Nosisz okulary przeciwsłoneczne tylko latem? Robisz poważny błąd

i

Autor: Pixabay Nosisz okulary przeciwsłoneczne tylko latem? Robisz poważny błąd

Nosisz okulary przeciwsłoneczne tylko latem? Robisz poważny błąd

2021-12-07 14:25

Okulary przeciwsłoneczne to nieodzowny element letniego ubioru. Nie tylko są ciekawym dodatkiem uzupełniającym wakacyjną stylizację, ale również chronią oczy przed rażącym słońcem. Należysz do grona osób, które już jesienią chowają okulary przeciwsłoneczne głęboko w szufladzie? Robisz bardzo źle! Zobacz dlaczego.

Okulary przeciwsłoneczne kojarzone są przede wszystkim ze słoneczną, letnią pogodą. Gdy przychodzi jesienna słota, a po niej mroźne, zimowe dni, najczęściej ląduje one głęboko w szufladzie. Tymczasem okazuje się, że to bardzo źle dla zdrowia oczu!

Pomimo mniejszego natężenia światła w okresie jesienno-zimowym, ochrona wzroku jest tak samo ważna, jak latem. Mimo tego, że dni są krótsze, a ilość słońca zdecydowanie mniejsza niż w czasie wakacji, eksperci radzą, aby dbając o zdrowe oczy okulary przeciwsłoneczne nosić zawsze przy sobie - nawet zimą.

- Słońce, pod którego jesteśmy wpływem, jest źródłem szkodliwego dla naszych oczu promieniowania UVA i UVB, którego obecność jest niezależna od pór roku. Mimo tego, że oczy wyposażone są w mechanizmy obronne, stanowiące naturalną ochronę przed słońcem w postaci np. odruchu mrużenia, zwężania źrenic, to zarówno latem jak i zimą ekspozycja na UVA i UVB jest niebezpieczna. Promieniowanie to jest czynnikiem powstawania w wyniku licznych reakcji metabolicznych w organizmie tzw. wolnych rodników. To one uaktywniają procesy starzenia się oczu i mają związek z powstawaniem licznych chorób narządu wzroku - tłumaczy Radek Wiktorowicz, autor okularowego bloga Ghosteye.pl.

Eksperci radzą, by przede wszystkim unikać kupowania okularów niewiadomego pochodzenia w miejscach innych niż salony optyczne. Pomimo niskiej, kuszącej ceny takie produkty mogą nie posiadać filtrów ochronnych. Z kolei ciemne szkła, pozbawione ochronnego filtru powodują rozszerzenie źrenic, które absorbują jeszcze większą ilość światła słonecznego, a wyniku tego mogą powodować uszkodzenie struktur oka!

- Wybierając okulary, należy zwróć uwagę na to, czy posiadają odpowiedni atest (CE), który potwierdza, że obecność filtrów ochronnych. Poza letnim sezonem doskonale sprawdzą się okulary z nieco jaśniejszą soczewką. Dobrym rozwiązaniem są także okulary z polaryzacją. Skutecznie chronią oczy, ponieważ lepiej niż zwykłe soczewki odbijają światło słoneczne. Tego typu okulary szczególnie polecane są dla kierowców, osób uprawiających sporty zimowe, ale także sprawdzą się w czasie zimowych spacerów - radzi Radek Wiktorowicz.

Warto pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się również kiedy nadejdzie zima, a biały puch pięknie ozdobi krajobraz. - Promieniowanie UV oprócz tego, że dociera do naszych oczu bezpośrednio ze słońca, odbija się także od powierzchni śniegu. W tym wypadku obecność okularów przeciwsłonecznych (czy też gogli narciarskich) z powłoką UV powinna być niezbędna. Tym bardziej, kiedy przebywamy w górach, gdzie na ok. 3000 m n.p.m. ilość promieniowania UV dociera do naszych oczu ze zdwojoną siłą! Także amatorom zimowych sportów – warto dać przekaz, aby wybór odpowiednich sportowych okularów czy gogli potraktowali z równą uwagą, co wiązań czy butów narciarskich. Optyka okularowa nie próżnuje również i w tej przestrzeni. Gogle narciarskie z możliwością korekcji wzroku? Dlaczego nie! - tłumaczy Radek Wiktorowicz.

Sonda
Nosisz okulary przeciwsłoneczne zimą?
Atak zimy w Warszawie. Listopad kończy się śnieżycą

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki