazy kół naukowych dla najmłodszych oraz spektakl Teatru PW;
  • Stacja Filtrów MPWiK – ciekawa wycieczka z opowieścią o sztuce i architekturze obiektu.

Co jeszcze może cię zainteresować

W Noc Muzeów możemy udać się na wirtualny spacer po powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, poznać najcenniejsze zbiory oraz historie i anegdoty Muzeum Warszawy. Po raz pierwszy w historii mamy szansę wirtualnie zwiedzić Teatr Roma. Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie to możliwość wirtualnego zwiedzania sal muzealnych, zobaczymy organy z 1800 r. i wysłuchamy koncertu chóralnego muzyki protestanckiej. Dla fanów kubizmu – otworem stoi kolekcja Villa la Fleur. Nie zabraknie też nawiązań do pandemii:

  • Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asian Art – wystawa fotograficzna Arka Rataja „Pocztówka z Wuhan”, która dokumentuje narodziny pandemii;
  • Muzeum WUM – wykład online „W świecie kościotrupów, smoków i zjaw, czyli o symbolice przedstawień chorób zakaźnych w sztukach wizualnych”.

Bezpieczny powrót komunikacją

Niezależnie od tego, czy podczas Spaceru z kulturą nogi poniosą cię dalej niż przypuszczałeś, czy też straciłeś rachubę czasu podczas zwiedzania muzeum – miasto zadba o twój bezpieczny powrót do domu.

W Noc Muzeów dłużej będzie działało metro, autobusy i tramwaje, a także zostanie uruchomiona specjalna linia muzealna M. Wybrane środki komunikacji miejskiej będą kursowały co 10 minut do godz. 1.00, a później odjazdy będą rzadsze – co ok. 15 minut.

Udogodnienia komunikacyjne

Noc Muzeów 2021. Kulturalna gorączka sobotniej nocy

i

Autor: Materiały Promocyjne

W związku z wystawą na pl. Narutowicza od 17.00 do 24.00 zostanie wydłużony kurs linii 1 do Banacha i korekta zjazdów do zajezdni poprowadzonych przez pl. Narutowicza.

Linia muzealna M

Specjalnie dla zwiedzających uruchomiona zostanie linia muzealna M. Autobusy elektryczne w ramach linii M będą kursowały z częstotliwością 7,5-10 minut od 18.00 do 2.00 na trasie pl. Wilsona - Krasińskiego - Wybrzeże Gdyńskie - Konwiktorska - Bonifraterska - Miodowa - Trakt Królewski (lub jego weekendowy objazd) - pl. Trzech Krzyży - Aleje Ujazdowskie - Łazienki Królewskie (powrót: Belwederska - Gagarina - Czerniakowska - Szwoleżerów - Myśliwiecka - Piękna - Aleje Ujazdowskie).

Przejazd linią muzealną M jest bezpłatny. W pozostałych środkach transportu obowiązuje standardowa taryfa biletowa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki