Ciechanów

i

Autor: Google Maps 7. miejsce: Ciechanów – miasto na Mazowszu, które uzyskało prawa miejskie między 1375 r. a 1400 rokiem, pierwsza pisana wzmianka o nazwie pochodzi z 1065 roku;

Mniej aut w centrum

Nowy odcinek obwodnicy Ciechanowa. Budowa ruszyła. Kiedy koniec?

2024-10-02 9:14

Rozpoczęła się budowa nowego odcinka wschodniej obwodnicy Ciechanowa. Pochłonie ponad 62 mln zł. Władze miasta liczą, że w finansowaniu tej inwestycji pomogą fundusze unijne - złożono już w tej sprawie dwa wnioski. Podstawowym celem tego drogowego przedsięwzięcia jest dalsze wyprowadzanie ruchu samochodowego z centrum.

Aleja Unii Europejskiej zostanie przedłużona od skrzyżowania przy centrum handlowym w pobliskim Władysławowie w kierunku północnym do ulic Przasnyskiej i Gruduskiej. Samorząd Ciechanowa, który poinformował w komunikacie o rozpoczęciu budowy nowego odcinka wschodniej obwodnicy, podkreśla, że inwestycja umożliwi dalsze wyprowadzanie ruchu samochodowego z centrum.

Ze względu na zakres inwestycji obejmujący budowę liczącego ponad 4 km odcinka drogi - dla zapewnienia sprawnej komunikacji - prace będą prowadzone etapami. Wykonawcą jest spółka Strabag.

Obwodnica Ciechanowa nie tylko dla kierowców. Skorzystają też rowerzyści

Plan inwestycji zakłada, że powstaną chodniki oraz trasa dla rowerzystów, która umożliwi przejazd od Ronda Solidarności aż do północnych granic Ciechanowa. Droga rowerowa zostanie skomunikowana z istniejącą już ścieżką na ul. Kąckiej, skąd jednośladem można dojechać do pętli miejskiej, bezpośrednio w kierunku centrum miasta lub do Opinogóry.

Na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 60 wybudowane zostanie rondo. Z kolei w pobliżu ogrodów działkowych powstanie 166 nowych miejsc parkingowych dla osób, które wolny czas spędzają na terenach rekreacyjnych.

Przewidywany termin zakończenia zadania to wrzesień 2026 r. A łączna wartość przedsięwzięcia wynosi 62,3 mln zł.

- To największa drogowa inwestycja tej kadencji naszego miejskiego samorządu. Obecnie oczekujemy na rozpatrzenie dwóch wniosków o dofinansowanie unijne, które pozwoli nam pokryć koszty już rozpoczętego zadania - zapowiada prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Prezydent podkreśla, że korzyści z przedłużenia Alei Unii Europejskiej do ul. Przasnyskiej i ul. Gruduskiej będą wielowymiarowe, ponieważ poza uspokojeniem ruchu samochodów w centrum Ciechanowa oraz nowej trasy rekreacyjnej dla rowerzystów, przedsięwzięcie pozwoli na "otwarcie nowych terenów na prywatne inwestycje budowlane".

Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Wieża ciśnień w Parku Nauki Torus w Ciechanowie

Samorządowcy z Ciechanowa przypominają, że istniejący odcinek Alei Unii Europejskiej został wybudowany przy udziale środków unijnych i oddany do użytku w połowie 2019 r.

Całą noc walczyli o życie łosia. Było warto
Sonda
Czy władza w Twojej gminie dobrze wydaje publiczne pieniądze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki