Nowe 500 plus. Rewolucja! Jak złożyć wniosek o nowe 500 plus na każde dziecko?

i

Autor: Flickr, Pixabay

Nowe 500 plus. Rewolucja! Jak złożyć wniosek o nowe 500 plus na każde dziecko?

2022-02-03 20:18

Rewolucja w programie Rodzina 500 plus. Najpopularniejszy program socjalny w Polsce - Rodzina 500 plus - jest realizowany od 1 kwietnia 2016 roku. Co miesiąc rodzice dzieci zgłoszonych do rządowego programu otrzymują po 500 złotych na każde z dzieci. Od 1 lutego 2022 roku zmieniły się zasady 500 plus. Rodzice i opiekunowie dzieci muszą złożyć nowe wnioski. Nie będzie można ich już złożyć w stołecznych urzędach. Gdzie złożyć wniosek o nowe 500 plus w Warszawie?

Nowe 500 plus. Jak złożyć wniosek?

Odbiorcami świadczeń w ramach programu 500 plus są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka (biologicznego lub adoptowanego). Świadczenie na jedno dziecko wynosi 500 zł i nie podlega ono opodatkowaniu. Przy przyznawaniu świadczenia na drugie i kolejne dziecko w rodzinie nie obowiązuje kryterium dochodowe. Świadczeniami objęte są dzieci do 18. roku życia to najważniejsze informacje o programie społecznym Rodzina 500 plus.

Od 1 lutego 2022 roku zmieniają się jednak zasady składania wniosków. Od tego roku obsługą programu zajmuje się bowiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie tak jak wcześniej - instytucje samorządowe. Wniosek o 500 plus można było dotychczas złożyć m.in. w warszawskich szkołach czy urzędach dzielnic. Nowe wnioski o 500 plus można jednak złożyć tylko elektronicznie:

  • za pośrednictwem portalu Emp@tia na stronie internetowej www.empatia.mrpips.gov.pl
  • za pomocą Platformy Usług Elektronicznych - PUE udostępnianej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz za pomocą systemu ePUAP
  • Wnioski Rodzina 500+ można złożyć przez systemy bankowości elektronicznej

Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie ustalenie prawa do wypłaty 500 plus nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy. Wypłata 500 plus będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe. Wnioski złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Dlatego osoby, które złożyły wnioski w zeszłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS o jego ponowne przyznanie za ten okres.

500 plus. Pieniądze dla ponad miliona dzieci

W czwartek minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że od 1 lutego rodzice i opiekunowie złożyli już 621,6 tys. wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy dla ponad miliona dzieci. Jednocześnie w Radiu Zet Maląg przyznała, że w tym roku nie będzie waloryzacji 500 plus. - Będziemy wprowadzać kolejne komponenty wsparcia rodziny - powiedziała Marlena Maląg.

Jednocześnie podkreśliła, że każdego miesiąca świadczenie 500 plus trafia do 6,5 mln dzieci. Łącznie na program przeznaczono już ok. 177 mld zł. Dodała, że gdyby rząd nie wprowadził go w 2016 roku, to obecnie sytuacja związana z dzietnością w Polsce "byłaby jeszcze gorsza".

Szefowa MRiPS przypomniała, że w tym roku obsługą programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale dla samych rodziców niewiele się zmienia, zasady przyznawania świadczeń są takie same. - I tak jak w poprzednich latach, aby dalej otrzymywać 500 plus, należy złożyć nowy wniosek na nowy okres świadczeniowy. Zmienia się tylko tyle, że teraz wnioski można składać wyłącznie online, a pieniądze będą wypłacane bezpośrednio na konto - podkreśliła Maląg.

500 plus już nie wystarcza. Polacy ŻĄDAJĄ 700 plus. "PiS DAJE ZA MAŁO! Nie mamy pieniędzy! | KOMENTERY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki