Nowe miasta w Polsce od 1 stycznia 2025 r.
Rząd zajmuje się m.in. projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy. Dokument został opublikowany 9 lipca w wykazie prac legislacyjnych i programowych. Jego planowane przyjęcie przypada natomiast na III kwartał 2024 r.
- Rozporządzenie ma na celu wprowadzenie zmian w podziale terytorialnym państwa uwzględniających propozycje zawarte we wnioskach organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, które wpłynęły w roku bieżącym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące zmian granic gmin i miast, nadania statusu miasta miejscowościom oraz zmiany siedziby władz gminy - czytamy na rządowej stronie.
Siedem nowych miast w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Lista
Zmiany dotyczące ustalenia granic miast obejmą łącznie jedenaście miejscowości. Chodzi o te, które otrzymają status miasta, oraz o Lubsko (woj. lubuskie), Lubień Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie), Rejowiec (woj. lubelskie) i Olsztyn (woj. śląskie). Poza tym siedziba władz gminy Batorz (woj. lubelskie) zostanie zmieniona z Batorza na Batorz Pierwszy.
Autorzy projektu przewidują również siedem zmian dotyczących ustalenia granic gmin:
- pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm (woj. lubelskie);
- pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz (woj. małopolskie);
- pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce (woj. małopolskie);
- pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga (woj. podkarpackie);
- pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice (woj. śląskie);
- pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły (woj. wielkopolskie);
- pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie).
Rozwiązania planowane przez rząd powinny wejść w życie 1 stycznia 2025 r.