3 czerwca
Godz. 18 - Premiera albumu "Wszystko od nowa 1989" - okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989, w ramach festiwalu Wyłącz system, DSH i Wydawnictwa Monoplan wydały liczący 220 zdjęć autorski wybór kart z „Fotodziennika" z 1989 roku. Zapraszamy na spotkanie z autorką Anną Beatą Bohdziewicz. W rozmowie udział wezmą: prof. Michał Głowiński, teoretyk literatury i pisarz, dr Marcin Zaremba, historyk. Wieczór poprowadzi Adam Mazur, kurator sztuki.
Godz. 21.30 - spektakl w Multimedialnym Parku Fontann „Taniec Wolności" - specjalnie przygotowane na rocznicę widowisko zmieniające Multimedialny Park Fontann w scenerię, która stanie się tłem opowieści o polskiej drodze do wolności – zapowiada prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Wykorzystane w nim zostaną archiwalne materiały filmowe, inscenizacje grup rekonstrukcyjnych i animacje nowoczesnych technik multimedialnych. Całość dopełni specjalny pokaz fontann.
4 czerwca
Godz. 6 – na Polu Mokotowskim Robert Korzeniowski biegnie 25 km dla Wolności. Można przyłączyć się do wspólnej trasy. Pobiegną z nim m.in. Mariusz Czerkawski, Maciej Kurzajewski, Przemysław Babiarz, Piotr Długosielski.
Godz. 11.30 - plac Zamkowy - główne uroczystości 25-lecia Wolności z udziałem delegacji państw z całego świata. Oprócz przemówień prezydentów Baracka Obamy i Bronisława Komorowskiego, uhonorowany nagrodą Grammy Włodzimierz Pawlik wykona "Odę do wolności". Wstęp wolny.
Godz.12 - róg Krakowskiego Przedmieścia i Karowej - otwarcie wystawy "25 x Warszawa" ze zdjęciami stolicy z lat 1989-2014
Godz. 12-21 przy Krakowskim Przedmieściu piknik "Wyłącz System" zorganizowany przez Dom Spotkań z Historią. Wśród atrakcji m.in. :
„Ministerstwo przekształceń językowych" - Gra uliczna autorstwa komentująca z przymrużeniem oka przemiany językowe, jakie dokonywały się w czasach transformacji (godz. 17 -20)
Suweniry przełomu - idea ekspozycji zrodziła się z pytania o to, co w sferze symbolicznej i materialnej pozostało dziś z okresu przełomu oraz jakie zjawiska, obrazy, obiekty można potraktować czy wykorzystać jako symbole transformacji. Grupa polskich artystów została zaproszona do zinterpretowania hasła zdobyczy przełomu w formie symbolu.
Muzeum PGR - Za czym tęsknią mieszkańcy byłych PGR-ów? Jak wygląda życie we wsiach, w których 25 lat temu zlikwidowano wielkie, państwowe gospodarstwa? Czy czuje się tu nadal skutki tych decyzji? Fotokast opowiada o jednej z takich wsi, ale bardzo nietypowej. Autor: Jan Mencwel z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę"
Badania terenowe zadowolenia Polaków z Polaków - Instalacja wideo, której bohaterami są zwykli ludzie, którym udało się coś zmienić.
Polskie wolności - Autorski projekt dokumentalny Piotra Wójcika, który stawia pytania o to, do czego doprowadziła nas, Polaków Anno Domini 2014, wolność odzyskana w 1989 roku i do czego my doprowadziliśmy wolność? Galeria fotograficznych portretów mieszkańców Polski: z różnych środowisk, zawodów, o różnej pozycji społecznej i materialnej; mieszkańców wsi, miasteczek i aglomeracji miejskich.
Polo połyk - Słuchowisko o życiu w Polsce po 1989 roku, zainspirowane książką wydawnictwa Czarne 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła. Wystepują: Maria Seweryn, Barbara Kurzaj, Miłogost Reczek, Eryk Lubos, Łukasz Simlat, Piotr Ligienza\
Na skrzydłach wolności - Warsztaty dla dzieci. Wykonanie medali dla superbohaterów, konstrukcja skrzydeł (bo wolność dodaje skrzydeł), gra w gumę i „Memory".
Gra miejska. Poszukiwani są śmiałkowie, którzy w imieniu milionów wyłączą system! Ludzi, którym niestraszne jest nawet najdłuższe przesłuchanie, technika sitodruku, napisanie sloganu politycznego, zorganizowanie koncertu na cześć przyjaźni polsko-radzieckiej czy wdrapanie się na szczyt Pałacu Kultury.
Zapisy oraz więcej informacji o grze: http://www.wylaczsystem.pl/program_dsh__1/id/67
Godz. 12-15 - w Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) - Czy wolność potrzebuje reklamy? - projekcja wywiadów filmowych z okazji 25-lecia z udziałem: Waldemara Dąbrowskiego, Agnieszki Kręglickiej, Jerzego S. Majewskiego, Jerzego Owsiaka, Tadeusza Rolke, Jane Stoykova oraz Maksa Suskiego oraz Dokument '89 – montaże źródłowych materiałów (w tym z Dziennika TV) wspólnie z Fundacją Kino Polska;
Godz. 15.00 i 18.00: Rok 1989 - najnowszy film Michała Bielawskiego będący autorskim spojrzeniem na cały rok polskiego przełomu; film relacjonuje ówczesny stan ducha Polaków za pomocą oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i zapisków obserwatorów oraz uczestników wydarzeń.
Godz. 18 – toast za wolność przed kawiarnią Niespodzianka przy pl. Konstytucji
Godz. 20 - W Teatrze WARSawy przy Rynku Nowego Miasta 5/7 wystąpi kabaret "Pożar w burdelu".
Godz. 20 w Amfiteatrze Bemowo koncert "Dzień Wolnego Wyboru". Wystąpią Wojciech Waglewski, Fisz i Emade.
5 czerwca
Godz. 12. przy ulicy Mysiej - odsłonięcie Memoriału Wolnego Słowa z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego
Godz. 12 u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Dzielnej - inauguracja pierwszego w Polsce Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego. Sadzone na skwerze drzewa i stawiane tam kamienie będą upamiętniały bohaterów ratujących innych ludzi lub występujących w obronie ludzkiej godności w obliczu totalitaryzmów i masowych zbrodni.
6 czerwca
Godz. 20 fiesta w Domu Towarowym Bracia Jabłkowskich. Wstęp po rejestracji
W związku z tymi atrakcjami niestety nie obejdzie się bez zmian w ruchu.
Sprawdź którędy NIE JECHAĆ!
2 czerwca
Od godz. 16.00 w dniu 2 czerwca br. do godz. 16.00 w dniu 4 czerwca br. zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się ( B-36) z tabliczką T-24:
- Plac Zamkowy cała powierzchnia (włączając obszar pomiędzy ul. Krakowskie Przedmieście, a kościołem św. Anny i Dzwonnicą z tarasem widokowym)
- ul. Podwale obustronnie na odcinku od ul. Senatorskiej do ul. Kapitulnej
- ul. Senatorska obustronnie na odcinku od ul. Podwale do ul. Miodowej
- ul. Kapitulna obustronnie na całej długości
- ul. Dziekania - obustronnie na całej długości
-ul. Kanonia - obustronnie na całej długości
- ul. Jezuicka- obustronnie na całej długości
- ul. Celna - obustronnie na całej długości
- ul. Brzozowa - obustronnie na całej długości
Wyłączenie z ruchu kołowego (nie dotyczy pojazdów uprawnionych), dotyczy także komunikacji miejskiej:
- Plac Zamkowy - cała powierzchnia
- „Dziedziniec trójkątny" - cała powierzchnia
3 czerwca
- Wisłostrada, jezdnia zachodnia w godz. 18.00 - 24.00 zostanie wyłączona z ruchu kołowego na odcinku od mostu Gdańskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, jezdnia wschodnia zostanie zamknięta operacyjnie w godz. 21.25 - 22.15.
- ul. Sanguszki w godz. 18.00 - 24.00 zostanie wyłączona z ruchu kołowego na odcinku od ul. Zakroczymskiej do Wisłostrady.
4 czerwca
do godz.16.00 z ruchu kołowego zostaną wyłączone:
- ul. Senatorska na odcinku od ul. Miodowej do ul. Podwale
- ul. Podwale na odcinku od ul. Senatorskiej do ul. Kapitulnej
- ul. Kapitulna na całym odcinku
Wyłączenie z ruchu pieszego:
- Plac Zamkowy (cała powierzchnia)
W dniach od 3 czerwca br. od godz. 17.00 do 4 czerwca br. do godz. 16.00 z ruchu kołowego zostanie wyłączone Wybrzeże Gdańskie po zachodniej stronie na odcinku od ul. Boleść do ul. Grodzkiej, wyłączenie z ruchu kołowego nie dotyczy pojazdów uprawnionych.
Sejm i Senat RP
Od godz.16.00 w dniu 3 czerwca br. do godz. 17.00 w dniu 4 czerwca br. zostanie wprowadzony zakaz parkowania na:
- ul. Wiejskiej, obustronnie na odcinku od ul. Pięknej do ul. Frascati
- ul. Matejki, obustronnie na całej długości
- ul. Maszyńskiego – obustronnie na odcinku od ul. Górnośląskiej do wjazdu na posesję Senatu RP.
Plac Teatralny
Od godz. 8.00 w dniu 3 czerwca br. do godz. 16.00 w dniu 4 czerwca br. zostanie wprowadzony zakaz parkowania na Placu Teatralnym na całej powierzchni przed Teatrem Wielkim.
Hotel Regent Warsaw
Od godz. 16.00 w dniu 2 czerwca br. do godz. 20.00 w dniu 4 czerwca br. zostanie wprowadzony zakaz parkowania na:
- ul. Belwederskiej – obustronnie na odcinku od drogi wewnętrznej przy Hotelu Regent (łączącej ul. Belwederską z ul. Spacerową) do ul. Spacerowej
- ul. Spacerowej – strona wschodnia przy hotelu na odcinku od ul. Belwederskiej do drogi wewnętrznej przy hotelu (łączącej ul. Belwederską z ul. Spacerową)
Hotel Sheraton
Od godz. 16.00 w dniu 2 czerwca br. do godz. 20.00 w dniu 4 czerwca br. zostanie wprowadzony zakaz parkowania na:
- ul. Prusa – obustronnie na całej długości
- ul. Konopnickiej – obustronnie na odcinku od ul. Prusa do parkingu na tyłach hotelu Sheraton
- al. Na Skarpie – obustronnie na całej długości
- pl. Trzech Krzyży – alejka łącząca ul. Wiejską i ul. Prusa z pl. Trzech Krzyży przy Hotelu Sheraton.
Hotel Intercontinental
Od godz. 16.00 w dniu 2 czerwca br. do godz. 20.00 w dniu 4 czerwca br. zostanie wprowadzony zakaz parkowania na:
- ul. Emilii Plater – na odcinku od ul. Śliskiej do ul. Siennej – strona zachodnia przy hotelu
- ul. Śliska – obustronnie na odcinku od ul. Emilii Plater do alejki łącznikowej pomiędzy ul. Śliską i ul. Sienną.
Hotel Mariott
W dniach 3 i 4 czerwca br. zostanie wprowadzony zakaz parkowania na:
- ul. Nowogrodzkiej na odcinku od ul. Emilii Plater do ul. Chałubińskiego
- ul. Emilii Plater na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Nowogrodzkiej.
ZTM ostrzega: W związku z uroczystościami prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na zmiany w organizacji ruchu i znaki drogowe, na znak (B-36) zakaz zatrzymywania się i tabliczkę T-24 wskazującą, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
Pod numerem telefonu 22 603 80 38 zarówno warszawiacy, jak i wszyscy ci, którzy odwiedzają w tym czasie stolicę, będą mogli dowiedzieć się o bieżących utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu drogowego w związku z odbywającymi się uroczystościami.