- To jest okazja, żeby odwiedzić te muzea i te placówki kultury, które są zamknięte albo pokazują się z zupełnie innej strony: trochę od kulis, pokazują swoje magazyny, pokazują, jak funkcjonują na co dzień. To jest tez okazja, żeby odwiedzić instytucje miejski, instytucje rządowe, zobaczyć miejsca nieoczywiste, spotkać się z przewodnikami - zachęca prezydent Rafał Trzaskowski. W Noc Muzeów jego gabinet będzie również otwarty dla zwiedzających.
Posłuchaj:
Przeczytaj także: Chcesz poznać historię Warszawy? Chodź na spacer! [KALENDARIUM]
Wiele placówek przygotowało program związany z 30 rocznicą 4. czerwca 1989 roku. Wśród nich debiutujące na Nocy Muzeów Centrum Filmowe im. Andrzeja Wajdy. - Tłumy ustawiają się przed muzeami po to, aby przeżyć tę nocną przygodę z kulturą. A my mówimy: nie stój, popatrz. I ustawiamy ekrany na których w tym czasie można sobie obejrzeć Polską Kronikę Filmową. Wybraliśmy takie obrazy, które nam pokazują, co się działo w 1989 roku przed wyborami, w trakcie i po - mówi Joanna Rożen- Wojciechowska z Centrum.
Posłuchaj:
Przeczytaj także: TOP 10 warszawskich pomników, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu [PRZEGLĄD]
Noc Muzeów to okazja, by nie tylko obejrzeć eksponaty, ale również dotknąć ich i wziąć udział w eksperymentach. - Zadaniem zwiedzających będzie zmierzenie aktywności przedmiotów, które można spotkać w codziennym życiu. Będzie bramka dozometryczna z czujnikami na stopy i dłonie i kto zechce, będzie mógł skontrolować i wykryć potencjalne powierzchowne skażenia dłoni czy obuwia - mówi dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Sławomir Paszkiet.
Posłuchaj:
Przeczytaj także: Warszawa za darmo: 10 miejsc, w których za miło spędzony czas nie zapłacicie ani złotówki [GALERIA]
Stoisko Informacyjne czynne od godz. 19 do 1 w nocy, jak zwykle pojawi się na placu Defilad - to właśnie stamtąd będą wyjeżdżać zabytkowe autobusy, przywożące zwiedzających.