Kaczyński zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Materiały prasowe Kaczyński zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego

Nowy Ład zmieni Warszawę! Kaczyński zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego w stolicy. Co to za budynek? Kiedy? Za ile?

2021-05-15 12:46

Będziemy odbudowywali zabytki - zapowiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. To jeden z fragmentów prezentacji Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego Zjednoczonej Prawicy. Na liście zabytków do odtworzenia jest Pałac Saski. Gigantyczna inwestycja w Warszawie przy pl. Piłsudskiego, o której politycy wspominali już kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat. U progu odbudowy tego gmachu był już prezydent Lech Kaczyński… Co się stało, że się nie udało? Czy tym razem Pałac Saski zmieni krajobraz współczesnej Warszawy?

Jarosław Kaczyński o Pałacu Saskim

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki oraz prezes partii, wicepremier Jarosław Kaczyński prezentując Polski Nowy Ład - program społeczno-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy - powiedzieli też o ważnej inwestycji w samym centrum Warszawy. - Chcemy rozbudowywać polskie muzea. W tej chwili jest w realizacji albo w zaawansowanych bardziej planach około stu. Będziemy tą drogą szli. Będziemy odbudowywali zabytki, zamki, Pałac Saski. Będziemy budować nowe teatry, nowe pomieszczenia i gmach dla Opery Królewskiej - zapowiedział wicepremier Jarosław Kaczyński. Pałac Saski i Opera Królewska, to dwie potężne inwestycje, które mają zmienić krajobraz współczesnej Warszawy. Czy Pałac Saski w ogóle ma szanse stanąć przy Pl. Piłsudskiego? Co stanie się wówczas z Grobem Nieznanego Żołnierza, który powstał w oparciu o fragment dawnego Pałacu Saskiego, zburzonego w 1944r?

Kaczyński zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego

i

Autor: Materiały prasowe Kaczyński zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego

Prezydent Duda o Pałacu Saskim

Prezydent Andrzej Duda mówił o odbudowie Pałacu Saskiego już podczas setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Podpisał wówczas deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie.  – Zważywszy, że Pałac Saski wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza jest trwale obecny w zbiorowej świadomości Polaków i przedstawia integralny element naszej narodowej spuścizny, uważam spełnienie postulatu przywrócenia tej zburzonej podczas II wojny światowej budowli za szczególny akt pamięci, który pozostanie dla potomnych trwałym śladem obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przejawem troski Polaków o materialne dziedzictwo suwerennej Ojczyzny, a także widomym znakiem więzi łączących dzisiejszą Rzeczpospolitą z odrodzonym w 1918 roku Państwem Polskim – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Możemy już mówić o skompletowanej dokumentacji, planach Pałacu Saskiego i o możliwości, żeby 11 listopada był dniem, w którym na stulecie odzyskania niepodległości w sposób symboliczny rozpocznie się wielkie przedsięwzięcie odbudowy Pałacu Saskiego jako pomnika niepodległości – zapowiadał wówczas minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.

Więcej szczegółów tej inwestycji jak dotąd, brak. Za ile? I za czyje pieniądze ma być odbudowany pałac w Warszawie? Na te pytania na razie ani Jarosław Kaczyński ani premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedzieli. 

- Potrzebne są nam wielkie przedsięwzięcia. To, co miałoby się znaleźć w środku pałacu, to idea do dyskusji. Parter byłby otwarty dla warszawiaków a wnętrza, zagospodarowane w sposób nowoczesny, mogłyby pomieścić siedziby instytucji publicznych i organizacji np. senat – przekonywał przy tej okazji mazowiecki konserwator zabytków Jakub Lewicki.

Lech Kaczyński o Pałacu Saskim

W 2006 roku, gdy ekipa prezydenta Lecha Kaczyńskiego (w Warszawie rządził wówczas komisarz, sekretarz Mirosław Kochalski) podpisywała umowę na odbudowę pałacu z firmą Budimex, inwestycja miała kosztować ponad 200 mln zł.

 - Decyzja by przywrócić dawny blask Pałacowi Saskiemu była jedną z najważniejszych, jaką podjąłem jako prezydent Warszawy. Na finalizację umowy trzeba było czekać zbyt długo. Z tej lekcji mamy dwie nauki -  mówił ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński. - Po pierwsze, że proces inwestycyjny w Polsce musi zostać skrócony. Po drugie, że jak się człowiek uprze, to uda się realizować projekt nawet przy olbrzymich problemach prawnych.

Dziś nieoficjalnie słyszymy, że może to być nawet miliard złotych. Podpisana wówczas na pl. Piłsudskiego umowa została jednak po katastrofie smoleńskiej rozwiązana. I od tamtego momentu pomysł utknął w urzędniczych szufladach. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz uznała, że jest to inwestycja nieopłacalna.

Co to jest Pałac Saski?

Pałac Saski to nieistniejący już pałac, który znajdował się w Śródmieściu przy pl. Saskim (dziś pl. Piłsudskiego). Do czasów współczesnych z pałacu przetrwała jedynie kolumnada z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz jego zasypane podziemia.Historia pałacu sięga połowy XVII wieku – początkowo w tym miejscu znajdował się dwór Tobiasza Morsztyna, który w latach 1661-1664 został przebudowany według projektu najpewniej Giovanniego Battisty Gisleniego (choć dotychczas powszechnie za projektanta uważano Tylmana z Gameren) dla Jana Andrzeja Morsztyna. Uzyskał wówczas formę barokowego, prostokątnego, piętrowego korpusu z czterema dostawionymi wieżami, w latach 1669-1673 do wież dobudowano galerie i dwupiętrowe pawilony.

Tu urzędował Piłsudski

"W 1713 roku pałac wraz z dwudziestoma trzema okolicznymi posiadłościami zakupił król August II Mocny i za sprawą sprowadzonych z Saksonii architektów, Joachima Daniela Jaucha i Karola Fryderyka Pöppelmanna, rozpoczął budowę nowego pałacu – rezydencji królewskiej, będącej częścią większego założenia, nazwanego Osią Saską." - czytamy na wikia.org

W 1837 roku pałac zakupił rosyjski kupiec Jan Skwarcow, rozpisując konkurs na jego przebudowę. Całkowita przebudowa pałacu miała miejsce w latach 1838-1842.

Po odzyskaniu niepodległości w pałacu Saskim umieszczono siedzibę Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w którym jako szef sztabu urzędował Józef Piłsudski. W latach 1922-1926 mieszkał w lewym skrzydle pałacu.

Podczas niemieckiej okupacji pałac stał się siedzibą władz niemieckich. Został wysadzony w powietrze po upadku powstania warszawskiego, w grudniu 1944 rok.

I w takiej formie przed zburzeniem do tej pory mówiono o odbudowie Pałacu Saskiego. Czy w ramach programu Nowy Ład politykom PiS uda się doprowadzić do realizacji zamierzenia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają