Warszawa. Zakaz sprzedaży alkoholu już od marca?
W porządku czwartkowej sesji Rady Warszawy znalazł się projekt uchwały wprowadzającej nocną prohibicję na terenie całej stolicy. Miałaby obowiązywać w godzinach 22-6.
Sprawdź też: Nocna prohibicja w Warszawie. Aktywiści chcą zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22
Uzasadnieniem wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie jest zredukowanie liczby incydentów, takich jak awantury, bójki czy poczucie zagrożenia podczas nocnego poruszania się po mieście. 80% uczestników biorących udział w konsultacjach społecznych wyraziło poparcie dla wprowadzenia uchwały.
"Wprowadzenie zakazu sprzedaży od 22 do 6 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach, szczególnie w rejonach o dużym natężeniu ruchu i miejscach publicznych, a także zaradzi problemowi zaśmiecania miasta butelkami i puszkami" - napisali autorzy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Czytaj dalej pod materiałem wideo.
Zakaz sprzedaży alkoholu w Warszawie. Gdzie ma obowiązywać prohibicja?
Ograniczenie sprzedaży ma obowiązywać w sklepach i na stacjach benzynowych. Nocna prohibicja nie będzie dotyczyć restauracji, barów, pubów itp.
Gdyby radni przyjęli uchwałę, weszłaby w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy.
Sukces nocnej prohibicji w Poznaniu
Rok po wprowadzeniu nocnej prohibicji w centrum Poznania liczba policyjnych interwencji ws. przemocy spadła o 23%, a przypadków zakłóceń ciszy nocnej o 18%.