74. rocznica Powstania Warszawskiego - oficjalne obchody
Już 29 lipca odbędzie się spotkanie Powstańców z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą oraz Prezydent m. st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. O godzinie 12 Prezydent nada zasłużonym odznaczenia państwowe. Uroczystość odbędzie się w Parku Wolności. Uroczysta msza święta oraz Apel Poległych odbędą się dwa dni później, 31 lipca.
Polecany artykuł:
Najwięcej wydarzeń odbywa się 1 sierpnia. Obchody zaczną się o godzinie 9 od uroczystości składania kwiatów przy ul. Filtrowej 68, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania. Celebracje będą kontynuowane przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944" w parku Dreszera.
Oprócz tego, jak co roku, o godzinie "W" zawyją syreny alarmowe. To symbol upamiętniający wybuch powstania warszawskiego. 1 sierpnia o 17:00 cała Warszawa stanie w miejscu, w ciszy, by upamiętnić walczących w powstaniu. W wielu miejscach pamięci będą wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego, którzy będą rozdawać wpinki z symbolem Polski Walczącej. Ostatnim wydarzeniem tego dnia będzie rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego. Uroczystość zacznie się o godzinie 21.
74. rocznica Powstania Warszawskiego - wydarzenia
Muzeum Powstania Warszawskiego zaczyna planować obchody 1 sierpnia. W placówce przy ul. Grzybowskiej 79 będzie działać Centrum Informacyjne, czynne od 23 lipca do 5 sierpnia. Dowiecie się tam najważniejszych informacji o Powstaniu Warszawskim, a także programie obchodów. Co więcej, w Centrum codziennie będą gościć Powstańcy, którzy wciąż pamiętają wydarzenia 1944 roku i chętnie podzielą się swoją wiedzą i wspomnieniami.
Poza tym, 28 lipca odbędzie się spotkanie edukacyjne dla dzieci, podczas którego najmłodsi poznają postacie obcokrajowców, którzy wzięli udział w Powstaniu. "Powstańcy z całego świata" spotkają się w Parku Wolności o godzinie 14:00.
>>> Unikatowe zdjęcia z Powstania Warszawskiego. To już 73. rocznica [GALERIA]
Oprócz spotkań, Muzeum Powstania Warszawskiego planuje też Marsz Pamięci, a dla rowerzystów - Masę Powstańczą. Marsz będzie miał miejsce 5 sierpnia o godzinie 19. Zacznie się przy Skwerze Pamięci, a zakończy w alei głównej Parku Powstańców Warszawy. Kto woli uczcić pamięć powstańców wspólną przejażdżką rowerową, może wziąć udział w Masie Powstańczej 4 sierpnia. Rowerzyści przejadą szlakami batalionów "Miłosz" i "Ruczaj".
74. rocznica Powstania Warszawskiego - koncert
W tym roku odbędą się aż dwa koncerty z okazji rocznicy Powstania. Pierwszy z nich odbędzie się już 27 lipca. Na koncercie "Fogg - Pieśniarz Warszawy" usłyszymy przeboje Mieczysława Fogga. Płyta z utworami wokalisty zostanie wydana na 74. rocznicę Powstania Warszawskiego. Drugi koncert to "Warszawiacy śpiewają (Nie)Zakazane Piosenki", który będzie miał miejsce 1 sierpnia na pl. Piłsudskiego. Warszawiacy będą mieli szansę śpiewać wspólnie piosenki powstańcze.
74. rocznica Powstania Warszawskiego - spektakl
Oprócz koncertów Muzeum Powstania Warszawskiego planuje premierę spektaklu "Ajas Maszyna". Za reżyserię odpowiada Natalia Korczakowska, a scenariusz inspirowany jest tekstami "Ajas" Sofoklesa oraz "Mówcy Ajasa" Michała Bajera. W spektaklu wystąpią m.in. Ewa Błaszczyk, Dariusz Maj i Halina Rasiakówna. Bilety można nabyć poprzez stronę muzeum i eventim.pl, a sam spektakl będzie wystawiany od 2 do 5 sierpnia.
Szczegóły dotyczące wydarzeń będą aktualizowane na bieżąco.
ZOBACZ TEŻ: Tak wyglądało życie w warszawskim getcie. Zobacz unikatowe zdjęcia z innego świata [GALERIA]