Burmistrz Targówka

i

Autor: Artur Hojny Zmiana władzy na Targówku

Nocna zmiana władzy na Targówku

2014-06-03 15:39

Sławomir Antonik nie jest już burmistrzem Targówka. Do godz. 3.30 w nocy zmieniły się władze w tej dzielnicy. Platforma Obywatelska po roku bycia w opozycji znów rządzi. Tym razem wspólnie z lokalnym komitetem Nasz Targówek.

Burmistrz Targówka

i

Autor: Artur Hojny Zmiana władzy na Targówku

Burzliwa nocna sesja przyniosła zmianę na wszystkich prawie stanowiskach we władzach Targówka. Przed północą głosami 13 za 12 przeciw stanowisko stracił Sławomir Antonik. Za co? Radni nie ukrywali, że chodzi o politykę. - Burmistrz utracił nasze zaufanie a tym samym utracił większość. Platforma wygrała wybory w tej dzielnicy, rządziła nią i chce to robić nadal – uzasadniał radny Jędrzej Kunowski. Merytoryczne argumenty za odwołaniem nie padły.

Po północy nowym burmistrzem został odwołany rok temu z tej funkcji Grzegorz Zawistowski, który wówczas również „stracił zaufanie" tych samych radnych. Wcześniej był działaczem PO, teraz z radnych niezależnych uformował klub Nasz Targówek z którym planował start w jesiennych wyborach samorządowych. Jednak radni Platformy postanowili jeszcze przed wyborami przejąć władzę i zmontowali koalicję.

Pakt z Platformą

Zaakceptowała ją kilka dni temu sama prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. W jej obecności przedstawiciele warszawskiej PO – Marcin Kierwiński i Jarosław Szostakowski - podpisali zobowiązanie dotyczące m.in. zmian w planach zagospodarowania tak, by łatwiej było zbudować ul. Św. Wincentego.

"Przeprowadzenie tej zmiany umożliwi w następnej kadencji, po pojawieniu się stosownych środków w budżecie Warszawy, zrealizowanie niezbędnej dla mieszkańców Targówka inwestycji budowy drugiej jezdni ul. Św. Wincentego." - czytamy w zobowiązaniu.

- Pod tym warunkiem zgodziłem się wrócić na stanowisko – mówi nam Grzegorz Zawistowski. - Budowa ul. św. Wincentego to dla mnie priorytet.

Poza tym zapowiedział, że zajmie się nadzorem nad oświatą.

Nowymi zastępcami burmistrza zostali współpracujący z nim już wcześniej Grzegorz Gadecki i wieloletni samorządowiec z Pragi-Północ, Targówka i Białołęki Janusz Janik, dotychczas szefowa Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego Dorota Kozielska oraz Wacław Kowalski - on jedyny pozostał we władzach dzielnicy z poprzedniego składu.

Ale to nie wszystkie zmiany na Targówku. Podczas nocnej sesji radni wybrali też nowego szefa rady - został nim Krzysztof Miszewski z PO.

Sesja nielegalna?

Działacze PiS mają wątpliwości czy sesja na której nastąpiły te wszystkie wybory, jest legalna. Najprawdopodobniej będą składać skargę w tej sprawie, najpierw do Rady Warszawy, a później do wojewody, który sprawuje nadzór nad samorządem. - Ja chciałbym mieć pewność, że zostałem odwołany zgodnie z procedurami, a po dzisiejszej sesji tej pewności nie mam – wytyka były wiceburmistrz z PiS Andrzej Bittel, który w trakcie obrad wskazywał kilka błędów np. brak kontrasygnaty głównego księgowego pod uchwałą o odwołaniu.

"Ewidentna zdrada"

Były już burmistrz Sławomir Antonik nie krył irytacji ze straty stanowiska. - Ja inaczej tego nazwać nie mogę tylko ewidentną zdradą – mówił nam w kuluarach. Ale rękę z gratulacjami swojemu następcy podał. - Czy przegrany zawodnik po meczu też nazywa przeciwnika zdrajcą? To jest polityka – skomentował słowa odchodzącego burmistrza Grzegorz Zawistowski.

Jednym z powodów ataków opozycji na burmistrza Antonika był kontrowersyjny zakup tabletów do obsługi rady. Podczas nocnej sesji nikt z tabletów nie korzystał. Co z nimi zrobi burmistrz Zawistowski? - Nie zamierzam robić nic. To nie mój kłopot. Poczekam na decyzję rady - odpowiada.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają