Nowe Centrum Warszawy. Tak zmieni się Park Świętokrzyski! `
Park Świętokrzyski przez ostatnie lata stał się zapleczem budowy na czas prac przy metrze i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Teraz przyszedł czas, by i on zyskał nowe życie w ramach Nowego Centrum Warszawy.
Niedawno rozebrano pobliski pawilon. Narożnik zostanie na nowo zagospodarowany. W ramach konkursu wpłynęło osiem koncepcji, z czego dwie zajęły pierwsze i drugie miejsce, a kolejne dwie zostały wyróżnione.
Zwycięskim projektem i nagrodą w wys. 35 tys. złotych może pochwalić się Studio Widoki Łukasz Stępnik. Projekt wyróżnił się najlepszymi rozwiązaniami, które włączyły zdegradowany narożnik ulic w przestrzeń parku.
Urząd informuje, że w ocenie sądu konkursowego zaproponowane rozwiązania wskazują na dobre wyczucie znajomości przyzwyczajeń dotychczasowych użytkowników tego miejsca, co ma odzwierciedlenie w bardzo trafnym rozmieszczeniu funkcji rekreacyjnych i sportowych.
Wysoko oceniono także wkomponowanie w układ terenu elementów błękitno-zielonej infrastruktury, przede wszystkim niecek infiltracyjno-retencyjnych, wpływających na poprawę warunków mikroklimatycznych w tej części parku.
– Nowa dobrze zagospodarowana przestrzeń będzie służyć mieszkankom i mieszkańcom oraz osobom odwiedzającym Warszawę jako miejsce spotkań, odpoczynku i po prostu spędzania wolnego czasu. Już niebawem Zarząd Pałacu Kultury i Nauki, który odpowiada za modernizację Parku Świętokrzyskiego, przystąpi do negocjowania warunków umowy ze zwycięską pracownią. Wszystko po to, aby prace projektowe mogły się rozpocząć jak najszybciej – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Czytaj dalej pod materiałem wideo.
Wiemy, kiedy ruszy budowa
W 2025 r. planowane jest przygotowanie dokumentacji projektowej (prace projektowe i nadzór autorski). Roboty budowlane, za które odpowiada Zarząd Pałacu Kultury i Nauki zaplanowano na 2026 rok. Warto podkreślić, że prace będą wymagały nadzoru konserwatora lub archeologów, ze względu na możliwość ujawnienia artefaktów historycznych, dlatego też termin realizacji może ulec zmianie.
Szacunkowy maksymalny koszt wykonania robót budowlanych realizowanych na podstawie projektu wybranego w konkursie zaplanowano na 12 mln zł.