Polecany artykuł:
Zdjęcia pionowe całego obszaru miasta wraz z obrzeżami, o powierzchni 737 km², zostaną wykonane kamerą wielkoformatową DMC III firmy Leica z pokładu samolotu lecącego na wysokości ok. 1800 metrów, który pokona ponad tysiąc kilometrów i pozyska niemal 2,5 tys. zdjęć.
Natomiast fotografie ukośne obszaru Warszawy o powierzchni 530 km² będą wykonywane czterema średnioformatowymi kamerami firmy Phase One iXU-RS-1000 , które robią jednoczesne zdjęcia do przodu, do tyłu i na boki, ukośnie do kierunku lotu pojazdu. Samolot poleci na wysokości ok. 1300 metrów i pozyska niemal 70 tys. fotografii.
CZYTAJ TEŻ: Punkty widokowe w Warszawie: lista miejsc, adresy [ZDJĘCIA]
Nowy fotoplan ze zdjęć pionowych będzie najdokładniejszym planem Warszawy, m.in. poprzez dodatkowy przelot samolotu nad ścisłym, gęsto zabudowanym centrum Warszawy. Powstanie pod koniec roku i będzie go można obejrzeć na stronie serwisu mapowego: www.mapa.um.warszawa.pl.
Na początku 2019 roku powstaną pierwsze stołeczne fotoplany ukośne, które pozwolą spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy i odkryć zakątki niewidoczne na tradycyjnych, corocznie wykonywanych fotoplanach pionowych. Będzie można je zobaczyć na specjalnej, dedykowanej stronie miasta.
Trasę przelotu samolotów nad Warszawą będzie można śledzić online na stronie: www.flightradar24.com. Precyzyjny link zostanie opublikowany zaraz po starcie na fanpage’u Centralnej Bazy Danych Przestrzennych: https://www.facebook.com/CBDPWarszawa/.